Az óraátállítás végzetes hatással lehet az egészségünkre

GettyImages-924752182 (1)

Egy plusz pihenőóra az ágyban jól hangzik. De ha hinni lehet a szakértőknek, sötétebb következményekkel járhat, mint gondolnánk.

Évek óta folyamatos viták folytak arról, hogy fenn kell-e tartani a nyári és téli időszámítást – az egészségre gyakorolt hatások újabb és újabb szempontokat vetettek fel. Bár csak átmeneti, az óraátállítás okozta érzés a jet laghez hasonlatos, egyes alváskutatók viszont attól tartanak, hogy a hatások ennél sokkal súlyosabbak. 

A szakértők úgy vélik, hogy a zavar növelheti a szívroham és a szélütés kockázatát. Ezenkívül az ebben az időszakban előforduló autóbalesetek számának növekedésével is összefüggésbe hozható. És akkor még nem is beszéltünk a megzavart alvás okozta rossz hangulatról, amely az idővel való trükközés egyik leggyakoribb mellékhatása.

Russell Foster, az Oxfordi Egyetem professzora kutatási területe a cirkadián ritmus, vagyis a test belső órája. Ez az, ami megszabja életünk ritmusát, és mindenre hatással van, attól kezdve, hogy mennyire tisztán gondolkodunk, az anyagcserénken keresztül egészen addig, hogy mikor a legerősebbek az izmaink.

A visszaállított óra tönkreteszi ezeket a folyamatokat. Foster professzor szerint 

a cirkadián ritmus megzavarása kombinációja potenciálisan szélütést válthat ki. 

Dr. John O'Neill egy másik szakértő a cirkadián ritmus területén. A 24 órás ciklust tanulmányozza a Petri-csészében lévő sejtektől az emberekig. Több évtizedes tudományos munkája során azt bizonyította, hogy 

az óraátállítás okozta stressz növelheti a szívroham kockázatát.

Egyes szakértők pedig úgy vélik, hogy az Alzheimer-kór tünetei is súlyosbodhatnak, amikor az órák előre- vagy visszafordulnak. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek