A magyar lakosság elöregedési tendenciájának köszönhetően akár 70-75 évre is kitolódhat a nyugdíjkorhatár – írja elemzésében az Economx. Ennek oka nemcsak a társadalom elöregedése, hanem a születésszám csökkenése és a kivándorlás is, ami hatalmas terhet ró a nyugdíjrendszerre.
Bár a demográfiai változások évek óta megfigyelhetőek, az utóbbi évtizedben kezdtek el igazán gyors, drámai fordulatot venni. A nyugdíjrendszer azon alapszik, hogy a dolgozó generáció befizetései fedezik a nyugdíjakat, ám mivel egyre tovább élnek az emberek, és a munkaképes lakosság száma csökken, kevesebb befizetésből kell fenntartani a több nyugdíjast. A helyzet rendkívüli módon megterheli az állami nyugdíjkasszát, így kérdéses, hogy meddig működhet jelen állapotában a rendszer.
Nyugdíjkorhatár a számok tükrében
A születésszám drámai csökkenése előrevetíti a jövőt, mely szerint egyre kevesebb munkavállaló lesz, míg a nyugdíjas korú idősek száma csak lassan csökken. Ez év júniusában ráadásul olyan kevés gyermek született, hogy évszázados negatív rekord dőlt meg. Több mint 1200-al kevesebb gyermek jött világra tavaly júniushoz képest. Eközben a az adatok szerint 4,5 százalékkal kevesebben hunytak el idén, mint tavaly. De ez önmagában nem elegendő ahhoz, hogy megállítsa a népesség csökkenését:
2011-hez képest 2023-ban csaknem négyszázezer magyarral kevesebb volt Magyarországon.
Mit hoz a jövő?
A jelenlegi adatok alapján elkerülhetetlennek látszik, hogy a 65 éves állami nyugdíjkorhatár ne emelkedjen. Egyelőre nem tudni, hogy néhány évvel emelik, vagy drasztikusan, 5-10 évvel, de jelen állás szerint hosszabb távon nem fenntartható a rendszer.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés