A minap betévedtem egy barkácsáruházba, s gondoltam, ha már ott vagyok, veszek egy égőt az állólámpánkba, ami már jó ideje szomorkodik kihasználatlanul a sarokban. Szüleink idejében még nem jelentett kihívást egy villanykörte kiválasztása, ha tudtad, milyen a foglalat, és milyen erős világítást szeretnél. Arra nem gondoltam, hogy közel 30 percembe telik majd, amíg rálelek szerencsés választottamra. Nem elég, hogy egy egész sor tele van a különböző fényforrásokkal, amikor megtalálom a megfelelő méretű és foglalatú kupacot, még különböző felsorolt paraméterek alapján kellene döntenem, melyik is a nekem való.
Fogyasztás és fényerősség
Két fontos adat, amit első pillantásra láthatunk a csomagoláson, a watt és a lumen. Wattban van megadva a teljesítmény, ami az időtényezővel szorozva kiadja a fogyasztást, tehát ez a szám minél alacsonyabb, annál jobb. A lumen értéke mutatja a fényerősséget, szóval minél világosabbat szeretnénk, annál nagyobb számot kell keresnünk. És akkor ott van még az a bizonyos K.
Színhőmérséklet
A fény az emberi szem számára is látható elektromágneses sugárzás, aminek hullámhossz szerinti eloszlására jellemző szám a színhőmérséklet, és kelvinben határozzák meg. Hogy miért épp hőmérséklet?
Ha egy abszolút fekete testet hevíteni kezdünk, ahogy nő a hőmérséklete, változik a színe is. Először vörösen kezd izzani, majd a hőmérséklet növekedésével egyre sárgásabb, fehérebb, majd kellően magas hőmérsékleten kékes színű lesz.
Melegfehér fény
Kelvinben kifejezve a 2500 K–3500 K közötti tartományt nevezik meleg fénynek. Minél több a fény vöröses összetevője, annál alacsonyabb ez az érték. A szabadban a kora délelőtti és késő délutáni időszakban érzékelhetünk ilyen fényviszonyokat.
Hidegfehér fény
Hideg fények a skála másik végén, 5100 K felett tartományban találhatóak. A növekvő érték a fény kék összetevőinek növekedését jelzi. Ilyen természetes fény vesz minket körül a délelőtti és kora délutáni órákban. A kettő közötti tartományban 3600 K és 5000 K között semleges fehér fényről beszélhetünk.
Hogyan hat ránk a fény?
Szemünkben, pontosabban a retinában található melanopszin nevű fotopigmentek érzékelik a kék fényt. Ezek továbbítják agyunk felé az információt a fény megszűnéséről, ahol a hipotalamusz elindítja a melatonin kiválasztását a tobozmirigyben. Ez a hormon elálmosít, szabályozza az alvási ciklust, és élénk álmokat eredményez. Egy 2021-es kutatásban megállapították, hogy a különböző színhőmérsékletű megvilágítás hatással van a vizuális érzékelésre és a hangulatra is.
A hideg fény hatása
A mesterséges fényforrások, mint a televízió, okostelefon, számítógép-monitor által kibocsátott kék fény a természetes nappali fényhez hasonlóan csökkenti a melatonintermelődést, ezzel nehezíti az elalvást.
Kutatások támasztják alá, hogy az esti órákban a legérzékenyebb az agy a mesterséges fény hatásaira, ezért javasolják a szakértők, hogy lefekvés előtt legalább másfél órával már kerüljük a használatukat.
Bár mostanában már sok eszközön be lehet állítani szemvédő, esti funkciót, amikor a képernyő által kibocsátott fény narancsos árnyalatot kap, ennek ellenére nem árt megfogadni ezt a jótanácsot.
A meleg fény hatása
A melegspektrum színeit használó fényforrások, ami magában foglalja a sárga, narancssárga és vörös árnyalatokat, nem befolyásolják negatívan a melatonin termelődését. Egy 2019-es tanulmányban írják le, hogy az 1900 K színhőmérsékletű lámpák védik a szemeket, gyorsítják a gyógyulást és a haj regenerálódását, pozitív hatást fejtenek ki a melatonin és a glutamát szekréciójának elősegítésében. A glutamát egy neurotranszmitter, amely fontos szerepet játszik a tanulásban és a memóriában.
Mire használjuk?
- Hidegfehér fényű lámpa irodákba, kórházakba, üzlethelyiségekbe ajánlott, ahol inkább az éberség elősegítése lehet a cél. Az ilyen fénnyel megvilágított terek általában a tisztaság, rendezettség érzetét keltik, ezért otthonunkban főképp a konyhába, fürdőszobába, garázsba javasolt, de akkor is célszerű ezt választani, ha olvasáshoz vagy valamilyen célzott megvilágításhoz lesz szükség rá.
- Melegfehér megvilágítást általában az otthoni környezetbe javasolják a szakemberek. Az alacsonyabb tartományú fényforrásokat, mint a gyertyafény is, leginkább hangulatvilágításhoz használjunk, mert kellemes meghittséget árasztanak.
A mai kínálatban már szerepelnek olyan lámpák, LED-fényforrások, amiken változtatható a színhőmérséklet és a fényerő. Ez a funkció hasznos lehet a nappaliban, étkezőben de akár a fürdőszobában is. Így megfelelő fényviszonyokat teremthetünk a reggeli készülődéshez és az esti relaxációhoz a kádban egyaránt.
A hálószobába azonban mindig melegfehér fény a legjobb választás, és azt sem árt észben tartani, hogy a fényerő csökkentése szintén kedvező hatással lesz az éjszakai pihenésre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés