Döbbenetes dolog történt egy férfival, miután megcsípte a kullancs

GettyImages-1396392842
Olvasási idő kb. 3 perc

Nyáron a szabadban töltött kirándulások, erdei séták, sütögetések alkalmával fontos odafigyelni a kullancsokra, a vérszívó ízeltlábúak csípése ugyanis súlyos fertőzéseket okozhat. Egy cseh férfit a legújabb, kullancsok által okozott allergiás betegség, az alfa-gal szindróma (AGS) következtében súlyos anafilaxiás sokkal szállították kórházba.

Vöröshús-allergiát okozhat a kullancs csípése

A 68 éves, Pilsenben élő, nevén nem nevezett férfi pirított sertésmájat vacsorázott, majd visszavonult a szobájába, ahol egy órával később a felesége talált rá, amint a székében ülve levegőért kapkodírja a Daily Mail. Az életveszélyes fulladást és szívritmuszavart súlyos anafilaxiás sokk okozta; szerencsére a férfi neje idejében cselekedett, telefonos útmutatás segítségével szájból szájba lélegeztetéssel megmentette az életét. A férfit kórházba szállították, ahol az orvosok egy kullancsot találtak és távolítottak el a bőréből.

A vizsgálatok egyértelműen bizonyították, hogy a súlyos sokkos reakciót a kullancscsípés következtében fellépett vöröshús-allergia okozta. Az először 2004-ben regisztrált alfa-gal szindróma (AGS) kiváltója az alfa-galaktóz nevű szacharid, mely a vörös húsokban is megtalálható, és az emésztőrendszerbe jutva nem okoz problémát, a kullancs nyálán keresztül azonban a véráramba kerül, minek hatására ellenanyag termelődik a szervezetben. A megcsípett személy így érzékeny lesz a vörös húsokra és általában a hústermékekre, fogyasztásuk különféle tüneteket okozhat nála a bőrirritációtól egészen az anafilaxiás sokkig.

Érdemes odafigyelni a kullancsveszélyre
Érdemes odafigyelni a kullancsveszélyreSciepro/science Photo Library / Getty Images Hungary

A tünetek nem azonnal, hanem 5-7 órával a kullancscsípés után jelentkeznek; az egyes személyek szervezete másként reagál, van, akinél egyáltalán nem alakul ki allergiás reakció, másoknál, mint az anafilaxiás sokkon átesett cseh férfi esetében, akár a legsúlyosabb tünetek is jelentkezhetnek. Az AGS-t korábban csak Amerikában és Ausztráliában élő kullancsfajok esetében mutatták ki, de ma már bizonyították, hogy az Európában elterjedt közönséges kullancs (Ixodes ricinus) csípése is okozhatja a betegséget. A kutatók szerint az alfa-galaktózt a kullancs szervezete maga állítja elő.

Az AGS (jelenleg még) igen ritkán jelentkező probléma, ezért nincs különösebb ok a pánikra, ugyanakkor általánosan fontos, hogy ügyeljünk a kullancsveszélyre, amikor nyáron a szabadban töltjük az időt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek