Így dolgoztak anno a szocialista gyárakban – galéria

szocialista gyar
Olvasási idő kb. 3 perc

A gyári munka a biztos megélhetést jelentette a szocialista érában: cikkünkben fotókban mutatjuk meg, hogyan dolgoztak vagy éppen ünnepeltek ezekben az üzemekben a magyarok.

Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás: az elsőnek adott helyet és teret a szocializmusban egy-egy gyár, amelyben tömegek találtak biztos megélhetésre. Dübörgött az ipar, melynek legkülönbözőbb ágazataiban volt szükség a sok dolgos kézre: házgyárak, járműgyárak, vas- és acélipar és még ezerféle üzem ontotta magából a termékeket, melyeket a szocialista blokk országaiban terítettek. 

Kevés nagyobb problémája lehetett az embernek annál, mint ha közveszélyes munkakerülő bélyegét sütötték volna rá a Kádár-korszakban: a munka alapú társadalomban fontos volt, hogy mindenki teljesítse a feladatát apró fogaskerékként, mely a maga részfeladatával járul hozzá az ötéves tervek megvalósulásához. Élelmiszerre, lakhatásra, járművekre és sok egyébre szükség volt Magyarországon, de még messzebb is: a felvevőpiac adott és hatalmas volt, így a gyárak onthatták magukból termékeiket.

A képre kattintva nyílik a galéria!

A szocialista gyárak termékei változó minőségűek voltak

Ezek minősége persze nem feltétlenül és mindig volt olyan, mint amilyet az egyszer vásárló, felhasználó magának megálmodott, de ez később lett igazán probléma. Voltak ugyanakkor olyan termékei is ennek az érának, amelyek máig ott vannak szép számban a háztartásokban vagy épp a forgalomban – 

gondoljunk csak a Salgó polcokra, melyet sok pincében teljesítenek máig jó szolgálatot, vagy az Ikarus buszokra, amelyek sokáig tartoztak hozzá a tömegközlekedés mindennapjaihoz.

A gyárakban sokszor kemény körülmények között, természetesen még mindenféle munkavédelmi előírás betartása nélkül dolgoztak, sokszor kifejezetten veszélyes körülmények közt, gondoljunk csak az öntődékre vagy a nehézgépgyárakra. A zaj vagy a gépek kibocsátotta káros anyagok okozta egészségi problémák ekkoriban még nem okoztak fejfájást, és a munka és a politika sem zárta ki egymást a pártállamban. Nagy tisztesség volt az, ha Kádár János ellátogatott az üzembe, s ilyen bizony meg is történt időről időre. 

Ha tetszett ez a galéria, ajánljuk a szocialista iskolásévekről vagy régi Budapestről összeállított galériánkat!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek