A Vörös Hadsereg még jóval a világháború előtt, 1924-ben kezdett kutyákat kiképezni katonai célokra; azt remélték, a négylábúak segíthetnek a harcmezőn a sérültek mentésében, az aknakeresésben, az üzenetek továbbításában és az ellenséges erők felkutatásában. A projekt kezdetben nehézkesen ment, a frissen alakult Szovjetunióban ugyanis nem voltak megfelelő szakemberek, így főként cirkuszi idomárokkal és vadászokkal kellett beérnie a hadvezetésnek, ennek dacára a ’30-as években már 12 katonai kutyaiskola működött, ahol főleg német juhászokat képeztek a katonaság számára.
Tankok alá kúsztak volna a szovjet kutyák
Az első világháború egyik legnagyobb harcászati fejlesztése a tankok megjelenése volt a csatatéren, a szovjet vezetés így joggal gondolta, hogy fontos lehet valamilyen megoldást találni az ellenséges páncélautók megállítására egy újabb háború esetén – a vélt megoldást a jó eredményeket mutató kutyaprogramban találták meg.
A tankkereső kutyák kiképzéséhez a szakemberek a pavlovi reflex elvét vették alapul: ketrecbe zárták és kiéheztették a négylábúakat, majd tankok alatt ételt rejtettek el, és a közelben kiengedték őket;
a kutyák azonnal megérezték az ennivaló illatát, és idővel beléjük ivódott, hogy ha bekúsznak egy harckocsi alá, csillapíthatják étvágyukat.
Az eredeti terv szerint az állatokra 10-12 kilós robbanószerkezetet csatoltak volna egy hám segítségével, melyet a tank alá érve a kutyák a szájukkal leoldoznak, majd – miután biztonságosan kimenekültek a helyszínről – gazdájuk távkioldóval élesíti a bombát, a tesztek során azonban teljes kudarcot vallott ez az elképzelés. Az állatok összezavarodtak, és a legtöbb esetben képtelenek voltak levenni magukról a hámot, inkább a bombával együtt futottak vissza kiképzőjükhöz – ez éles esetben természetesen katasztrofális következményekkel járt volna –, ezért a szakemberek úgy döntöttek, inkább veszni hagyják a kutyákat.

A bombákat egy élesítő szegeccsel látták el, amit bevetés előtt leoldottak, a kutyák pedig a tank alá érve a lábukkal meghúztak egy kis fakart, detonációt előidézve, ami mind őket, mind pedig az ellenséges járművet megsemmisítette.
Félresikerült tankelhárítás: az ellenség helyett saját páncélosaikra mentek rá
Az első tankkereső kutyákkal ellátott hadosztály 1939-ben állt szolgálatba, két évvel később pedig sor került az első éles bevetésre: a Vörös Hadsereg 30 kamikazekutyát és 40 trénert vezényelt ki a Moszkva közeli harcokba, hogy megállítsák a Wehrmacht magabiztosan előrenyomuló páncélosegységeit.
A terv azonban hamar kudarcba fulladt, ugyanis kiderült, hogy éles bevetés esetén a kondicionált négylábúak korántsem viselkednek annyira szakszerűen, mint azt remélték: az állatokat összezavarta a csatazaj, megijedtek, és rémülten fedezéket kerestek ahelyett, hogy „hősiesen” megindultak volna az ellenség felé.
A mozgó és ágyúzó tankok szintén megrémítették a német juhászokat, akik a kiképzés során főként álló járművekkel találkoztak: többségük visszafutott a gazdájához, és – ha nem sikerült időben deaktiválni a bombát – a szovjet térfélen okozott pusztítást, azt a néhány állatot pedig, akik tényleg bekúsztak az ellenséges tankok alá, a németek könnyűszerrel legéppuskázták.
A blamázs még kínosabb lett, amikor a kutyákat olyan hadszíntéren vetették be, ahol egyszerre harcoltak német és szovjet harckocsik: az előbbiek ugyanis benzinnel működtek, utóbbiakat viszont gázolaj hajtotta, a két üzemanyag illata pedig merőben eltért egymástól. Az állatok a kiképzés során szovjet gyártmányú tankokkal találkoztak, és azok szagához lettek hozzászoktatva, így nem meglepő, hogy a harctéren is inkább a baráti, mintsem az ellenséges páncélautókhoz futottak oda, teljes káoszt idézve elő.

A propaganda sikernek állította be a kudarcot
A németek természetesen hamar rájöttek az ellenség taktikájára, ezért megparancsolták egységeiknek, hogy minden, a csatatéren felbukkanó állatot azonnal lőjenek le, háborús propagandájukban pedig előszeretettel élcelődtek a szovjet katonákon, akik annyira gyávák, hogy kutyákat küldenek maguk helyett a harcba. A kudarc miatt 1942-ben a Vörös Hadsereg visszavonultatta a tankkereső kutyákat – ugyan a szovjet propaganda sokáig úgy állította be, mintha az ebek komoly sikereket értek volna el, és több tankcsata menetét megfordították volna –, a jövőben inkább az aknakereső és üzenetvivő kutyák képzésére összpontosítottak, melyekre tényleg nagy szükség volt a harcok során.
A program azonban nem állt le, sőt, egészen 1996-ig képeztek tankelhárító kutyákat a szovjet, majd az orosz hadseregben – és nem ők voltak az egyetlenek: a világháború alatt a japánok és az amerikaiak is próbálkoztak bombát cipelő kutyák kiképzésével, azonban ők sem értek el különösebb sikert.

Denevérbombázással akarták kikényszeríteni Japán kapitulációját, végül inkább az atombomba mellett döntöttek.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés