Ma már lehet medvehagymás, mentás, paradicsomos és csalános is – mind isteni. A számos recept közös vonása nem az összetevőikben rejlik, inkább elkészítésük módjában. A pestót törni kell, erre utal az is, hogy neve az olasz pestare (szétzúz, széttapos) igéből származik.
A tésztákon, salátaöntetekben és húsok tetején is isteni szószok közül a genovai pestót ismerik a legtöbben. Ez a fajta hagyományosan hét hozzávalóból áll: bazsalikom, fokhagyma, parmezán, fenyőmag, olívaolaj, só és bors. Ezeket kell alaposan krémesre törni (hagyományosan egy mozsárban) az olaj folyamatos adagolása mellett.
Persze készíthetünk valami hasonlót paprikából és szárított paradicsomból, petrezselyemből és rukkolából, de akár citromfűből és mentából is.
A hagyományos változatok közül a szicíliai verzió is jól ismert, ami aszalt paradicsommal készül, emellett van benne ricotta és dió vagy mandula. A calabriai pesto piros kaliforniai paprikát és borsot tartalmaz, de akár francia verzióban is összedobhatjuk, amihez fokhagyma, bazsalikom és olívaolaj szükséges.
A TheKitchn oldala egy olasz séf legegyszerűbb módszerét osztotta meg a pesto ragyogó színének megtartásához. Ha nem vigyázunk, akkor kedvencünk kevésbé gusztusos, fakó színű lesz, de szerencsére a millió bonyolult között egy pofonegyszerű trükk is akad ennek elkerülésére.
„Rengeteg tipp létezik, amelyek azt állítják, hogy segítenek megtartani a levelek gyönyörű színét, a bazsalikomlevél blansírozásától a citromlé hozzáadásáig, de a séfnek, akitől tanultam, volt egy másik trükkje: a jégkocka” – osztotta meg tapasztalatait a szerző.
Bár a pesto mozsárban való elkészítése a leghagyományosabb módszer, mára a legtöbb olasz is elfogadta, hogy konyhai robotgépben is elkészülhet,
beleértve a séfet is, akivel dolgoztam” – fűzte hozzá.
A beszámoló szerint a konyhafőnök a folyamat egy másik klasszikus részét is kihagyta: a bazsalikom blansírozását, amely magában foglalja a levelek forró vízbe dobását és gyors átkanalazását a jégfürdőbe, majd a levelek szárazra törlését és préselését a pesto keverése előtt. A bonyolult és viszonylag hosszadalmas módszer alkalmazása helyett a séf a bazsalikom feldolgozásakor jégkockát ejtett a konyhai robotgép táljába, ami sokkolja a fűszernövényeket és megakadályozza a barnulásukat.
Ezt a módszert szinte bármilyen pesto készítésekor bevethetjük, beleértve azokat is, amelyeket más zöldekkel, például petrezselyemmel, mentával vagy rukkolával készítünk. A jégkocka eleinte zörögni fog a konyhai robotgépben, de gyorsan megolvad, és az eredmény ragyogóan zöld pesto mindenféle körülményes technika és extra lépések nélkül.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés