Ha a Balaton nyugodt arca az, amely neked igazán tetszik, valószínűleg már korábban elkötelezted magad az északi part mellett, ahová szőlőskertek, borászatok, tanúhegyek és helyi kézműves termékek egyaránt csábítják a látogatót. Tihanyban ráadásul a régmúlt hagyományai és a tökéletes pihenés lehetőségei is adottak: családdal ideális vakációcélpont a félsziget.
Tihanyban máig ott vár a visszhang
Ahogyan a dotto, a helyi kisvonat az apátság épülete felé zakatol velünk, úgy simulnak ki egyre jobban az arcvonások utastársaim arcán. Biztosan segít, hogy a nap is éppen kisüt, de annyi biztos, hogy Tihany atmoszférája igazán megnyugtató.
Valódi mediterrán ékszerdoboz az alig ezer lakost számláló település központja, ahova a kisvonat utasait szállítja:
innen már nem is kell sokat gyalogolni ahhoz, hogy a hamarosan már felújított pompájában megtekinthető tihanyi apátságig érjünk. Ennek alapítólevelét egyébként Pannonhalmán őrzik, június 15-étől egészen nyár végéig ugyanakkor itt megtekinthető a kényes bánásmódot igénylő nyelvemlék. Már csak ezért is érdemes idén nyáron ellátogatni a Balaton északi partjára – na meg a híres visszhang miatt, amely máig is kiváltható, csak arra kell figyelni, hogy a csendes, esti órákban másszuk meg a visszhangdombot, és úgy kiabáljunk, hogy az apátság épületét jól lássuk közben.
Magyarország Riviérája tényleg kicsit más
A dottóval utazók a pünkösdi ligeten keresztül juthatnak fel a templom épületéig: itt a termésüket gazdagon hozó fügebokrok és a gazdagon virágzó növények is emlékeztetnek arra, hogy valóban mediterrán tájon járunk.
Hogy a környék valódi Riviéra, az nem csak egy dal csacska sora:
Lóczy Lajos geológus állapította meg annak idején, hogy az északi part ezen része tényleg szakasztott francia Riviéra. Még ha a déli parton tombol is az eső, az északi hegyeken sokszor nem tud átlépni, így a tihanyiak napsütésben nézhetik, ahogyan a siófokiakat elviszi a zápor. (Na de ha az égi áldás átlép a hegyeken, akkor bizony északon is itt az özönvíz…)
Tihanyban és környékén ezért egy kicsit melegebb van, kicsit mediterránabb az építkezés mellett az éghajlat is. Ahogyan a tavat az apátság mellől szemléljük a felhőknek a víz színére rajzolt mintázatát csodálva, könnyű elfelejteni azt, hogy Magyarországon, nem pedig Franciaországban járunk.
A levendula helyi sikertörténet
Nem csak az apátságról – és annak meglepően fiatal, a negyven évet még be sem töltött főapátjáról – ismeretes ugyanakkor a település: a levendula ugyanannyira hozzátartozik Tihanyhoz, ahogy a szerzetesek és a nevükhöz fűződő termékek. Az illatos növény nagyipari lepárlásának hazai kezdete Tihanyhoz köthető: akkora sikerrel foglalkoztak vele, hogy a Vichy és a Coty is vásárolt magyar levendulaolajat. A szocializmus államosítása átmenetileg véget vetett a sikertörténetnek, a levendula helyére szőlőtőkék kerültek, a három helyi lepárlót bezárták. 1995-ben ugyanakkor újraindult a termesztés, és már helyi lepárlóüzem is üzemel, amire azért is nagy szükség van, mert szedés után a lehető leghamarabb meg kell kezdeni a lepárlást: a levendula kényes, sokat veszít az illatából, ha várnia kell.
Aki még többet szeretne megtudni a helyi levendulatermesztésről, annak június 17. és július 2. között, a Levendula Hetek ideje alatt érdemes Tihanyba látogatnia: nemcsak szedheti a lavandula angustifolia virágát csokorba, de sokat meg is tudhat róla, ha meglátogatja a lepárlót, de a sok kulturális program szórakozási lehetősége garmadáját is nyújtja.
A levendulás termékeknek meglepően széles tárházát kínálják a helyi termelők:
levendulavíztől levendulás mogyorókrémen át a ginig sokféle kozmetikumot és élelmiszert is készítenek belőle.
Családok kedvence lehet Tihany
Persze ha már egy balatoni településről beszélünk, arról sem feledkezhetünk meg, milyen nagyszerű családi nyaralási lehetőséget jelent a tó maga. Ehhez ideális helyszínt biztosít a családok számára a Club Tihany Resort, ahol 300 szoba és 160 bungaló szállásolja el az érkezőket, a legkisebbek pedig egész nyáron fókuszban vannak. Nemcsak külön játszóház várja őket, de az esti műsorokat is rájuk hegyezik ki,
a zöldgondolatokat követő szálláshely pedig arra is figyelmet fordít, hogy segítsen kicsit környezettudatosabbá is nevelni őket.
Aki a büféasztal mellett is annyit szed mindig magának, hogy üres legyen a tányérja, az pontokat gyűjthet, melyeket a nyaralás végén ajándékra lehet váltani. Játszótér, sportpályák, szabadtéri fitneszpálya és a szálló wellnessrészlege is a családok kényelmét és szórakozását szolgálja az egyébként rendezvényhelyszínként is tökéletes szállodában.
Mindemellett pedig vár mindenkit a Balaton is, melynek vizében egyébként a 18. századig nemigen mártózott meg a magyar: nem tartották elég gusztusosnak az élővizet. Ez szerencsére teljesen megváltozott mára, rengetegen mártózunk meg nagyon szívesen a tó vizében, mely épp Tihanynál a legmélyebb, 12,5 méter. Itt is a legkeskenyebb a tó: alig másfél kilométer az északi és a déli part távolsága, aminek köszönhetően rövid komputat követően a túlparton is találhatjuk magunkat, ahol az északihoz képest több buli és sekélyebb víz vár mindenkit. Bármilyen célból is érkezzünk a Balatonhoz, Tihany tökéletes célpont: nyugalom, pihenés és nagyszerű programok várnak itt kicsit, nagyot egyaránt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés