Rekordszámú turista tért haza nem várt tünetekkel a tavalyi szezonban egzotikus útjáról, az egészségügyi szervezetek figyelmeztetést adtak ki a fertőzések miatt.
Az Egyesült Királyságban tavaly közel 1000 utazással összefüggő parazitafertőzést észleltek, szemben a járvány előtti átlagos 870 esettel, ezért az őszi szezont megelőzően komoly figyelmeztetéseket adott ki a brit egészségügyi szervezet. Thaiföld, Mexikó, Brazília és Indonézia is a britek kedvelt úti céljává vált a járványügyi korlátozások feloldását követően, azonban ezeken a területeken sokkal nagyobb annak az esélye, hogy ismeretlen parazitával fertőződhetnek meg a nyaralók, mint a korábbi, kedvelt, kevésbé izgalmas úti célok helyszínén.
A nagyszámú eset szükségessé teszi a felvilágosítást
Hosszú távú károsodást okozó, súlyos esetekben végzetes fertőzések érhetik a távoli országokban nyaralókat. Az Európában szinte ismeretlen leishmaniasis, schistosomiasis és a strongyloidiasis is egyre gyakoribb a szigetországban. Ezeket a betegségeket rovarcsípések, illetve parazita férgek terjesztik.
A leishmaniasis egy apró, 2 mm-es homoklégycsípésekkel terjesztett parazitafertőzés, melyből idén rekordszámú megbetegedést regisztráltak Angliában. A fertőzöttek között a betegség három különböző formája figyelhető meg, van, amikor a csípés csak egy fájdalommentes, vörös foltot okoz, amely hetek vagy hónapok alatt fekélyessé válik, azonban kezelés nélkül meggyógyul. Nagy probléma akkor van, ha a fertőzés átterjed a nyálkahártyára, légzési nehézségeket okozva. A legsúlyosabb esetek során a fertőzés átterjedhet a májra, a lépre és a csontvelőre, és lázat, étvágytalanságot és hasi görcsöket okozva, mely kezelés nélkül halálos.
Paul Hunter professzor, a Kelet-Angliai Egyetem fertőző betegségek specialistája úgy vélte, hogy a kiugrás oka az lehet, hogy a britek extravagánsabb nyaralásokat szerveznek, miután évekig nem tudták nyaralásra szánt pénzüket elkölteni, és most sokkal izgalmasabb úti célok közül válogathatnak – azonban úgy utaznak oda, hogy nem informálódnak előre a hely egészségügyi kockázatairól.
Megugrott a kolerás megbetegedések száma is
A Covid előtti időkhöz képest egyértelműen több koleramegbetegedést regisztráltak a brit orvosok. A viktoriánus időkben Anglia-szerte jelen lévő megbetegedés napjainkra teljesen eltűnt. Egykor ezrek haltak bele. A fertőzést ivóvíz vagy Vibrio cholerae baktériummal szennyezett élelmiszer fogyasztása okozza, hasmenéssel, hányással és lábgörcsökkel jár, az esetek fele halálos lehet, ha nem jut el időben a beteg az orvoshoz. Ha kolerával érintett területre látogat valaki, a már régóta elérhető védőoltást javasolja a szakértő, de segít a megelőzésben, ha még fogmosásra is palackozott vizet használnak.
Kiemelkedően magas számban regisztráltak schistosomiasist is a hazaérkező nyaralók körében. A schistosomiasis egy parazita féreg által okozott fertőzés, amely a bőrbe fúródva évekig észrevétlenül élhet a szervezetben.
162 százalékkal növekedett a diagnosztizált esetek száma a Covid-járvány előtti adatokhoz képest.
A szennyezett vízben élő paraziták akár fürdőzés közben is a testbe kerülhetnek, a véráramon keresztül a májban és a belekben telepedhetnek meg, ahol petéik által akár évekig jelen vannak, folyamatos fertőzést okozva. A fertőzés egyetlen tünete kezdetben egy apró, viszkető vörös dudor ott, ahol a férgek behatoltak.
Néhány hét múlva azonban néhány embernél láz, kiütés, köhögés és hasmenés, valamint izom- és ízületi fájdalom jelentkezik. A hosszú távú szövődmények közé tartozik az emésztőrendszer, a húgyúti és az idegrendszer maradandó károsodása, a fertőzés helyétől függően. A férgek petéi a vizelettel is ürülhetnek, s ekkor már más élőlényeket, illetve más embereket is veszélyeztethetnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés