Évek óta divatosak a gasztroajándékok, azaz azok az ehető vagy iható finomságok, amiket házilag készítünk el. Nem csak az szól mellettük, hogy a végeredmény általába klasszisokkal jobb, mint a bolti, hanem az is, hogy a beletett munka és törődés a karácsonyi ajándékozás igazi lényege. A hajtás után mutatjuk, hogyan készítsetek zserbógolyót, csokis drazsét és karamellkrémet szeretteiteknek!
Zserbógolyó
A zserbó egyik legnépszerűbb süteményünk, amiben tökéletes harmóniában van a baracklekvár, a dió és a csokoládé. Időhiányban küzdőknek, kezdő háziasszonyoknak vagy épp gyerekeknek ajánljuk most az egyszerűsített változatát, golyó formában.
Hozzávalók (30-40 darabhoz):
15 dkg keksz
15 dkg dió
kb. 15 dkg sárgabaracklekvár, amennyit felvesz
20 dkg étcsokoládé
Elkészítés:
A kekszet és a diót összedaráljuk, majd hozzáadunk annyi sárgabaracklekvárt, amitől jól formázhatóvá válik. (A diót érdemes 5-10 percre sütőbe tenni vagy száraz serpenyőben megpirítani, hogy még finomabb legyen.)
Kis golyókat gömbölyítünk, majd betesszük őket 30 percre a hűtőbe.
A csokoládét felaprítjuk, a kétharmad részét mikróban vagy vízgőz felett megolvasztjuk. Belekeverjük a maradék csokoládét. Ha ez is beleolvadt, egyesével, gyorsan megmártjuk a csokoládéban a golyókat. Alaposan lecsepegtetjük, és egy sütőpapírra sorakoztatjuk őket.
Darált dióval meghinthetjük még őket vagy bele is forgathatjuk, amíg nem szilárdul meg a csokoládébevonat, de simán is hagyhatjuk.
Csokis drazsé
Ideális gasztroajándék a házilag készített csokis drazsé: nem túl pepecselős, de azért különleges és jól variálható, személyre szabható.
Hozzávalók:
100 g tetszőleges olajos mag (viszonylag gömbölyded formájú, megtisztítva, héj nélkül mérve)
70 g tetszőleges csokoládé
40-50 g átszitált porcukor vagy kakaópor
fűszerek ízlés szerint
Elkészítés:
Előkészítjük a magokat. Ha törökmogyorót használunk, akkor 160°C-ra melegített sütőben pár perc alatt megpirítjuk, majd egy konyharuhába csomagoljuk, és ledörzsöljük a hártyaszerű héját. A mandulát szintén érdemes sütőben pár perc alatt aranybarnára pirítani. A magokat egy akkora tálba tesszük, amiben kényelmesen lehet majd kavarni.
A bevonáshoz szükséges átszitált porcukrot/kakaóport egy nagyobb tálban szintén előkészítjük, és hozzákeverjük a fűszer(eke)t.
A csokoládé kb. egynegyedét nagyon apróra vágjuk. A maradék csokoládét vízgőz fölött vagy mikrohullámú sütőben, gyakran átkeverve megolvasztjuk. Ehhez hozzákeverjük az apróra vágott csokoládét, míg el nem olvad.A csokoládé kb. negyedét a magokra kanalazzuk, és átkeverjük, hogy egyenletesen, mindenhol fedje a csokoládé. Ekkor újabb adag csokoládét keverünk a magokhoz, és így folytatjuk, míg az össze csokoládé el nem fogy. A kevergetés hatására a csokoládé egyenletes rétegben fogja fedni a magokat. Addig keverjük, míg nem látszik a csokoládén, hogy kezd szilárdulni. (Ha egy kicsit behűtjük előre a tálat, amiben a csokoládét a magokhoz keverjük, akkor gyorsítható ez a folyamat, de vigyázzunk, ne legyen túl hideg a tál, mert akkor nagyon hirtelen fog szilárdulni a csokoládé.)
Ekkor a csokis magokat a porcukros/kakaóporos tálba öntjük, és kézzel elkezdjük átforgatni a csokis magokat a porcukorban/kakaóporban. Közben kézzel szétválasztjuk az esetleges összeragadt szemeket. Addig folytatjuk ezt, míg az összes magot egyenletesen be nem vonja a porcukor/kakaópor.,
llni hagyjuk a magokat egy órán keresztül szobahőmérsékleten, végül adagonként szitába téve lerázzuk a felesleges porcukrot/kakaóport.
Dulce de leche – karamellkrém
Valószínűleg sokan örülnének karácsonyra egy kis csupor karamellkrémnek. Nekünk pedig nincs is vele sok dolgunk, sőt annyira egyszerű, hogy akár az utolsó napokban is elkészíthetjük, és csak egyetlen hozzávalóra lesz szükségünk.
Hozzávalók:
cukrozott, sűrített tej konzerv (találsz a Lidlben, delikáteszekben, szupermarketekben vagy orosz boltokban), de használhatsz tubusosat is.
Elkészítés:
A konzerve(ke)t egy lábasba állítjuk, úgy hogy a víz a pereménél épp csak kicsit legyen lejjebb. Alacsony lángon, lefedve 3-4 órán át főzzük. Végül átszedjük egy csinos üvegbe és felcímkézzük.
Ha nem kapunk konzervet, akkor a tubusokból üvegbe nyomjuk a sűrített tejet, szorosan rácsavarjuk a kupakot, és ugyanúgy járunk el a továbbiakban, mint a konzervvel.