A paksi atomerőműhöz közel, a fadd-dombori Duna-holtágban videózott le úszkáló kínai medúzákat egy férfi a napokban.
A felvételeket készítő Farkas Erik a teol.hu figyelmét is felhívta a furcsa jelenségre. A Duna vizében úszkáló édesvízi csalánozók mindössze néhány centiméter átmérőjűek. A Craspedacusta sowerbii feltehetően Kínából származó, hazánkba is betelepült, invazív faj. Bár mikroszkopikus méretű csalánsejtjeikben van ugyan méreganyag, az csak egészen apró szervezetekre veszélyes.
Paks mellett jelentek meg a Dunában a furcsa állatok
Az invazív medúzafaj jelenléte hazánkban már régóta ismert, ám az itthon előforduló populációik leginkább kavicsos bányatavakban és a folyók holt medreiben szoktak megjelenni, ideális feltételek esetén. A faj kiemelten érzékeny a vízhőmérsékletre, a pH-ra és a víztisztaságra.
A paksi atomerőmű vize a környező halastavak mellett a Dunának is vízutánpótlást biztosít. A beömlés alatti néhány kilométeres szakasz vízi élővilága a kiemelten magas és tápláló biomasszának köszönhetően nem véletlenül az egyik legszámottevőbb fajgazdagságú a térségben.
A paksi erőmű vize is a Dunába ömlik
A közeli fadd-dombori Duna-holtágra is pozitív hatással van a paksi atomerőmű jelenléte, ugyanis a kialakított csatornarendszernek köszönhetően a korábban pusztuló fadd-dombori holtág új életre kelt. Immár újra fészkel a kócsag, a vörösgém, a vándorsólyom és az egerészölyv, de otthonra találtak a nagyvadak, őzek, szarvasok és vaddisznók is, s jelenleg sok száz apró csalánozó is élvezi a tiszta vizet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés