Demenciára utal, ha már fiatalon így alszol

GettyImages-1391271747

A demencia legnyilvánvalóbb tüneteként sokan a memóriavesztést tartják számon, azonban a betegségnek vannak egyéb, kevésbé ismert figyelmeztető jelei is. A kutatók legfrissebb eredményei alapján ilyen például az alvási szokások megváltozása.

A kognitív képességek hanyatlása befolyásolja a beszédkészséget, a gondolkodást, az érzékelést és a viselkedést is. A demencia sokarcúsága éppen ezért az egész testet érinti, és sokszor olyan változásokban nyilvánul meg, melyekről nem is gondolnánk, hogy összefüggésben lehet a szellemi leépüléssel.

Ebben az életkorban jelez az alvás

A demencia egy olyan szindróma, amely az agyműködés folyamatos hanyatlásával jár, és bár jelenleg nincs rá gyógymód, fontos, hogy a lehető leghamarabb észleljék a figyelmeztető jeleket, hogy az érintett személy kezelést és támogatást kaphasson. Az alvásszakértők most arra figyelmeztettek, hogy a középkorúak alvási szokásainak megváltozása is lehet a demencia egyik tünete.

Bár a demencia időskorban jelentkezik, az alvási szokásaink már fiatalkorban utalhatnak a betegségre való hajlamra
Bár a demencia időskorban jelentkezik, az alvási szokásaink már fiatalkorban utalhatnak a betegségre való hajlamraThanasis Zovoilis / Getty Images Hungary

A legfrissebb tanulmányok szerint, ha egy középkorú felnőtt hat óránál kevesebbet alszik éjszakánként, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy a későbbiekben kialakul nála a demencia. A szellemi hanyatlás kevésbé veszélyezteti azokat, akik hét vagy annál több órát is pihennek.

Tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az Alzheimer-kórban vagy a demencia más formáiban szenvedőknek gyakran megváltoznak az alvási szokásai.

A szakértők úgy vélik, ennek oka az agyműködésben keresendő, ugyanis az agy bizonyos részei szabályozzák az alvás-ébrenlét ciklusokat. 

Az orvosok úgy gondolják, hogy a demenciában szenvedőknél az amiloid fehérje szintjének eltolódása okozza az alvási szokások megváltozását. A laboreredmények arra utalnak, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegek agyában általában magasabb az amiloidszint, és ez okoz alvászavart.

A túl kevés alvás is demenciát okozhat

A kutatások azt is kimutatták, hogy a túl kevés alvás szintén hozzájárulhat a demencia kialakulásához. A szakértők ezért azt javasolják, hogy éjszakánként legalább hét-nyolc órát pihenjünk, hogy az agynak elegendő idő álljon rendelkezésre a regenerálódásra. 

Ám a pihentető alvás nem csak az agyra, az egész szervezetünkre igen jó hatással van. Az alvás tulajdonképpen az egészségünk és a jó közérzet egyik alapja, nélküle az izmok nem nőnek, a szív nem tud megfelelően dolgozni, és a stressz nem fog alábbhagyni. 

Az alvásszakértők szerint a pihentető alvás érdekében javasolt mindennap ugyanakkor ágyba bújni, és célszerű kialakítania egy jó elalvás előtti rutint, amely segítségünkre lehet a kikapcsolódásban. Ezenkívül jó, ha lefekvés előtt egy órával már nem ülünk a televízió, a telefon vagy a számítógép képernyője elé.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek