Tanítványához ment feleségül Marie Curie lánya

GettyImages-3278308
Olvasási idő kb. 9 perc

A Curie-család kétségkívül az a família, ahol a legmagasabb az egy főre jutó Nobel-díjasok aránya: Marie és Pierre Curie fizikai és kémiai Nobel-díja után lányuk, Irène Joliot-Curie is elnyerte a legmagasabb tudományos elismerést.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy Irène Curie beleszületett a tudományba: 1897 szeptemberében jött világra a tudós házaspár, Marie Skłodowska és Pierre Curie első gyermekeként. Édesanyja szinte az utolsó pillanatig dolgozott a laboratóriumban, és Irène születését követően is hamar visszatért a tudomány világába. 1898-ban Marie és Pierre Curie közzétették tanulmányukat az általuk felfedezett két új kémiai elemről, a polóniumról és a rádiumról, 1903-ban pedig megkapták a fizikai Nobel-díjat, „elismerésül azért a rendkívüli szolgálatért, melyet csoportmunkával nyújtottak a Henri Becquerel által felfedezett radioaktív sugárzás további kutatásában”.

Lakásfelújítás a Nobel-díj honoráriumából

Curie-ék nem éltek fényűzően: „Bitumen-padlójú hangárban laktunk akkor, melynek üvegteteje csak igen gyatrán védelmezett meg az esőtől.

Nyáron olyan meleg volt, mint valami üvegház, télen a vaskályha csak nagyon rosszul fűtötte át. Itt töltöttük életünk legszebb, legboldogabb éveit.

Munkában teltek napjaink” – emlékezett vissza később erre az időszakra Marie Curie. A Nobel-díj honoráriumából újratapétázták párizsi lakásukat és felújították a fürdőszobát. Szükség is volt erre, hiszen 1904-ben újabb lányuk született: Ève. Két év múlva azonban tragédia történt: Pierre Curie életét vesztette, amikor elgázolta egy lovaskocsi. Férje halála után Marie mély gyászt élt meg; állítólag ekkor mondta, hogy immár „gyógyíthatatlanul és nyomorúságosan magányos ember” lett belőle.

Marie Curie lányaival 1908-ban
Marie Curie lányaival 1908-banPhoto 12 / Getty Images Hungary

Egy cseppet sem átlagos család

Marie Curie egyedül maradt lányaival, akikhez Lengyelországból hívatott nevelőnőt, hogy ne felejtsék el szülőhazájának nyelvét. Elfogadta a Sorbonne ajánlatát férje megüresedett katedrájára, és az első női professzorként belevetette magát a munkába. Eközben nagy gondot fordított lányai oktatására: 1907-ben tudóstársaival együtt magániskolát szervezett, mert elégedetlen volt az akkori párizsi természettudományos oktatással. A Szövetkezet nevű kezdeményezés azért is rendhagyónak számított, mert a szokványos tantárgyakon kívül például kínai nyelvet és szobrászatot is tanítottak, nagy hangsúlyt fektetve az önkifejezésre és a játékra.

A Curie-lányok közül Irène volt az, aki kimagasló matematikai képességekkel rendelkezett, Ève inkább a művészetek és az irodalom iránt érdeklődött, remek zenei hallása volt, és zongorázni tanult. Ève később bevallotta: gyerekként szenvedett attól, hogy édesanyja minden idejét a laboratóriumban tölti, és igazán csak tinédzserkorában tudott kapcsolódni hozzá. Ennek ellenére Marie Curie anyaként is igyekezett helyt állni: sok időt töltöttek a szabad levegőn, hosszú sétákat tettek, kertészkedtek, bicikliztek (ne feledjük, ez akkoriban még egyáltalán nem volt általános, főként nők körében!), de megtanultak varrni és főzni is. Otthon többnyire lengyelül beszéltek, 1911-ben ellátogattak édesanyjuk szülőhazájába is, ahol kiadós túrákat tettek és sokat lovagoltak.

„Ha mindenáron kereket akar hajtani, üljön szövőszékbe” – nők, biciklin„Ha mindenáron kereket akar hajtani, üljön szövőszékbe” – nők, biciklin

A jó házból való úrinők sokáig nem mertek biciklire ülni: egyesek szekrényt akartak a kerékpárra szerelni, nehogy kivillanjon a bokájuk.

Tovább olvasom
Marie Curie lányaival és a Rádium Társaság elnökével. Balról a második Irène Joliot-Curie
Marie Curie lányaival és a Rádium Társaság elnökével. Balról a második Irène Joliot-CurieFpg / Getty Images Hungary

Az 1910-es évek elején Marie Curie viszonyba bonyolódott a fizikus Paul Langevinnel. Ez óriási botrányt keltett akadémiai körökben: Langevin házasember volt, aki Marie Curie miatt elhagyta feleségét – ráadásul öt évvel fiatalabb volt, mint Marie. Szárnyra kaptak a pletykák is: arról, hogy Langevin Pierre tanítványaként kezdte (ez valóban így történt), és Marie Curie zsidó származásáról (ez hamis vélekedés). Tudományos eredményei dacára Marie Curie-t nem választotta tagjai közé a Francia Tudományos Akadémia, s megesett, hogy egy konferenciáról hazatérve a bulvársajtó által felhergelt tömeg elől egy barátnőjéhez kellett menekülnie, lányaival együtt. Nemzetközi karrierje azonban nem bicsaklott meg a botrány miatt: 1911-ben Marie Curie megkapta a kémiai Nobel-díjat is, „elismerésképpen a rádium és polónium felfedezésért, a rádium sikeres izolálásáért, és ennek a figyelemreméltó elemnek további tanulmányozásáért”.

Irène-t hidegen hagyta a divat

Irène Curie időközben a Sorbonne Természettudományi Karára felvételizett. 1916-ig járt az intézménybe, ekkor közbeszólt az első világháború. Irène ekkor a nők többségéhez hasonlóan ápolónői tanfolyamot végzett, és egy belgiumi radiológiai intézetben tanította az orvosoknak, hogyan találják meg a röntgenberendezés segítségével a katonák testébe fúródott repeszeket. A háború után befejezte tanulmányait a Sorbonne-on, majd édesanyja mellett dolgozott röntgenasszisztensként

Irène-t igazán csak a fizika érdekelte: a divat, az öltözködés, a szépítkezés hidegen hagyta, és állítólag a modora is hagyott maga után kívánnivalót.

Irène Curie-t 1924-ben felkérték, hogy doktori tanulmányai végeztével tanítsa a nála három évvel fiatalabb vegyészmérnököt, Frédéric Joliot-t a Rádium Intézetben. Két év múlva, 1926-ban összeházasodtak, és mindketten Joliot-Curie-re változtatták vezetéknevüket.

A Joliot-Curie család

Akárcsak Marie és Pierre Curie, Irène és Frédéric Joliot-Curie is minden idejüket a laboratóriumban töltötték. Irène szüleinek munkájára alapozva megvalósították az alkimisták álmát: egyik kémiai elemből egy másikat hoztak létre, azaz felfedezték a mesterséges radioaktivitást. Erőfeszítéseiket 1935-ben kémiai Nobel-díjjal jutalmazták. (A Nobel-díj fölött érzett örömbe némi keserűség is vegyült: az előző évben hunyt el Marie Curie, halálát a káros sugárzás okozta.) Egy újságíró 1935-ben ilyennek látta a tudós házaspárt: „Pierre Joliot karcsú és erőteljes fiatalember, olyan, mint valami fiatal mérnök vagy orvos, tekintete és szava azonban apostolszerű. Könnyen tűzbejön.

Marie Curie jegyzetfüzetét ma sem érintheti meg senki: ez az okaMarie Curie jegyzetfüzetét ma sem érintheti meg senki: ez az oka

Marie Curie sugárzó elemeket fedezett fel férjével, de azt nem tudta, milyen kövektezménye van az évtizedeken át tartó sugárzásnak való kitettségnek.

Tovább olvasom

Irène Joliot Curie hozzá képest meglehetősen hallgatag. Egyszerű fekete ruhát visel, mint valami intézeti diáklány, egyetlen dísze egy fehér masni.”

A házaspárnak két gyermeke született: 1927-ben Hélène (aki később Paul Langevin unokájához ment feleségül) és 1932-ben Pierre.

Frédéric és Irene Joliot-Curie a laboratóriumban
Frédéric és Irene Joliot-Curie a laboratóriumbanBettmann / Getty Images Hungary

A tudományról a férjet kérdezték

Négy év múlva, 1939-ben Az Est tudósítója is felkereste a házaspárt sceaux-i otthonukban. A korszakra jellemző, hogy Irène helyett a férjet szólaltatták meg, a tudósnő kapcsán elegendőnek látták azt közölni, hogy „Irène Joliot-Curie pullóvert köt a kislányának, hintáztatja Pierre-t, vagy pedig tornagyakorlataikat ellenőrzi. Dicséretére legyen mondva, nem vall szégyent a tornaszereken sem. A Nobel-díjas tudós olyan »gyertyát« csinál a nyújtón, hogy Hélène és Pierre példát vehetnek róla. Irène Joliot-Curie szívesen beszél gyermekeiről, az élet problémáiról, háziasszonyi gondjairól, de a tudományos munkájáról nem beszél. Ezt a férjének hagyja.”

Mindketten baloldali eszméket vallottak, és aggódva figyelték a nemzetiszocializmus előretörését. A második világháború alatt kutatási anyagaikat Angliába juttatták. Frédéric részt vett a francia ellenállásban, Irène-t eközben Svájcban kezelték tuberkolózisa miatt. Folyamatosan aggódott férje és gyermekei testi épsége miatt, többször visszautazott Franciaországba, vállalva a német katonák órákig tartó ellenőrzését a francia-svájci határon. 1944-ben már túl kockázatosnak érezte ezt, és magához költöztette a gyermekeit. Férjéről hosszú hónapokig szinte semmit nem tudott, 1944 szeptemberében egyesülhetett újra a család.

Nem választotta tagjai közé az Akadémia

A háború után a Joliot-Curie házaspár folytatta kutatásait, 1948-ban részt vettek az első francia atomreaktor tervezésében. Politikailag is aktívak voltak: Irène elkötelezetten támogatta a nőjogi mozgalmakat, és minden évben jelentkezett a Francia Tudományos Akadémiára. Minden évben elutasították, hiszen ez a szervezet három évszázadon át nem tűrte meg a nőket a soraiban. (Elsőként 1962-ben Irène Joliot-Curie tanítványát, Marguerite Perey-t választották be, levelező tagnak.) Irène Joliot-Curie-t 1946-ban közvetlen polóniumsugárzás érte: egy lezárt kapszula felrobbant a munkapadján. Ez az incidens, valamint az évtizedes, radioaktív anyagokkal való munka kikezdte az egészségét, és 1956 tavaszán leukémiában elhunyt. Frédéric Joliot-Curie két évvel később távozott az élők sorából, halálát szintén a radioaktivitás okozta májbetegség okozta. Irène húga, a később újságíróként dolgozó Ève 102 éves korában halt meg: ő volt az egyetlen a Curie-családban, aki nem érintkezett radioaktív anyagokkal – és nem kapott tudományos Nobel-díjat. Irène és Frédéric Joliot-Curie gyermekei ma is élnek: a 102 éves Hélène elismert atomfizikus, a 83 éves Pierre biológus kutató volt aktív éveiben.

Ha szívesen olvasnál még tudósnőkről, ezt a cikket ajánljuk.

Ezt a magyar tudósnőt vette feleségül Albert Einstein fiaEzt a magyar tudósnőt vette feleségül Albert Einstein fia

Hans Albert Einstein felesége, a magyar származású Elizabeth Roboz számos súlyos betegség okait kutatta.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Önidő
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele

A kannibál kígyó gyomortartalmát vizsgálták a kutatók, mert kíváncsiak voltak arra, vajon mennyire pusztítja rokonait.

április 2., 16:00

  • világom
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes

A magyarok is jogosultak az ingyenes vonatbérletre, amellyel akár egy hónapon keresztül beutazhatják Európát.

április 2., 12:41

  • életem
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)

Ijesztő látvány, ahogy a ragadozó madár újból és újból lecsap.

