Nem is gondoltad volna, de nagyon könnyű rossz szőlőzsírt választani: az ajkaidra használt kemikáliákkal érdemes óvatosnak lenni, mert a legtöbbjükben megtalálható a glicerin, ami vízmegkötő hatása miatt ideig-óráig hatékonyan hidratál.
Ha viszont a termék elegendő mennyiséget tartalmaz belőle, az a bőr alsóbb rétegeiből kivonja a nedvességet a felszíni rétegekbe, ahonnan viszont gyorsan elpárolog, így szárazságot okozhat. És ez még nem minden: a kőolajszármazékokat tartalmazó, például vazelines kencékkel is az ellenkező hatást éred el, hiszen azok sokszor megzavarják a bőr egészséges hidrolipid rétegét, ami így folyamatosan rászorul majd a külső ápolásra.
Az ajkaid mindig kiszáradnak és repedeznek? A szakértők szerint 6 meglepő oka lehet
„Az ajkak különösen hajlamosak a kiszáradásra, szemben a test más részein lévő bőrrel” – mondja dr. Brian Toy, a Providence Mission Hospital bőrgyógyásza és a Dél-Kaliforniai Egyetem Orvostudományi Karának klinikai professzora.
Ez azért van, mert az ajkakon lévő bőr vékony, ezért érzékenyebb. Folyamatosan ki van téve az időjárási hatásoknak, szemben az olyan testrészekkel, mint a láb, amelyeket általában cipő vagy zokni véd. Nem tartalmaz verejtékmirigyeket, amelyek olyan olajokat választanak ki, amik hidratálják és védik a bőrt, így nem csoda, hogy sérülékenyebb ez a terület.
Bárki tapasztalhat száraz ajkakat, de bizonyos környezeti tényezők, viselkedés és vitaminhiány valószínűbbé tehetik az ajkak kiszáradását, hangsúlyozza dr. Nkem Ugonabo bőrgyógyász.
Íme, mi okozhatja a száraz ajkakat, és hogyan lehet végleg megszabadulni a kellemetlen tünetektől:
1. Dehidratáltság
Mivel az ajkainkon lévő bőr vékonyabb, mint a test más területein, először itt jelenhetnek meg a dehidratáltság jelei. Tehát, ha szárazságot és repedést tapasztal valaki, első lépésként győződjön meg arról, hogy elegendő vizet iszik.
Gyors tipp: Bár csábító lehet az ajkak megnyalása, hogy hidratáljuk őket, valójában csak ront az állapoton. Amikor a nyál kiszárad, az ajkakban lévő nedvesség elpárolog, ami még szárazabbá teszi őket.
Győződjünk meg róla, hogy elegendő folyadékot iszunk: bár ennek a víz fontos része kell, hogy legyen, beleszámolhatod az egyéb folyadékokat is, például a kávét és a teát, valamint az élelmiszerekben, a gyümölcsökben és zöldségekben található folyadékot.
2. Leégés
Ha valaki azt veszi észre, hogy az ajkai kiszáradnak vagy fájdalmasan érzékenyek egy szabadban töltött nap után, ezt a leégés okozhatja. Az ajkaink még nagyobb valószínűséggel égnek le, mint a test más részei, mivel az ajkak bőrében nincs melanin, egy pigment, amely megvédi a bőrt a káros UV-sugárzástól.
Ha leégetted az ajkaid, akkor a következő tüneteket észlelheted:
- Szárazság.
- Hámlás.
- Érzékenység, csípés vagy égő érzés.
A hólyagok, fájdalom és duzzanat az ajkakon súlyosabb, másodfokú égést jelezhet – ezekkel már érdemes orvoshoz fordulnod.
Mit tegyünk ellene? Használj legalább 15-ös SPF-értékű ajakbalzsamot. „Az ajakbalzsam megvédi a bőr védőrétegét, és csökkenti a nedvességvesztést, rugalmasan tartja az ajkakat” – javasolja Toy.
Ha nincs kéznél SPF-et tartalmazó ajakápoló, az se baj – a szokásos fényvédőt közvetlenül az ajkaidra kenheted. (Kétóránként vidd fel újra az ajakbalzsamot vagy fényvédőt, mert evés vagy ivás közben lekophat.)
3. Szél
Mivel az ajkak ki vannak téve az időjárási hatásoknak, a szél és az időjárás megviselheti őket. A szél meggyengítheti és kiszáríthatja a bőr legkülső rétegét, és eltávolíthatja a nedvességet a bőrről, így az hajlamosabbá válik a kiszáradásra. Ez szélégésnek nevezett állapothoz vezet, amely különösen gyakori az ajkakon.
Tehát ha valaki csónakázik, síel vagy más szabadtéri tevékenységet végez, ahol ki van téve az időjárás viszontagságainak, akkor az ajkak egészségére kicsit jobban oda kell figyelnie. Amíg kint vagy a napon, használj SPF-tartalmú ajakbalzsamot. Ha már bent vagy, használj vazelint vagy glicerint tartalmazó ajakbalzsamot a nedvesség helyreállításához. Ezek a vastagabb balzsamok védik a bőrt, de hajlamosítanak a leégésre is, ezért ne használd őket, amíg kint vagy a napon.
4. Kozmetikumok okozta irritáció
Ugonabo szerint, ha az ajkak kiszáradását tapasztalod a testápolási termékek cseréje után, akkor a kozmetikumok okolhatók a problémáért még akkor is, ha látszólag jobbat, drágábbat, kiválóbb minőségűt vettél.
„Néha az emberek érzékenyek bizonyos összetevőkre, amelyek ezekben a termékekben találhatók, és ezért ajkaik egyre irritáltabbak lesznek a használat során”
– emelte ki.
Ha valaki úgy érzi, hogy gyakran – több mint kétóránként – fel kell kennie egy ajakápolót, az annak a jele lehet, hogy az ajaktermékei inkább kiszárítják az ajkakat, nem pedig hidratálják – mondja Toy.
Ha az ajkunk csíp vagy bizsereg az alkalmazás után, azonnal hagyjuk abba a használatát, és mossuk le a terméket szappannal és vízzel. Válassz helyette egészségesebb összetevőket tartalmazó balzsamokat.
5. Gombás fertőzés
A száj körüli gombás fertőzés az ajkak kiszáradását és a száj sarkainak megrepedezését okozhatja, figyelmeztet Toy. Ha valakinek szájpenésze van, akkor a következő tüneteket észlelheti :
- Fájdalmas repedések a száj sarkában.
- Vörösség vagy fájdalom a száj sarkában.
- Fehér foltok a szájban.
A kezdetben alig érezhető betegség végül egy olyan állapothoz vezethet, melynek során az érintettek fájdalmas repedéseket vehetnek észre a szájuk sarkában. Leggyakrabban azoknál az embereknél fordul elő, akik alvás közben sok nyálat veszítenek.
Mit tegyünk ellene? Fordulj orvoshoz, mert a területet gombaellenes krémmel kell kezelni. Ezenkívül érdemes megállítani az éjjeli nyáladzást, mivel a nedvesség elősegíti a baktériumok szaporodását. Ha alvás közben folyik a nyálad, beszélj orvosoddal a nyáladzás megállításának módjairól, például a szezonális allergiák és a savas reflux kezeléséről, amelyek ezt okozhatják.
6. Vitaminhiány
Ha valaki nem jut elég B12-vitaminhoz, az ajkak kiszáradását és az ajkak sarkában jelentkező berepedezést tapasztalhatja. Ennek az az oka, hogy a B12-vitamin segít a szervezetnek a sejtek helyreállításában, így ha nincs elegendő mennyiségben, szervezeted nehezebben tudja helyrehozni az ajkak normál károsodását.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a száraz ajkak állapota körülbelül egy héten belül nem javul, ideje orvoshoz fordulni. Akkor is fordulj orvoshoz, ha tartós vagy súlyos hámlást vagy repedezést tapasztalsz, ami végül érzékennyé tehet a fertőzésekkel szemben.
A száraz ajkak gyakori problémát jelentenek, mert az ajkakon lévő bőr vékony, és ki van téve a stresszhatásoknak, például a napnak és a szélnek. Azonban az ajkak általában nagyon gyorsan gyógyulnak a bőséges vérellátás miatt, nyugtat meg Toy, hozzátéve, hogy ha valaki tartósan tapasztalja ezt az állapotot, mindenképpen forduljon orvoshoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés