Te melyikre táncoltál? A legemlékezetesebb slágerek a '80-as évekből

GettyImages-88688373
Olvasási idő kb. 5 perc

Az 1980-as évtizednek a Bundesliga-frizura és a gigantikus válltömések mellett rengeteg örökzöld slágert is köszönhet a világ, melyek ma is gyakran felhangzanak a rádiók műsorán vagy éppen a YouTube- és Spotify-diszkó kínálatában. Teljesen szubjektív, önkényes − és írásunk terjedelme miatt rendkívül leszűkített − listánkon összeszedtük a ’80-as évek legemlékezetesebb külföldi popdalait.

Michael Jackson: Billie Jean (1982)

A popzene koronázatlan királya, a 2009-ben elhunyt Michael Jackson kétségkívül a ’80-as években volt leginkább elemében: Thriller című albumából 51 millió darab kelt el világszerte, máig ez a világ legtöbb példányszámban eladott nagylemeze. Az 1982-es korongon található Billie Jean pedig − ugyan nehéz a választás − Jacko talán legemlékezetesebb szerzeménye, nemcsak az évtized, de minden idők egyik legnagyobb popslágere.

Toto: Africa (1982)

A legendás amerikai dzsessz-rock formáció, a Toto negyedik stúdióalbumán található Africa akkora gigasláger lett, hogy még egy kontinenst is elneveztek róla − tartja a régi vicc. Valószínűleg kevesen vannak, akik a bevezető dallam felhangzásakor ne akarnák már azonnal a refrént énekelni teli torokból: „I bless the rains down in Africa”.

Madonna: Like a Virgin (1984)

Madonna Louise Veronica Ciccone első és talán máig legnagyobb világslágere erősen szuggesztív dalszövege − melynek egy sajátságos értelmezését Quentin Tarantino magyarázza el első filmjében, a Kutyaszorítóban − mellett hihetetlenül táncra hívó, ütemes boogie-jával hódította meg a közönséget. A kislemezből 6 millió, az azonos című albumból pedig 21 millió példányt adtak el világszerte.

George Michael: Careless Whisper (1984)

A Wham! duó tagjaként világhíressé vált George Michael már a banda fénykorában, 1984-ben bizonyította, hogy szólóban is csodákra képes: első önálló slágere, a Careless Whisper a világ egyik legemlékezetesebb romantikus balladája, melynek legendás szaxofonfutamától ma is (pozitív értelemben) borzongani kezd az ember.

A-ha: Take On Me (1984)

A norvég A-ha zenekar romantikus világslágere az ismertségét jelentős részben a hozzá készült, zseniális, díjnyertes videóklipnek köszönheti (melyet már több mint 1,7 milliárdan néztek meg a YouTube-on), ugyanakkor maga a dal is remekül sikerült, igazi fülbemászó energiabomba. A Take On Me sikerét sohasem tudta megismételni a banda, bár később még egy James Bond-filmhez (Halálos rémületben, 1987) is ők adták a főcímdalt.

Queen: I Want to Break Free (1984)

Nehéz választás volt a Queen 1984-es The Works lemezének két hatalmas slágere, a Radio Ga Ga és az I Want to Break Free között választani, végül az utóbbi került be összeállításunkba. A John Deacon basszusgitáros által írt dal videóklipje kisebb botrányt okozott a maga korában, mivel a tagok nőnek öltözve (egyébként a korabeli angol szappanoperákat parodizálva) jelentek meg benne, de ez nem akadályozta meg, hogy az I Want to Break Free legendás felvétellé váljon.

USA for Africa: We Are the World (1985)

A ’80-as években vált igazi trenddé, hogy világsztárok serege állt össze egy-egy nagyobb szabású segélykoncert (mint az 1985. júliusi Live Aid) erejéig, illetve jótékonysági céllal jelentettek meg lemezeket, melyek bevételeiből a nélkülözőket segítették. Az afrikai éhezők megsegítésére először a brit popzenei élet krémje állt össze és készítette el a Do They Know It’s Christmas? című örökzöld slágert, majd egy évre rá amerikai kollégáik jelentkeztek a We Are the World című rendkívül giccses, ugyanakkor hihetetlenül fülbemászó dallal, melyet ma is álmából felébredve eldúdol bárki.

Bryan Adams: Summer of ’69 (1985)

A juharleveles pop-rock állócsillaga, Bryan Adams (talán) leghíresebb dalában a szerelemmel és felhőtlen gondtalansággal átitatott kamaszkori nyaraknak állított emléket, akkora sikerrel, hogy a Summer of ’69 minden idők legtöbb (legális) digitális letöltést produkáló kanadai szerzeményének számít.

Bon Jovi: Livin’ on a Prayer (1986)

A vadóc, de érző szívű, romantikus rockerimázs talán Jon Bon Jovinak jött be leginkább a ’80-as években, poszterei sok millió kamasz lány szobájának falát díszítették világszerte. A Bon Jovi valaha volt legnagyobb slágere természetesen az 1986-os Livin’ on a Prayer, melynek refrénjét ma is mindenki torkaszakadtából üvölti − a dal hivatalos videóklipje túl van az 1 milliárd YouTube-megtekintésen.

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me) (1987)

A tragikus sorsú Whitney Houston második nagylemezéről származó I Wanna Dance with Somebody kissé melankolikus témája − egy csalódott, egyedülálló lány a diszkóban próbálja megtalálni a szerelmet − és a hozzá társuló gyors és élénk, igazán talpalávaló muzsika a látszólagos ellentét dacára igazi robbanó elegyet alkottak. A kislemez 18 országban lett listavezető, és csak az Egyesült Államokban 6 millió példányban fogyott, ezzel hatszoros platinalemez lett.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek