A másik kertjének leárnyékolása, benapozottságának akadályozása, a gyökérzet átterjedése, a levelek áthullása, vagy a kilátás korlátozása rendszerint vita tárgyát képezi. Az Economx összegyűjtötte mindazon a jogi információkat, amelyek segítségére lehetnek azoknak, akik szorult helyzetbe kerültek szomszédaikkal kapcsolatos vitáikban.
A leggyakoribb szomszédjogi viták alapja a kertekben található növények és fák elhelyezkedése. Általános és megfelelő szabályozás híján ezek az összetűzések azonban nem egyszer bírósági pereskedésig fajulnak. A lap utánajárt, miként lehet ezt megelőzni.
A szomszédot nem sértheti az, amit az otthonunkban teszünk
Annak, aki kertültetésre adja a fejét, mindig szem előtt kell tartania, hogy a szomszédos ingatlan tulajdonosát nem zavarhatja az ingatlan használatában, birtoklásában nem korlátozhatja, és épületében kárt nem okozhat.
Bár a fás szárú növények védelméről szóló346/2008. (XII. 30.) kormányrendelet rendelkezik az ültethető növények gondozásáról és a telepítésükkel kapcsolatos szabályokról, azonban nem tér ki a magánterületre, így az ültetési távolságokra sem.
Ezek szabályozásáról önkormányzati rendeletben dönthet önállóan minden önkormányzat.
A mintaként szolgáló, de nem kötelező érvényű rendelet a növényzet mérete szerint határozza meg a legkisebb ültetési távolságot az ingatlan szomszédos telekhatárától mérve. Eszerint belterületen és külterületnek a zártkerten belül eső részén:
- a szőlő, valamint 3 méternél magasabbra nem növő gyümölcs és egyéb bokor (élősövény) esetében 0,50 méter,
- 3 méternél magasabbra nem növő gyümölcs és egyéb fa esetén 1 méter,
- 3 méternél magasabbra növő gyümölcs és egyéb bokor (élősövény) esetében 2 méter távolságot kell tartani.
Ezek a leggyakoribb ellentétek szomszédok között
A lap Pojják Eszter ügyvédet kérdezte arról, milyen jogi lehetőségeink vannak saját tulajdonú ingatlanunkon, s mi a teendő ha a szomszéddal vitás helyzetbe kerülünk az ott található növények és fák miatt.
Mint kiderült, jellemzően a nagyobb fák okozhatnak kellemetlenséget vagy bizonyos esetekben kárt is a szomszédnak. Amennyiben a szomszéd kertjéből a fa átnyúló gyökere a házat vagy a kerítést veszélyezteti, lehet kérni a fa kivágását. Erre az önkormányzat jegyzője adhat erre engedélyt.
„Amennyiben a felek nem tudnak egyről a kettőre jutni egymás között, úgy felszólító levelet érdemes küldeni, melyhez lehetőség van ügyvédi segítséget is igénybe venni. A levélben alaposan meg kell indokolni, hogy mi az a jogsérelem, amely minket ért, károkozás esetén az okozott kárt”
– összegzi a lap az ügyvéd válaszát.
Megyeri Szabolcs kertépítő szerint a legegyszerűbb módja a konfliktus megelőzésének az, ha a szomszédunk helyzetébe képzelve magunkat már az ültetést megelőzően végiggondoljuk, zavaró lesz-e a fa elhelyezése és mérete. A kertépítő szakember szerint érdemes determinált növekedésű növénytípusokat telepíteni, amik nem nőnek a végtelenségig. Előnyös lehet, ha nem csak a fa végső méretét, hanem vízigényét is szem előtt tartjuk mg az ültetést megelőzően, mert a sok locsolástól akár be is vizesedhet a szomszéd épület fala.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés