Miskolc története az őskorra nyúlik vissza, a középkorra kereskedővárossá nőtte ki magát, mára pedig az ország negyedik legnagyobb városa Budapest, Debrecen és Szeged után, a környéke pedig rengeteg gyönyörű és izgalmas természeti kincset tartogat az arra járóknak.
Látnivalók
A város egyik legrégebbi épülete a Diósgyőri vár, aminek a helyén már a honfoglalás idején is állt egy földvár. Fénykorát Nagy Lajos idejében élte, itt kötötték meg a velencei háborút lezáró torinói békét. Később hat királynő jegyajándéka lett, így kapta a „királynék vára” elnevezést. A vár tereit – a belső udvart, a kápolnát, a királynék termét, a lovagtermet és a tornyot – magad fedezheted fel korhű ruhába öltözött animátorok és interaktív tárgyak segítségével. (Tárlatvezetésre is jogosító felnőttjegyet 1500, nyugdíjas és diákbelépőt 1200 forintért válthatsz.)
Még messzebbre tekintenél Miskolc történelmében? Látogasd meg a Pannon-tenger Múzeum Őserdei ösvényeken – a bükkábrányi mocsárcipruserdő és kora és A Kárpátok ásványai című kiállításait. A múzeum fő témája a felső miocén kori mocsárcipruserdő és a rudabányai őslénytani lelőhely leletei. (A múzeumba teljes árú jegyet 2800, kedvezményeset 1400 forintért vehetsz.)
Írásos feljegyzések szerint a Csanyik-völgyben már 1355-ben királyi vadaskertet építettek, itt található ma a Miskolci Állatkert és Kultúrpark, ahol az őshonos háziállatfajtákon és a Bükk hegység élőlényein túl egzotikus állatok is élnek. Bebarangolhatod az ismeretterjesztő táblákkal szegélyezett tanösvényt, körbetekinthetsz a kilencméteres magaslesről, vagy átsétálhatsz a völgy felett húzódó függőhídon, részt vehetsz látványetetésen is, ha pedig csoporttal érkezel, előzetes bejelentkezés alapján körbevezetnek. (A felnőttjegy 1200, gyerekeknek 18 éves korig 900 forint.)
A Miskolcon töltött estédet szenteld a belvárosban található Történelmi Avasnak, ahol a hegy oldalában 900 pince és borház sorakozik.
Programok
A városban nem leszel híján a programoknak. A különböző koncerteken túl a Diósgyőri várban július 26. és 28. között huszadik alakalommal rendezik meg a Középkori Forgatagot, ahol olyan érdekességekkel várnak, mint a rendhagyó divattörténet, a fegyvermustra, a lovagi torna és más hagyományőrző előadások. (A teljes árú napijegy 1500, a 14 éven aluli 1200 forint.)
Az Erzsébet téren minden hónap harmadik vasárnapján termelői napot rendeznek, ahová a helyi és környékbeli termelők és kézművesek hozzák el a termékeiket. A piacon kóstolhatsz, kulturális és gyerekprogramokon vehetsz részt.
A környék
Mindenképpen érdemes Miskolctól távolabb is merészkedned. Lillafüreden a Palotaszálló alatti teraszos függőkertben gyönyörködhetsz, ami minden évszakban más arcát mutatja. Tematikus ösvény szeli át, megállóinak témája a költészet, a természettudomány és a szerelem. A legalsó teraszról, a vízesés mellől nyílik az Anna-barlang, amit még Petőfi Sándor is meglátogatott, bár az ő idejében templomként és óvóhelyként használták. (A barlangba a teljes árú jegy 1500, a kedvezményes 1000 forint.) A szállótól egy kicsit messzebb, 500 méterre egy másik barlang, a Szent István-barlang nyílik, amit az 1900-as évek elején fedeztek fel. Legnagyobb képződménye a 20x15 méteres felületet elfoglaló Megfagyott vízesés a Kupola-csarnokban. (Teljes árú jegyet 1500, kedvezményeset 1000 forintért válthatsz.)
A barlangok tematikájánál maradva forduljunk Miskolctól délre, és irány Miskolctapolca. A Barlangfürdővé alakított barlangrendszerben hat medencében mártózhatsz meg, közöttük kettő termálvizesben, de szaunázhatsz és gőzkabinozhatsz is. (A fürdőbe a teljes árú belépő 1850, a kedvezményes 1450 forint.) Ha inkább az aktív kikapcsolódás híve vagy, akkor is találhatsz magadnak programot Miskolctapolcán. A csónakázótavat körülölelő erdőben épült Kalandtúra Park 25, 3-9 méter magas kiépített pályáján mérettetheted meg magad. (Belépőt pályától és kedvezménytől függően 1300 forinttól vehetsz.)
A Bükki Nemzeti Parkban számos tanösvényen, szebbnél szebb helyeken túrázhatsz. Kirándulj el az Ilona-völgyi vízeséshez, vedd be a kilátók valamelyikét, fedezd fel overallban az Esztáz-kői-barlang, a Gyurkó-lápai-barlang, a Hillebrand Jenő-barlang vagy a mellette nyíló Kő-lyuk járatait.