10 + 1 konyhai trükk, amit lenyúlhatsz a kanadai séfektől

Olvasási idő kb. 4 perc

Még ha szakácskönyvek alapján készül az ebéded, akkor sem biztos, hogy a végeredmény tökéletesen élvezhető lesz. Ezért érdemes az alábbi trükkökkel tökéletesíteni minden ételt, ami a konyhádban elkészül.

Az alábbi fogásokat természetesen nem csak Kanadában ismerik a séfek, ám a Food Netwok Canada most egy olyan összeállítást készített, amelyben a szerző azt osztja meg, mit tanult a helyi éttermekben, és mik azok a konyhai tippek, amelyek ezek közül bármelyiküknek hasznosak lehetnek. A legalapvetőbb fortélyokat gyűjtötte össze, azokat, amik nélkül egyszerűen nem is lehet igazán finom és minőségi a végeredmény. 

#1 Mindig kóstold meg az ételeket főzés közben!

Főzés közben akár többször is kóstold meg az ételt, ne gondold, hogy jól sikerül csak azért, mert egy receptet követsz, vagy mert már sokszor elkészítetted. Ha biztosra akarsz menni, ezt a lépést soha ne hagyd ki, mert a recept lehet hibás is, vagy előfordulhat az is, hogy egyszerűen olyasvalaki állította össze, aki másképp szereti az életeket, mint te. Ízleld meg a fogást, és ha kell, bíráld felül a recepteket a saját ízlésed szerint!

#2 Vásárolj minőségi fűszereket megbízható forrásból!

Ha száraz vagy tartósított fűszereket vásárolsz és használsz, keress olyan szállítót, amelyik sokat értékesít és törődik a frissességgel – int Jason Bangerter,  a Langdon Hall vezető séfje. Ő azt mondja, fűszerekből csak annyit vásárolj, amennyire szükséged van. A zöldfűszerek frissen a legfinomabbak, és a szárítottak aromája is idővel elillan. Minél kevesebbet tárolsz belőlük, annál jobb. Őrölt borsot pedig ne használj, mindig daráld frissen, ha szükséged van rá!

#3 Ne félj sót használni!

Só! A legfontosabb dolog, amit egy fiatal szakács otthon vagy professzionális konyhában megtehet, a só használatának megtanulása. A megfelelően fűszerezett és tökéletesen elkészített étel egyik legfontosabb része a sózás, és az csak a jobbik, de egyáltalán nem jó megoldás, ha alulsózod az ételeket mondván, hogy majd ízesíti, aki szeretné. Kóstolj inkább, és figyeld meg, mennyi sóval a legfinomabb az étel. 

#4 Ha sok az avokádód, menj rá egy ráccsal!

Ha épp egy nagy adag guacamole készül, Ned Bell, az Ocean Wise séfje nem foglalkozik a szeleteléssel. Ha bármilyen nagyobb rácsos konyhai eszközt talált, azzal nyomta össze a megtisztított alapanyagokat, így másodpercek alatt elkészült a szeleteléssel. 

Mi is mindig megkóstoljuk
Mi is mindig megkóstoljukHill Street Studios / Getty Images Hungary

#5 Ne áztasd a babot!

Ez talán a legfurább főzési tipp. A Segovia Tapas bár séfje azt javasolja, hogy főzzük a babot szárazon, forraljuk fel, és hagyjuk, hogy lassan, 4-5 órán keresztül lassan főjenek össze az ízei. Krémes és kifejezetten gazdag aromájú lesz így a végeredmény. 

#6 Először süsd meg a húsokat, majd piríts rajtuk egyet!

A fordított sütés Eraj Jayawickreme, a Fairmont Palliser főszakácsának kedvenc trükkje. Ez azt jelenti, hogy a sütőben a rácson alacsony hőfokon süti készre őket, majd serpenyőben vagy grillen pirít egyet rajtuk, ha elkészültek. Ezek után 5 percig pihenteti a húst, és már fogyasztható is. 

#7 Soha ne főzz húst és halat hidegen!

Hal, hús és csirke készítésekor hagyd szobahőmérsékleten melegedni a húst, mielőtt megsütnéd – tanácsolja Faizal Kassam, a vancouveri Terroir Konyha tulajdonosa. Nemcsak egyenletesebben sül majd a végeredmény, de kevesebb időt igényel az elkészítés is. 

#8 Mindig szárítsd meg az alapanyagokat, mielőtt roston sütnéd őket!

Az egyik legjobb főzési tipp, amit a konyhában szerzett tapasztalataim alapján ismerek, az az, hogy sütés előtt ne legyenek nedvesek a húsok – mondja Sean Cutler, a kaliforniai Oxbow konyhafőnöke.

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

#9 Ne korlátozd a fűszerezést a sóra és a borsra!

Az egyik legértékesebb dolog, amit megtanultam a konyhában, az, hogy miként kell ételt fűszerezni – állítja Dan McGee, a vancouveri Au Comptoir vezető szakácsa. Ne állj meg a sónál és a borsnál, adj az ételekhez akár különféle savakat is, például citrusféléket, ecetet, pácolt zöldséget és gyümölcsöt vagy fűszernövényeket.

Ha mosolyogsz, attól nem lesz finomabb az étel, de másoknak jobb kedve lesz.
Ha mosolyogsz, attól nem lesz finomabb az étel, de másoknak jobb kedve lesz.Thomas Barwick / Getty Images Hungary

#10 Vásárold meg és becsüld meg a legjobb késeket!

A konyhai munka több mint 90 százalékáért egy-két kés felel majd. Tartsd őket mindig élesen, és ne hagyd, hogy egy fiókban tengessék életüket. Legyen a konyhádban késtartót és késélező is.

#11 Ismerd meg a helyi termelőket!

Legyen kapcsolatod a helyi termelőkkel, kiskereskedőkkel – javasolja Michael Olson szakácsoktató, aki azt vallja, csak így juthatunk hozzá a legszebb húsokhoz és más alapanyagokhoz.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek