Állati szervek segítségével fiatalította betegeit a hírhedt orvos

GettyImages-514902172 (1)
Olvasási idő kb. 7 perc

Az örök ifjúság forrásának keresése az emberiséget máig nagyon furcsa utakra tereli. De alighanem egyik ötlet sem olyan bizarr, mint amin dr. Serge Voronoff munkássága alapszik. A korában „majommirigy-szakértőként” ismert Voronoff úgy vélte, hogy az emberi öregedés megállítható, sőt visszafordítható majomhere emberbe ültetésével.

Voronoff csodaszere

Az 1923-as londoni Nemzetközi Sebészkongresszus egyik legszenzációsabb előadását az orosz származású Serge Voronoff francia sebész tartotta. 

Serge Voronoff, aki állati szervek segítségével igyekezett fiatalítani pácienseit
Serge Voronoff, aki állati szervek segítségével igyekezett fiatalítani pácienseitAlexander Binder / Getty Images Hungary

Voronoff azzal kezdte előadását, hogy a világ több mint 700 vezető sebészéből álló, összegyűlt hallgatóságnak egy filmsorozatot mutatott be, amelyen kezelései „előtte-utána” hatásait mutatta be több, 65–70 éves korú páciensén. A filmek figyelemre méltó javulást mutattak az egészségükben, ami már az arcukon is látható volt. Néhányan közülük lovagoltak, eveztek, és más sportértékű mozgást végeztek. Voronoff azt állította, hogy több mint negyven 60 év feletti férfit kezelt, akik közül sokan jómódúak és tekintélyes foglalkozású emberek voltak.

Voronoff kigyógyít az értelmi fogyatékosságból is

A Párizsban működő orosz professzor, Serge Voronoff (1866–1951) Alexis Carrelnél kezdte pályafutását, aki a sebészet és a transzplantáció úttörőjeként az erek varrásával kapcsolatos munkájáért Nobel-díjat kapott. A Carrelnél folytatott tanulmányai révén Voronoffot lenyűgözték az állatról emberre történő transzplantáció lehetőségei, amelyekről úgy vélte, hogy a hormonok átvitelével visszaállíthatják a fiatalos életerőt, sőt, akár betegségeket is gyógyíthatnak.

Megrendítő jelenetet ábrázol, de talán hazugság a világ egyik leghíresebb orvosi fotójaMegrendítő jelenetet ábrázol, de talán hazugság a világ egyik leghíresebb orvosi fotója

A National Geographic által 1987 legemlékezetesebb fotójának választott felvétel egy 23 órán át tartó lengyel szívátültetés után készült.

Tovább olvasom

Voronoff egy 14 éves egyiptomi kitérő után – ahol az eunuchokat tanulmányozta – a nyitott gondolkodású Collège de France Egyetemen folytatta felfedező munkáját. Állatkísérletei során szerveket, szöveteket és csontokat ültetett át állatfajok között. Kiemelkedő munkája meghozta számára a hírnevet, bebizonyította, hogy a fiatalabb állatokból származó hereszövetek idősebb állatokba történő beültetésével a haszonállatok (lovak és a juhok) teljesítménye fokozható. Kísérletei során arra a gondolatra jutott, hogy a magasabb rendű majmok tökéletes donorok lennének az ember számára, mivel minden, az átültetéshez szükséges biológiai hasonlósággal rendelkeznek, a majmok erősebb alkatának előnyével együtt. Voronoff 1915-ben egy fiatal francia szellemi fogyatékosnak ültetett be csimpánzpajzsmirigyet, és azt állította, hogy a műtétet követő egy év alatt a szellemi képességei normalizálódtak.

Voronoff Jean G

1920-ban megjelent könyvében így ír munkájáról: „A nemi mirigy serkenti az agyi aktivitást, valamint az izomenergiát és a szerelmi szenvedélyt. A véráramba egyfajta vitális folyadékot tölt, amely helyreállítja az összes sejt energiáját, és boldogságot terjeszt.” Voronoff úgy hitte, az egészséges nemi mirigyszövetek, például a majomherékből származó darabkák egyet jelentenek a fiatalság elixírjével.

Az emberkísérlet állítólag lezajlott, Voronoff azt állította, hogy az eljárás a fiatalos energia visszaadásától kezdve a szenilitás és a skizofrénia gyógyításán át az élet radikális meghosszabbításáig mindenre képes. Hiába terelődött a figyelem a szexuális képességek növekedésére, Voronoff azt csak mellékhatásként jegyezte.

1923-ra Voronoff a Collège de France kísérleti laboratóriumának igazgatója lett, és heretranszplantációi olyan népszerűségre és elismerésre tettek szert, hogy Afrikában egy speciális rezervátumot hoztak létre kifejezetten a mirigyátültetésre szánt majmok befogására és fenntartására. Eljárását a londoni Nemzetközi Sebészkongresszuson mutatta be, lenyűgözve az egybegyűlteket az öregedés (és ideális esetben az impotencia) problémájának látszólag úttörő megoldásával.

A konferencián azzal is hencegett, hogy eljárásai hamarosan a nők számára is elérhetővé válnak, és azt ígérte, hogy „a nagymamákból elsőbálozók lesznek”.

Voronoff lelkesedése a majomherék emberi testbe való beültetéséért egyszerre volt ambiciózus és ragályos. Az 1920-as évek közepére legalább 300 emberen végezték el az eljárást, köztük legalább egy nőn is.

Voronoff fiatalító szere világhírűvé vált: az 1940-es évekig, míg módszerétől a korábbi rajongók el nem fordultak, több ezer műtétet hajtott végre
Voronoff fiatalító szere világhírűvé vált: az 1940-es évekig, míg módszerétől a korábbi rajongók el nem fordultak, több ezer műtétet hajtott végreKeystone-France / Getty Images Hungary

Saját majomtelep az őrült orvos kastélykertjében

A Voronoff eljárása iránti kereslet egyre nőtt, párhuzamosan az orvos ambíciójával. A klasszikus őrült tudósok mintájára Voronoff 1925-ben vett magának egy kastélyt az olaszországi Grimaldiban. Az eljárásaihoz szükséges majomrészek szállításának megfizethetetlen költségeire és nehézségeire hivatkozva Voronoff egy főemlősketrecet épített a kertben, és felfogadott egy korábbi cirkuszi idomárt, hogy irányítsa új farmját. A Voronoff-kastélyt egy kis kórházzal is felszerelték, ahol az orvos elvégezhette a transzplantációkat.

1925-ben írt, Fiatalítás átültetés útján című könyvében úgy összegezte a szenzációs beavatkozást, hogy az javítja a nemi vágyat, az emlékezőképességet, az állóképességet, a szemizmokat, és még a skizofrénia hatásait is csökkenti.

Bár egyesek ugyanolyan őrültségnek találták a csodatranszplantáció koncepcióját, mint mi ma, Voronoff képes volt akár 10 000 frankot is elkérni a műtétért – ez az 1920-as években a párizsi Opera kórustagjának egyévi fizetése volt. 

Ahogy öregedtek azok, akik átesett az eljáráson, úgy nőtt a szkeptikusok kórusa. A Voronoff által állított előnyök körülbelül három-öt év elteltével megszűntek, amit azzal magyarázott, hogy a mirigy elhal, de egy későbbi átültetéssel helyre lehet hozni.

Voronoff karrierje azonban egyszer csak véget ért a tudományos közösség nyomására.

A valóság az állatok ivarmirigyeiről

Voronoff idejében még semmit sem tudtak a kilökődés mechanizmusairól vagy az immunrendszer működéséről. A hormonok fogalmát sem értették teljesen, és fogalmuk nem volt a szerepükről. A tapasztalt transzplantációs sebész, David Hamilton A majommirigyügy című könyvében elmagyarázza, hogy az emberbe beültetett állati szövet nem szívódik fel, hanem azonnal kilökődik, hegszövetet hagyva maga után, amely megtévesztheti az embert, hogy a graft még mindig a helyén van. 

Voronoff örömmel fogadta a hírt, hogy 1935-ben először izolálták a tesztoszteront, mert arra számított, hogy ez az új felfedezés igazolni fogja elméleteit. Amikor azonban a tesztoszteront állatokba fecskendezték, az nem fiatalította meg őket, és nem is hosszabbította meg az életüket sem. Csúfos kudarcát a sajtó gúnyolódása mélyítette el. 

A legújabb felfedezések kimutatták, hogy az ivarmirigyek óriási hatással vannak az emberi viselkedésre, és ez a felfedezés számos modern terápia alapját képezte, beleértve az öregedés elleni stratégiát, amely a korral csökkenő hormonok pótlására irányul, hogy visszaállítsa a fiatalsággal járó fizikai vitalitást. A modern orvosok már nem kérdőjelezik meg azt a tényt, hogy a hormontermelés a korral csökken, és kizárólag hormonterápia segítségével megállíthatóak az életkorral összefüggő változások. 1991 novemberében a világ egyik legrégebbi orvosi szaklapja, a The Lancet azt javasolta, hogy Voronoff majommirigyeken végzett tanulmányait nyissák újra. 1994-re az ortodox orvosi intézményektől minősített bocsánatkérést követeltek Voronoff munkájának elutasítása miatt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • lájfhekk
Országos razziát hirdetett a rendőrség: egy hétig bárhol ellenőrizhetnek a közutako
Országos razziát hirdetett a rendőrség: egy hétig bárhol ellenőrizhetnek a közutako

Az egyhetes időszak során intenzív közúti ellenőrzésekre lehet számítani.

február 14., 17:30

  • Édes otthon
Sokba kerülhet, ha így használnád a járdát, friss rendelet tartalmaz tiltást
Sokba kerülhet, ha így használnád a járdát, friss rendelet tartalmaz tiltást

Könnyen kiürülhet a bankszámlád, ha így használnád a járdát a közeljövőben.

február 14., 15:10

  • Testem
A pulzusod elárulhatja, meddig fogsz élni
A pulzusod elárulhatja, meddig fogsz élni

Egyre több jel mutat arra, hogy egy pofonegyszerű mérés sok egészségügyi problémára utalhat, és akár az idő előtti halálozást is jelezheti.

február 15., 06:00

  • Offline
Svájci tudósok végre választ adtak, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb
Svájci tudósok végre választ adtak, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb

Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Úgy tűnik, megválaszolták a kérdést!

február 14., 16:00

  • Offline
Különös látványt nyújt majd a Vénusz, és éppen a szerelmesek napján
Különös látványt nyújt majd a Vénusz, és éppen a szerelmesek napján

Megmutatjuk, mire számíthatsz Valentin-napon az égre tekintve.

február 14., 18:30

  • világom
Új szállodai divat: egy vagyont fizetnek, hogy vadállatok mászkáljanak a szobájuk körül
Új szállodai divat: egy vagyont fizetnek, hogy vadállatok mászkáljanak a szobájuk körül

Vadállatok mellett pihenni? Egyes szállodák már ilyen lehetőséget is nyújtanak, és igény van rá bőven.

február 14., 19:30

  • világom
A klímaváltozás undorító következménye ennek a kártevőnek az elszaporodása
A klímaváltozás undorító következménye ennek a kártevőnek az elszaporodása

A klímaváltozás sok negatív hatásáról hallottunk már, erről viszont eddig még keveset. Most majd saját bőrünkön tapasztaljuk meg, pedig gusztustalan.

február 15., 05:46

  • életem
Elúszhat a nyugdíj, ha elmulasztod ezt a kötelezettséget
Elúszhat a nyugdíj, ha elmulasztod ezt a kötelezettséget

Sokan nincsenek tisztában azzal, milyen változásokat kell mindenképp bejelenteni a nyugdíjjal kapcsolatban.

16 perce

  • Offline
Így találkozhattak a kalandozó magyarok a vikingekkel
Így találkozhattak a kalandozó magyarok a vikingekkel

Hasonló korban portyáztak a vikingek és a magyarok, de vajon találkozhattak?

február 14., 19:00

  • életem
Akik ezen a kérdéssoron végigmennek, azok egymásba szeretnek: a kitalálói 50 éve házasok
Akik ezen a kérdéssoron végigmennek, azok egymásba szeretnek: a kitalálói 50 éve házasok

A 36 kérdés megválaszolása segíthet abban, hogy ránk találjon a szerelem, és az tartós is legyen.

február 14., 16:46

  • életem
5 dolog, amit egy budapesti nagyon rosszul gondol a vidéki életről
5 dolog, amit egy budapesti nagyon rosszul gondol a vidéki életről

Bár a sztereotípiák szórakoztatóak, és néha van is bennük némi igazságmorzsa, a budapesti-vidéki viszonylatban megdöbbentő tévképzetek élnek.

február 15., 08:06

  • világom
1 millió dollárt ér ennek a rejtvénynek a megfejtése, bárki megpróbálkozhat vele
1 millió dollárt ér ennek a rejtvénynek a megfejtése, bárki megpróbálkozhat vele

Nem lesz könnyű dolga annak, aki a jutalom reményében megpróbálja megoldani a rejtvényt.

február 14., 06:00

  • Offline
Tippelj: mennyi almát és húst esznek meg a magyarok évente?
Tippelj: mennyi almát és húst esznek meg a magyarok évente?

Mennyi a magyarok átlagos élelmiszer-fogyasztása? Tippeld meg, miből hány kilót eszünk évente. Kvíz.

február 15., 06:46

  • Offline
Fővárosok extra nehéz kvíze: csak az igazi profik válaszolnak helyesen
Fővárosok extra nehéz kvíze: csak az igazi profik válaszolnak helyesen

Ismered a világ legeldugottabb tájainak, országainak fővárosait is?

február 14., 06:46

  • Édes otthon
Furcsa külsejű őzgidák tűntek fel a magyar utak mellett: ez a teendőd, ha találkozol velük
Furcsa külsejű őzgidák tűntek fel a magyar utak mellett: ez a teendőd, ha találkozol velük

Állatvédők figyelmeztetnek a furcsa küllemű őzgidákkal kapcsolatban.

február 15., 07:45

  • világom
Felfedezték a világ egyik leghalálosabb élőlényét
Felfedezték a világ egyik leghalálosabb élőlényét

A világ egyik leghalálosabb élőlényének nagyobb változatát találták meg, még a mérge is erősebb.

február 14., 07:26

  • életem
Veszélyben a pénzed, ha ilyen PIN-kódot használsz
Veszélyben a pénzed, ha ilyen PIN-kódot használsz

Könnyen a csalók kereszttüzébe kerülhet az, aki ilyen PIN-kódot használ.

február 14., 13:36

  • világom
Megőrült a Google-térkép? Interneten hasonlítgatják össze az emberek, amit látnak most rajta
Megőrült a Google-térkép? Interneten hasonlítgatják össze az emberek, amit látnak most rajta

Olyan változások jelentek meg a Google-térképen, amikre az év elején még senki nem gondolt volna.

február 14., 14:35

  • világom
Fájt a szeme, az orvosnál kiderült, hogy evőpálcika van a fejében
Fájt a szeme, az orvosnál kiderült, hogy evőpálcika van a fejében

A férfi elárulta, hogyan következhetett be a bizarr baleset. Szerencséjére sikerült kivenni a fejéből a pálcikát.

február 15., 07:26

  • Mindennapi
Gázömlés miatt zárták le a 11-es főutat, a lakók kitelepítését fontolgatják
Gázömlés miatt zárták le a 11-es főutat, a lakók kitelepítését fontolgatják

Gázvezeték sérült a 11-es út közelében. A javítási munkálatok megkezdéséig az utat lezárták, a környékbeli lakosokat értesítik a további teendőkről.

február 14., 11:40

  • világom
52 évig hitték eltűntnek a nőt: egy férfi miatt történhetett minden
52 évig hitték eltűntnek a nőt: egy férfi miatt történhetett minden

Évtizedekig kerestek egy nőt, mire kiderült, hogy végig boldogan élt.

február 14., 12:10

  • életem
Újra felbukkant a veszélyes vírus: szigorú járványügyi intézkedésekről döntöttek
Újra felbukkant a veszélyes vírus: szigorú járványügyi intézkedésekről döntöttek

A járványügyi fegyelem maximális betartására van szükség, mert a fertőzés ott is megjelenhet, ahol egyszer azt már felszámolták.

február 14., 07:46

  • világom
Döntött az EU: újabb kötelező felszerelést írnak elő az autókra
Döntött az EU: újabb kötelező felszerelést írnak elő az autókra

Az Európai Unió friss rendeletében új, az autókban kötelező felszerelést vezetett be.

február 14., 11:10

  • Testem
Ez történik, ha zajos helyen mérik a vérnyomásod
Ez történik, ha zajos helyen mérik a vérnyomásod

Új kutatás ad választ arra, mi történik, ha a körülmények nem ideálisak a vérnyomásmérésre.

február 14., 08:35

  • világom
Így élnek a tinédzserek Észak-Koreában
Így élnek a tinédzserek Észak-Koreában

Az észak-koreai kamaszok élete szinte semmiben nem hasonlít "nyugati" kortársaik hétköznapjaira: az sem mindegy, hogyan szólítják szerelmüket.

február 14., 12:40

  • Mindennapi
Sarkvidéki hideggel tör be az országba a hó: mínusz 10 foknál is hidegebb lehet
Sarkvidéki hideggel tör be az országba a hó: mínusz 10 foknál is hidegebb lehet

Sarkvidéki eredetű légtömeg áramlik be az országba, több vármegyére riasztást adtak ki.

február 14., 09:06

  • életem
Csajok napja, szingli büszkeség: így ünnepelne a Z generáció a Valentin-nap helyett
Csajok napja, szingli büszkeség: így ünnepelne a Z generáció a Valentin-nap helyett

A Z generáció tagjai újragondolják az ünnepet: számukra a Valentin-nap nem a külső elvárásokról, hanem az érzelmek hiteles megéléséről szól.

február 14., 08:06

  • világom
Helyszíni fotók a csernobili robbanásról: drón ütött lyukat a reaktor védőburkán
Helyszíni fotók a csernobili robbanásról: drón ütött lyukat a reaktor védőburkán

Megsérült a csernobili atomerőmű szarkofágja.

február 14., 10:10

Érdekességek