április 2., 16:46

  • lájfhekk
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját

Fontos tudni erről a szabályról a téli gumikkal kapcsolatban.

április 2., 17:30

  • világom
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl

A drámai vízszintemelkedésnek két oka is van.

április 2., 15:10

  • Offline
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője

Rekordösszegért kelt el az Óz ikonikus vörös cipője.

4 órája

  • Mindennapi
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod

Az első hét próbaüzem: még nem jár büntetés annak, aki nem fizet a parkolásért.

április 2., 13:35

  • Offline
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek

Ritkán takarítod a vécét? Az baj. Sűrűn takarítod? Az is baj.

április 2., 14:00

  • Édes otthon
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek

Mutatjuk, milyen feltételeknek kell megfelelniük a lakóknak a támogatás elnyeréséhez.

április 2., 12:10

  • világom
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek

Különös utasítást kaptak a német partok mentén üzemelő szélerőművek tulajdonosai.

április 2., 14:37

  • Testem
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot

A hasnyálmirigyrákra utaló intő jel a lábakban is jelentkezhet.

április 2., 06:00

  • világom
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa

Kettétört a két felhőkarcolót összekötő híd, de a férfi 52 emelet magasan átugrott, hogy megtalálja a családját.

április 2., 12:02

  • Édes otthon
Az ilyen színű szobában jobban alszol
Az ilyen színű szobában jobban alszol

Életünk harmadát alvással töltjük, nem mindegy, miként tesszük. Nemcsak a matrac és az ágynemű minőségével, a hálószoba színével is bakot lőhetünk.

április 2., 19:30

  • világom
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett

Ezen a videón már nem keltette egészséges, energikus, életerős ember benyomását az 50 éves Michael Jakson.

április 2., 18:30

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

április 2., 20:00

  • világom
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba

Magyar utazók tízezreit érinti a beutazási szigorítás, ráadásul fizetni kell az engedélyért.

április 2., 10:36

  • Önidő
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet

Tavaly figyeltek meg hasonló veszélyes jelenséget a Balatonnál.

április 2., 11:10

  • Offline
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?

Teszteld le kvízünkkel, hogy mire emlékszel a középiskolai tanulmányaidból: vajon még ma is tudod a híres magyarok szülőhelyeit?

április 2., 06:45

  • Offline
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét

Meglehetősen egyszerű oka van annak, miért haladnak lassan az atombunker bontásával, de nem az, amire elsőre gondolnánk.

április 2., 06:30

  • életem
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz

Megmutatjuk, milyen meghökkentő tárgyakra bukkanhatunk az eBayen.

április 2., 19:00

  • Testem
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon

Még nem végeztek a furcsa, Magyarországon korábban nem látott élősködő faj beazonosításával.

április 2., 09:05

  • Offline
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket

Eddig figyelmen kívül hagyott élőlényeket vizsgáltak meg a magyar kutatók. Eredményeik a mezőgazdaság szempontjából is fontosak.

április 2., 07:00

  • életem
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet

Komoly bírsággal járhat, ha valaki nem veszi figyelembe az utakra kihelyezett új táblákat.

április 2., 10:05

  • Mindennapi
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták

A saját márkás termék illegális növényvédőszert tartalmazhat.

április 2., 08:06

  • világom
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban

Olyan kevés a dolgozó a börtönökben, hogy büntetésük lejárta előtt szabadon engednék a rabokat.

április 2., 08:36

  • Offline
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak

Csak ritkán készültek ilyen Lego-kockák. Te láttál már hasonlót?

április 2., 07:26

  • világom
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető

A tinédzsernek nem ez az első állami megbízatása, kinevezése után máris kitüntetett pár rendőrt.

április 2., 09:35

  • Mindennapi
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem

Szakértő magyarázza el, mennyit ér az állatok beoltása a száj- és körömfájás ellen.

április 2., 07:46

  • világom
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi

Nukleáris elemet fejlesztettek a kínaiak.

április 2., 08:50

  • Offline
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában

Az Einstein-testvérek felnőttként is közel álltak egymáshoz. Ragaszkodásuk gyerekkori képükön is jól látható.

április 2., 08:20

Érdekességek