Alig bírt menni a brutálisan lefogyott jegesmedve
Kerstin Langenberger német természetfotós és túravezető 2015 augusztusában a Jeges-tengeren, a Norvégia és az Északi-sarkpont között félúton elhelyezkedő Spitzbergák szigetcsoporton tartózkodott éppen egy hajós utazás résztvevőit kalauzolva, amikor egy különös alakot vett észre nem messze a hajótól, a ködben. Közelebb ólálkodva a fotós szeme elé tárult a furcsa figura teljes valójában: egy csontig lesoványodott, gyenge léptekkel, szinte az utolsókat rúgva bóklászó nőstény jegesmedve volt, melynek Langenberger becslése szerint alig néhány napja lehetett csupán hátra.
A fotós gyorsan lőtt egy képet a lesoványodott jegesmedvéről, majd néhány nappal később, augusztus 20-án feltöltötte a hivatalos Facebook-oldalára; néhány nap leforgása alatt több mint 50 ezren osztották meg a felvételt, melyet sokan az éghajlatváltozás legújabb, sokkoló bizonyítékaként kezdtek emlegetni. Langenbergert, aki természetjáró elfoglaltságai miatt ezután hetekig nem nézte a Facebook-fiókját, meglepte a hatalmas érdeklődés: „El akartam érni az embereket, fel akartam rázni őket, de nem gondoltam volna, hogy ilyen óriási mértékben sikerül.”
Langenberger maga, illetve legtöbb követője úgy gondolja, a haldokló jegesmedve szomorú állapota egyértelműen annak köszönhető, hogy a klímaváltozás hatására fokozatosan zsugorodnak a vadászterületüknek számító sarkköri jégtáblák, ezért az állatok olyan területekre szorulnak vissza, ahol nem jutnak elegendő táplálékhoz. A fotós szerint az sem véletlen, hogy az áldozatok többsége nőstény, a hím jegesmedvék ugyanis több időt töltenek egyedül a jégmezőkön, míg a nőstények kicsinyeikkel inkább a szárazföldön keresnek menedéket, ahol könnyen táplálék nélkül maradnak és lesoványodnak.
Akár a jegesmedvék kétharmada eltűnhet a Földről
Nem mindenki volt azonban meggyőződve róla, hogy a klímakatasztrófa címerállatává emelt jegesmedve szomorú sorsáért egyértelműen az éghajlatváltozás lehetett a felelős – a fotó kapcsán markáns vita alakult ki a Langenbergerrel egyetértők és az állításait cáfolók között. A szigetcsoporton tartózkodó tudósok azt állítják, a Spitzbergák jegesmedve populációjának állapota stabil, Langenberger, aki több mint két évtizede járja rendszeresen a Jeges-tengert, azonban őket megcáfolva úgy találta, a néhány egészséges példány mellett egyre gyakrabban látni lesoványodott, haldokló állatokat.
A kérdéssel foglalkozó szakértők szerint kissé elhamarkodott volt Langenberger állítása, a fotón szereplő állat állapotát rengeteg dolog okozhatta – akár csak az öregség is –, azonban kétségtelen, hogy a jegesmedvék igen veszélyeztetettnek számítanak, a globális felmelegedés hatására akár kétharmaduk is eltűnhet a Földről a következő ötven évben. A hihetetlen népszerűségre szert tett fotó arra mindenképpen rendkívül hasznosnak bizonyult, hogy ráirányítsa a közvélemény figyelmét erre a nem éppen apró tragédiára.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés