Valódi védőszentje volt a lumpolóknak Lámpás Rudi: ez volt feladata a régi Budán

tabán buda kereszt tér
Olvasási idő kb. 9 perc

Már csak a hely történetét igazán ismerő tabániak emlékezhetnek hallomásból Lámpás Rudira, azonban a századfordulón hatalmas jelentősége volt furcsa munkásságának. Ő volt a részegen hazafelé botorkálók védőszentje, akinek éjszakáról éjszakára igencsak sokan köszönhették testi épségüket.

Még az internet is alig-alig ismeri Lámpás Rudi nevét. Rudi egy vendéglő alkalmazottja volt, feladata sötétedés után kezdődött, s egészen hajnalig tartott. Lámpásával hazakísért minden olyan vendéget, aki nehezen botorkált volna el a zegzugos Tabán egykori utcácskáin. 

Bár a budai Tabán ma is ismert városrésze az első kerületnek, a tereprendezést megelőzően igazán más arcát mutatta a világnak, mint napjainkban. Az egykori Rácváros régen önálló településként húzódott meg a várhegy alatt, majd Buda, s végül Budapest része lett. A terület átalakítására a Horthy-korszak második felében került sor. A korábbi, jellegzetes, egy-két szintes lakóépületeket elbontották, a zegzugos utcácskák helyét pedig mértanilag szerkesztett terek vették át. 

Galériánkban, a képre kattintva egy korabeli festőművész, Tibai-Takács János szemén keresztül is bepillantást nyerhetsz a Tabán házai közé. A galéria után cikkünk folytatódik!

A budai Várkerület szórakozó negyede volt a Tabán egykor

Az 1920-as, 30-as években vált igazán központi helyszínné, akkoriban egyenesen a budai Montmartre-ként emlegették. A Tabán egymást érő vendéglői és kiskocsmái vonzották a dzsentriket, művészeket és a kétes alakokat is, hiszen finom ételeket, kifogyhatatlan mennyiségű, változatos italokat kínáltak éjszakába nyúlóan azoknak, akik meg tudták fizetni. 

A tabáni utcák a 30-as évek területrendezését megelőzően két jelentősebb tér, a Kereszt tér és a Fehér sas tér köré rendeződtek, utóbbin állt a városrész pellengérje is, melyet  bizony használtak is.

A legenda szerint a pellengér alsó peremének magasságában volt egy széles deszkaállvány, oda kötötték ki kalodába a bűnösöket, közszemlére téve őket. A kőoszlopra akasztották ki azt a cédulát, amelyen mindenki elolvashatta, hogy milyen bűnt követett el a kipellengérezett.

A valóságban az oszlop a visszaemlékezések szerint azonban mindössze egy olajlámpás volt, hogy a pellengércédulákból mi igaz, nemhogy ma, de talán száz évvel ezelőtt sem tudta biztosan senki sem. 

A Tabán jelentős részéről hiányoztak a lámpások száz évvel ezelőtt
A Tabán jelentős részéről hiányoztak a lámpások száz évvel ezelőttFortepan / Schmidt Albin

Színészek, grófok és írók járták a leghíresebb tabáni kocsmákat

Nem véletlenül kapta meg a francia főváros híres mulatónegyedétől ihletett nevét a Tabán. Egymást érték a vendéglők, borozók, sörkimérések, melyek közül a híresebbek igazán impozáns vendégkörrel is büszkélkedhettek. A legismertebb talán mind közül a Kakuk volt, de szerették a vendégek a Három 7-est, A kis baltát, az Avart, és a Rudast is. A Régi nyár kerthelyiségét még az Operettszínházban is megénekelték. A Mélypincében, Poldi bácsinál vert tanyát a Magyar Hírlap legendás újságírója, Kálnay László, aki kisebbfajta szerkesztőséget működtetett az asztala mellett, innen küldte a híreket a lapnak.

Itt ejtőzött egy estebéd társaságában a Rudas vizétől megfáradt testű Bródy Sándor drámaíró a magyar főrendiház képviselőinek társaságában, és bizony Szindbád történeteinek ihletője is ez a hely volt, ahol Krúdy Gyula is nap mint nap megfordult. Bár kevésbé prominens közönséggel, de hasonlóan ismertté vált a Kereszt tér 4. szám alatt működő Albecker is, ahol történetünk főszereplőjével, Lámpás Rudival is összefuthattunk volna egy évszázaddal ezelőtt egy késő nyári éjszakán. 

Egymást érték a vendéglők a régi Budán
Egymást érték a vendéglők a régi BudánFortepan / Saly Noémi

Lámpás Rudi nem csak szolgáltató, jelenség volt

Lámpás Rudi híre szájról szájra terjedt. A Friss újság egy 95 évvel ezelőtti számában haláláról is beszámolt.

"Meghalt a lámpás Rudi. Budán, a kereszttéri nevezetes kocsma kapualjában üldögélt évek hosszú sora óta egy görnyedt hátú, borostás képű emberke. Állt mellette a padon egy „hosszulépést" tartalmazó spricceres pohár, előtte pedig, a földön afféle fogantyús bányászlámpa, amelyben egy szál gyertya halovány fénye pislogott. A spriccer és a lámpa tulajdonosa, a görnyedt hátú ember – a lámpás Rudi volt. Volt – mert tegnap felköltözött Rudi ebből az árnyékvilágból, ahol a maga kis lámpásával igyekezett világosságot deríteni, amennyire a hivatásához tartozott. Lámpás Rudi ugyanis a jókedvű, becsípett vendégek előtt haladt a Kereszt téren a pislogó lámpásával és világította az utat, amíg el nem jutottak az első gázlámpáig. Itt aztán borravalót kapott a lámpás Rudi, aki erre visszavonult a fröccsöspohara mellé. Most immár az élők sorából is visszavonult Rudi oda, ahol nem kell gyertyával világítania – a túlvilágba. Vele sírba szállt a régi Buda egyik ismert és érdekes figurája" – írta meg a lap 1929. június 19-én.

A fény hiánya zavarta a klienseket 

A kitűnő kiszolgálásáról és jó budai borairól nevezetessé és kedveltté vált Albecker korcsma névadója egy Albecker Antal nevű sváb ember volt, ő foglalkoztatta Lámpás Rudit, a budai lumpenek és éjjelig kimaradók védőszentjét. Munkáját Antal elődjének köszönhette, kinek neve nem maradt fenn, azonban nagyon zavarta, hogy a vendéglője a Kereszt tér hiányos közvilágítása miatt – ahogy írtuk, egyetlen olajlámpás pislákolt csak a hatalmas kőkereszt mellett –, sötétedés után kevésbé kívánatos az iszogatók körében.

A téren ráadásul nemcsak a sötét, ilyen-olyan köves talaj, de az ott legelésző kecskék és egyéb, kicsapott lábasjószágok is akadályozták az ittas lépteket. Erre keresett megoldást, és azt is észrevette, hogy sok a munkanélküli a környéken. 

Roppant egyszerű, de hatásos ötlettel állt elő: valakinek el kellene kísérnie a kuncsaftokat a villamosig, vagy legalábbis egy közvilágítással ellátott helyig.

Halkszavú segítsége volt Lámpás Rudi a sötétben közlekedő budaiaknak

"Több sikertelen próbálkozás után Lámpás Rudi bácsi váltotta be az álláshoz fűzött reményeket. Nem is kért a munkáért sokat. Törzshelye a boltíves bejárati kapu alatt volt, ahol szemmel tarthatta az érkező s főleg a távozó vendégeket, hiszen belőlük élt. S hogy az idő kellemesen teljen, a tulaj néha kiküldetett egy-egy fröccsöt a kapu alatt szobrozó Rudi bácsinak. Persze, a pincérek is megszerették a lámpás "kollégát", s legtöbbször fröccs helyett tisztán hozták a pohár borocskát. Rudi bácsi komolyan vette az állás nyújtotta lehetőségeket, megbecsülte a belé vetett bizalmat. Ha egy-egy vendég vagy netalán több fős társaság cihelődött a boltív alatt útra kelni a biztonságosabb fények felé, szótlanul élükre állt, lámpását magasra emelve, hogy mutassa az utat. Azután, ha beálltak mögéje felsorakozva, ugyancsak némán megindult a menet, csak egy-egy akadály előtt mormolta félhangosan, mintha nem akarná megtörni hangjával az éjféli csendet: Vorsicht (vigyázat)!" – számol be a helyi legendáriumban fennmaradt történet nyomán a Tabán Anno Lámpás Rudi munkásságáról.

Neve olyannyira összefonódott munkásságával, hogy valódi vezetéknevéről is csak egy ízben emlékezett meg a magyar sajtó, a Színházi Élet egy 1928-as számában. Ebből derül ki, hogy az akkoriban 67 esztendős Knább Rudolf néven anyakönyvezett idősödő férfit a tabáni Diogenésznek is nevezték színházi körökben, iszogatás közben. A lapnak adott interjújában arról is mesélt, hogy ugyan már villanyvilágítás is elérhető sok helyen a városban, azonban a törzsközönség még mindig igénybe vette az ő munkáját, azonban az alkalmi vendégek közül egyre kevesebben igényelték már szolgálatait, s nem is keresett ekkoriban olyan jól, mint korábban.

"A régi vendégek sokkal bőkezűbbek voltak. Emlékszem, egyik vendég egyszer tíz pengő borravalót adott... Meg a Ráday Gedeon gróf, a Széchényi Viktor gróf urak is jól megfizették a világítást"

– mesélte a Színházi Élet tudósítójának. 

Csak az automobil-sofőrökre haragudott ekkoriban, akik reflektoraikkal direkt rá-rávilágítottak a lámpással járó öregúrra. Ám ami vicces volt a sofőröknek, azt bosszantónak, sőt egyenesen aljasnak tartotta az áldozat.

Rudi bácsi olyannyira szerette a neki munkát adó városrészt, hogy az első világháború vége óta át sem ment Pestre. Ekkor már asszonya is a kerülethez kötötte, 66 évesen nősült meg. Házassága, mint már tudjuk, nem tartott sokáig, 1929-ben Lámpás Rudi, a budai éjszakai élet egyik legismertebb alakja visszaadta a lelkét a teremtőnek.

Korábban arról is írtunk, mi volt az oka a Tabán átalakításának. Ha érdeklődsz a régi Budapest iránt, érdemes tovább olvasnod

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek