Tartósan 80 dollár fölé emelkedhet a brent olaj hordónkénti ára – írja az Index cikke Santo Martin, a Makronóm Intézet vezetőjének elemzésére támaszkodva.
A jelenség okát abban kereshetjük, hogy a húszik további támadásokat helyeztek kilátásába a Vörös-tengeren zajló kereskedelmi hajózással szemben, Irán pedig elítélte a Nyugat akcióit az általa támogatott jemeni lázadókkal szemben.
A szakértő egyetért Hernádi Zsolttal, a MOL elnök-vezérigazgatójával abban, hogy a fő veszély a konfliktus átterjedése a Hormuzi-szorosra. A tengeri olajkereskedelem 30 százaléka érinti a szorost, így komoly fennforgást okozhat az, ha megszűnik biztonságos helynek lenni.
A legrosszabb forgatókönyv szerint lezárják a szorost, de erre Santo Martin és Hernádi is kis esélyt látnak.
Ha mégis megtörténne, az már rövid távon is 20 százalékos áremelkedést hozna a benzinkutakon. 2-4 hónap alatt akár 60-80 százalékos áremelkedés is elképzelhető ebben az esetben.
Ez igazi horrorárazásban csapódna le: a kutakon az ezerforintos benzinnel is megismerkedhetnénk.
Az olajárat befolyásoló tényezők sorában fontos szerepet tölt be az a 9 fojtópont, amely jelentősége kritikus, mivel lezárásuk esetén nincs alternatív útvonal.
Ezek közül öt geopolitikailag instabil környezetben található. Az olaj szállításának és biztosításának költsége a bizonytalanságok miatt máris megugrott: az EU tengeri misszióval igyekszik megóvni a teherhajókat. Az ugyanakkor az elemző szerint biztos, hogy az esetleges áremelkedések az európai finomítókon csapódnak le leginkább. Rengeteg tehát a bizonytalansági tényező, és egyelőre az az egy tűnik stabil pontnak, hogy a benzinkutakon mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk továbbra is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés