Az 52 éves szabó, miután felkapcsolta a villanyt, újonnan épült, kétszintes házának 11 szobájából kilencben tátongó repedéseket talált a téglafalakon. A pánikba esett 11 tagú nagycsalád gyorsan beköltözött abba a két szobába, ahol a falakon csak hajszálrepedések keletkeztek, és azóta ott élnek.
„Késő estig ébren maradunk. Úgy fekszünk le, hogy készen állunk arra, hogy vészhelyzet esetén kirohanjunk” – mondja Bhotiyal úr.
De a helyzet kint sem olyan biztonságos. A tisztviselők szerint a föld lassan süllyed Joshimathban, ebben a 20 000 lakosú városban, amely 1874 méter magasságban, két völgy találkozásánál, egy domboldalon fekszik.
A város nagy része süllyed
Körülbelül 4500 épületből több mint 670-ben repedések keletkeztek – köztük egy helyi templom és egy kötélpálya – a tisztviselők szerint 350 méter széles területen. A járdákon és az utcákon repedések vannak, és két szálloda most egymásnak dől.
Mintegy 80 családot költöztek át otthonukból iskolákba, szállodákba és otthonokba a városban. A katasztrófaelhárító csapatok megérkeztek, és szükség esetén helikoptereket vettek igénybe a kitelepítettek légi szállításához. „Elsődleges feladatunk az életek megmentése” – mondja Pushkar Singh Dhami, Uttarakhand főminisztere.
„Nézzük, ahogy a házunk lassan összeomlik, ahogy a repedések napról napra egyre szélesebbek lesznek. Borzasztó látvány” – mondja egy helyi lakos.
A jelenség nem meglepő
Maga Joshimath bizonytalan geológiai körülmények között született, hiszen egy több mint száz évvel ezelőtti földrengés által kiváltott földcsuszamlás törmelékére épült, és egy rengésveszélyes övezetben található. A föld különböző okok miatt süllyedni kezdhet, akár a földkéreg vékony külső kőzethéjának elmozdulása vagy egy földrengés következtében, amely magasságeltolódást okozhat. Víznyelő – a felszíni réteg összeomlása miatt kialakuló mélyedés vagy lyuk a talajban – akkor keletkezhet, amikor a föld alá áramló víz erodálja a felszín alatti kőzeteket.
De a föld az emberi tevékenység miatt is süllyed, mint például a talajvíz túlzott kitermelése és a víztartó rétegek elvezetése – ami a geológusok szerint oda vezethetett, hogy az indonéz főváros, Jakarta gyorsabban süllyedt, mint a világ bármely más városa. Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata szerint a világ földsüllyedésének több mint 80%-át a talajvíz túlzott kitermelése okozza.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés