Olvasási idő kb. 2 perc
Három napunk volt, hogy egy tanulmányút során megnézzük, milyen kikapcsolódási és feltöltődési lehetőségek várják a Bács-Kiskun megyébe látogatót, de a hosszú hétvégényi idő nem volt elég. Az Alföldnek ezen a táján ugyanis nemcsak gyógyvizek kényeztetik a felüdülésre vágyókat, de egészséges finomságok, jó borok, valamint kulturális és gyerekbarát programok is várnak. Mindenképpen visszajövünk még, addig pedig mutatjuk, mi tetszett legjobban az itt eltöltött három napban.
Három napunk volt, hogy egy tanulmányút során megnézzük, milyen kikapcsolódási és feltöltődési lehetőségek várják a Bács-Kiskun megyébe látogatót, de a hosszú hétvégényi idő nem volt elég. Az Alföldnek ezen a táján ugyanis nemcsak gyógyvizek kényeztetik a felüdülésre vágyókat, de egészséges finomságok, jó borok, valamint kulturális és gyerekbarát programok is várnak. Mindenképpen visszajövünk még, addig pedig mutatjuk, mi tetszett legjobban az itt eltöltött három napban.
Pihenni nem csak elnyújtózva lehet: ha már idelátogatunk, érdemes aktív élményszerzéssel indítani megyei körutazásunkat. Bugac az egyik legismertebb magyarországi pusztánk, és nem véletlen, hogy csaknem 100 éve kiemelkedő turisztikai célpont is. A Kiskunsági Nemzeti Parkhoz tartozó területen kiemelkedő természetvédelmi értékű növényvilágot, őshonos magyar állatokat és vendégszeretetet találunk. A Bugacpusztán elérhető programkínálatban a Pusztamúzeum látogatása mellett csikósbemutató is szerepel, amelyen nemcsak a helyi csikósok képességein ámulhatunk, de érdekességeket is megtudhatunk a tanyavilág történetéről.
Fotó: Balázs Barbara
A programok előtt-után közvetlen közelről ismerhetjük meg a bugaci tanyavilág állatait. Egy ilyen jóképű szamár mellett például akkor se lehet szó nélkül elmenni, ha Bugacpuszta inkább a helyi ménesről híres. A ménes kiváló összetételét jól jellemzi, hogy a Kincsem játékfilm címszereplőjét is innen válogatták a szuperprodukcióba. (Igaz, lovas körökben felzúdulást váltott ki, hogy a telivér kancát egyes jelenetekben herélt mén alakította). A Kisbéri félvért tenyésztő ménes lovait ma is hagyományosan, szőrén ülik meg az itt fehér inget és gatyát viselő, a hortobágyiakkal egykor rivalizáló csikósok.
Fotó: Balázs Barbara
A szürkemarha igazi hungarikum, mely nemcsak impozáns megjelenéséről híres, de arról is, hogy kiválóan alkalmazkodik a zordabb életkörülményekhez is. A bugaci gulya tagjainak ma sem árt meg a nagy forróság, az eső vagy a téli metsző hideg - a borjak is csak a túl közel merészkedő látogatótól bátortalanodnak el. Bemutatóval, múzeummal és tanyalátogatással kerek, egész napos program lehet a bugacpusztai kirándulás: valamit enni is kell közben. Az itteniek vendégszeretetét nemcsak pusztatúránk során, de a Nemzeti Park bejáratánál található csárdában is megtapasztalhattuk. A Karikás csárdában nemcsak a vendég jóltartására, de a fenntarthatóságra is figyelnek: helyi termelőktől szerzik be az alapanyagokat, és az étlapon olyan specialitások szerepelnek, mint a rackajuhból, szürkemarhából vagy mangalicából készült ételek. Na nem kell feltétlenül különlegességekre gondolni: egy sima rántott szelet is gaszt
Fotó: Balázs Barbara
Szerencsére nemcsak Bugacpusztán, de az egész régióban felértékelődőben van a fenntarthatóság és a környezettel egyensúlyban lévő gazdálkodás. A vegyszermentesség nemcsak a környezetnek tesz jót, de a fogyasztó számára is biztonságosabb. Gyöngyösi Sándor csaknem harminc éve foglalkozik gombatermesztéssel, 2019-ben az Év Biogazdája címet is elnyerte. Fülöpjakabi gombatenyészetében shiitake gombát, süngombát, gyapjas tintagombát és ganodermát termeszt, melyekből különböző gyógyhatású készítményeket, illetve kozmetikai cikkeket és ínyencségeket is készít a családi vállalkozás. Felsorolni is nehéz, mi mindenre jók a képen még "keltetőben" lévő gombák.
Fotó: Balázs Barbara
A shiitake gomba az egészséges életmód harmonikus kiegészítője lehet, ugyanis segít fenntartani a szív és az érrendszer, a vese és a máj egészségét is. Ráadásul finom, kissé fokhagymás íze miatt az élvezeti értéke is nagy, nyersen kóstolva is ízletes.
Fotó: Balázs Barbara
A lakitelki Népfőiskola zöldség- és virágkertészetben szintén fenntartható gazdálkodás folyik: az itt termesztett zöldséggel nemcsak a helyi igényeket szolgálják ki, de jut belőle a környező települések piacaira is. Helyben kóstolót is kaptunk a finomságokból.
Fotó: Balázs Barbara
A jakabszállási Magyarkert a térség egyik különleges látnivalója: tulajdonképpen egy 1:1000 méretarányban kialakított domborzati térkép Magyarországról. Negyven hektáron elterülő pihenőpark, ahol egy ugrással át lehet kelni a Tiszán vagy a Dunán, és ahol a Balaton közepén gond nélkül keresztülsétálhat egy kutya.
Fotó: Balázs Barbara
A Balaton-felvidéket sövényből alakították ki, a mini tó pontosan mintázza a magyar tengert. Épp csak ezerszer kisebb nála.
Fotó: Koczka Máté
Nem véletlen, hogy a szállodába érkezőt ez a biciklis kép fogadja a régió egyik legnépszerűbb szálláshelyén, a tiszakécskei Barack Thermál Resortban. A hotel környékén több irányba tehető kisebb-nagyobb biciklitúra, melynek során nemcsak a Tisza legszebb kanyarulatát lehet megnézni, de a védett ártéri erdő élővilágát is.
Fotó: Balázs Barbara
A Barack Thermál Resort mögött 35 éves családi vállalkozás dolgozik. A központban persze (nemcsak Tiszakécskén, de több megyei településen is) a fürdőzés áll. Azt mondják, hogy ahol az alföldi pásztor leszúrja a botját, ott bizony termálvíz jön fel: errefelé nőgyógyászati, mozgásszervi és bőrgyógyászati betegségeket kúráló fajta. A hotelhez közvetlenül kapcsolódó fürdőben kül- és beltéri medencék, csobogók és jakuzzuik, valamint gyógy- és wellnesskezelések, sőt, ettől a szezontól kezdve szabadtéri óriáscsúszdák is várják az idelátogatókat.
Fotó: Barack Hotel
Bács-Kiskun, az ország legnagyobb megyéje területén két borvidék is fekszik, és mind a Kiskunsági, mind a Hajós-Bajai régióban magas szintű borászat folyik, kiváló minőségű alföldi borokat előállítva. A Lantos Pincészet 20 hektáros birtokán családi vállalkozásban készülnek különlegesen finom innivalók, melyek között a friss, szinte ropogós fehérek és rozék mellett a löszös-agyagos talajon termő fajtákból testes vörösborok is készülnek. Alkalmunk volt megkóstolni a Galántai családi pincészet finomságait is.
Fotó: Balázs Barbara
A szép borok, szép helyek, akár ez is lehetne a megyei borászat mottója. Hajós a megye dél-nyugati részén fekszik. A településközponttól mintegy három kilométerre helyezkedik el az egyedi hangulatú Pincefalu, összesen csaknem 1200 löszbe vájt borospincével. Európa legnagyobb pincefalujának egyes épületeiben szálláshelyeket alakítottak ki, a régió bortermelését a Cabernet Borturisztikai Látogatóközpontban ismerhetik meg az idelátogatók. Borral vagy bor nélkül: különleges élmény a több mint ezer présházat magában foglaló pincefalu hangulatos utcáin sétálni.
Fotó: Vida Tibor
De Hajós nemcsak a Pincefaluról híres. Érdemes ellátogatni a felújított barokk kastélyba, melynek gyönyörűen gondozott kertje és korhűen felújított belső terei mellett története is érdekes: sokáig gyerekotthonként funkcionált.
Fotó: Koczka Máté
A település ráadásul zarándokhely is. Bár a híveket elsősorban a híres Mária-kegyszobor vonzza, bennünket ez a szintén a Római Katolikus Kegytemplomban található szolidabb, de nagyon kifejező ábrázolás fogott meg.
Fotó: Balázs Barbara
A régió egyik központjába, Kecskemétre nemcsak a gyönyörű szecessziós épületek vagy a kultúra miatt érdemes ellátogatni. A város egyre jobban látszik az ország gasztrotérképén is. A Fekete Gólya étteremben autentkus hangulatban kóstolhattunk klasszikus, mégis korszerű fogásokat. A mákos lütyü névre hallgató guba-variáció azonnal kedvencünk lett. Ha nemcsak jót ennénk, de meg is pihennénk a városban, érdemes tudni, hogy a Four Pont by Sheratonban alvásbarát hotelben hajthatjuk álomra a fejünket.
Fotó: Fekete Gólya honlap
Bár fentebb épp bortermelésével mutatkozott be, Soltvadkertet nemcsak gasztroturistáknak, de kisgyerekes családoknak és pihenni vágyóknak is érdemes felkeresniük. A Vadkerti-tó partján sokan pihentünk már, de azt talán kevesen tudják, hogy a tó vize gyógyhatású is. Itt egyaránt kellemesen kapcsolódhatnak ki a kisgyerekes családok és az úszók is: előbbieket sekély és öblös partszakasz, utóbbiakat a bóján túli mély vizek csábítják. A biztonságról vízimenők gondoskodnak, a szórakozásról pedig csúszda és egy sor helyben igénybe vehető sportszolgáltatás is.
Fotó: Balázs Barbara
A Vadkerti-tó nemcsak kellemes vize és finom homokos partja miatt csábító, de egyedülálló szépségű parkos vízpartja is.
Fotó: Balázs Barbara
Három évtizede működik családi vállalkozásként Soltvadkert másik legismertebb nevezetessége, a Szent Korona Cukrászda, ahová nemcsak a finom sütemények és az óriási fagyiválaszték miatt érdemes ellátogatni.
Fotó: Balázs Barbara
A cukrászda galériáján cukrásztörténeti minikiállítás is várja az érdeklődőket, a vitrinekben igazi cukrásztörténeti régiségekkel.
Fotó: Balázs Barbara
Kilátás Kiskunhalas hamarosan átadásra kerülő kilátópontjából. A mintegy harmincezres település nemcsak látnivalóival csábít, fekvése mellett (a Duna–Tisza közi homokhátság legmagasabb részén terül el) igazi vonzerőt jelent "zöldsége " is: kis túlzással minden lakosra jut egy fa a teleülésen. Kiskunhalas nagy tervekkel néz a jövőbe: a közeljövőben Európában egyedülálló kórház és szabadidőpark-komplexum létrehozását tervezik, és kiemelt figyelmet fordítanak majd a gyógyturizmusra.
Fotó: Balázs Barbara
De nemcsak a jövő fontos, a múlt is megőrzendő érték Halason is, ahol a több mint 110 éves múltra visszatekintő csikpekészítés mára hungarikummá és turistacsalogató látványossággá vált. A Halason készült kézimunkák különlegessége, hogy azokat a vert csipkével szemben úgynevezett "levegőbe varró" technikával készítik, aprólékos, finom kézimunkával. A harmincas évek közepétől minden csipkében ott a Kiskunhalast jelképező három egymást keresztező hal. Ezt még a legapróbb kézimunkába is belehímzik a csipkeművészek.
Fotó: Balázs Barbara (múzeumi anyagról)
A régióban csaknem mindenféle szállástípus elérhető, a sokcsillagos kényelemtől a kempinging. A középutas lehetőséget keresőknek jó választás lehet a halasi Csipke Hotel. Ottlétünkkor nemcsak a helyi borlovagoktól kaptunk érdekes bemutatót és tudtunk meg érdekességeket e a fejlesztés lehetséges útjairól, de olyan ínyenc májat is kaptunk egy helyi gazdasszonytól, ami után mind a 10 ujjunkat megnyaltuk. El is kértük a receptet.
Fotó: Csipke Hotel honlap