A budapestiek régi álma valósulhat meg a föld alatt

A HÉV Rákosfalva állomásának látványterve - Min.eln.Hiv
Olvasási idő kb. 5 perc

A tervek szerint a nyáron adhatják ki a környezetvédelmi engedélyt egy olyan közlekedési projekt számára, amely lehetővé teszi, hogy a cinkotai, gödöllői és csömöri HÉV-en el lehessen jutni a 2-es metró Déli pályaudvari végállomásáig, anélkül, hogy át kellene szállni az Örs vezér terén.

Régi elképzelés a két vonal egyesítése, amely szerint a 2-es metró szerelvényei (ha nem is az összes) közlekednének tovább a HÉV vonalán. Ehhez azonban a jelenlegi magas padlós HÉV-járműveket is újakra kell cserélni, hogy peronmagasságuk megegyezzen a metrókéval. Arra, hogy egy metró típusú üzemből a vonatok kijárnak, és elővárosi vasútként folytatják az útjukat, másutt is látni példákat a világban. Nálunk a kihívást a két rendszer integrálása jelenti.

Két-három év múlva kezdődhet a megvalósítás

A Budapest Fejlesztési Központ (BFK) jogutódjaként létrejött Nemzeti Közlekedési Központ vezérigazgatója elmondta, hogy a projekt nemcsak a pálya megépítését foglalja magában, hanem a HÉV járműparkjának cseréjét, biztosítóberendezések telepítését, egy járműtelep és egy P+R parkoló kiépítését is tartalmazza, és a teljes fejlesztést uniós forrásokból tervezik finanszírozni.

Így változik meg az Örs vezér tere metróállomás képe
Így változik meg az Örs vezér tere metróállomás képeMiniszterelnöki Hivatal


Várakozásaink szerint a nyár folyamán megkezdődhet az engedélyezési és kivitelezési tervek elkészítésének közbeszerzési eljárása. A tervezői szerződések megkötésére a jövő év első felében kerülhet sor, és a tervezési folyamat két-három évet vehet igénybe; ezt követően kezdődhet a projekt konkrét megvalósítása


– fejtette ki Pántya József a XVI. kerületi Polgármester Hivatalban tartott sajtótájékoztatón.

A XVI. kerületi polgármester kiemelte, hogy a fejlesztés megoldja a kerület egyik legnagyobb közlekedési problémáját.


Megszűnik az a sokszor 8-10 perces várakozási idő, amelyet a HÉV vonalán lévő szintbeli kereszteződések okoznak, mivel a vonatok a jövőben a felszín alatt és felüljárókon is közlekedni fognak, tehermentesítve a felszíni forgalmat


– mutatott rá Kovács Péter.

Látványterv az Örs vezér tere fölötti metróátvezetésre
Látványterv az Örs vezér tere fölötti metróátvezetésreMiniszterelnöki Hivatal

Új nyomvonal új állomással

Az új nyomvonalról már 2021 decemberében sikerült az érintett négy kerülettel (X., XIV., XVI., XVII.) és a fővárossal megállapodni. Ennek értelmében a gyorsvasút a mai Örs vezér tere végállomás előtt kezdené el az emelkedést, majd a Kerepesi és a Nagy Lajos király útja fölött átívelve a jelenlegi HÉV-végállomás fölött érné el az új megállót. A mostani metrószakaszon létesül majd egy új állomás Törökőr néven, ami egyben vasúti átszállópont is lesz ott, ahol az M2 a ceglédi vasút bevezető szakasza alatt halad át a Hungexpo közelében.


A HÉV gödöllői és csömöri vonalán a pálya elhasználódott, a járművek 40-50 évesek, korszerűtlenek


– hangsúlyozta korábban Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt, aki már a BFK vezetőjeként is szorgalmazta ezt a tervet, amely végül bekerült a kormány által is elfogadott Budapesti Agglomerációs Vasúti Stratégiába.

A HÉV Rákosfalva állomásának látványterve
A HÉV Rákosfalva állomásának látványterveMiniszterelnöki Hivatal

Két másik HÉV-vonal helyzete megoldatlan

Ugyanakkor a H8-as és a H9-es HÉV metrós bekötése után még mindig marad két olyan vonal, amely nem éri el a budapesti metróhálózatot. A H6-os ráckevei és a H7-es csepeli HÉV a tervek szerint új alagúton át jutna el a Kálvin térig, ahol rögtön két metróvonalhoz is csatlakozhat majd.


Amikor a ráckevei HÉV elkészült 1887-ben, már akkor az volt a terv, hogy egyszer meghosszabbítják a Kálvin térig. Akkoriban még úgy volt, hogy a HÉV-eket a felszínen lehet idáig elhozni, ez ma már a beépült városszövetben irreális


– indokolta az alagútépítést Vitézy Dávid, aki szerint az alagútfúrás a felszíni forgalom zavarása nélkül lebonyolítható.

A tervezett alagút nyomvonalán a geotechnikai feltárások kereken három éve kezdődtek, és ezek eredményei alapján fogják tudni a tervezők meghatározni az alagútépítés technológiáját, az építendő szerkezetek méreteit. A fúrások során nyert talajmintákból megállapítható az adott helyszínre jellemző talajrétegződés, az egyes talajrétegek típusa. A talajmintákon elvégzett laborvizsgálatok segítségével pedig kideríthetőek az egyes rétegek fizikai jellemzői (szilárdsági és alakváltozási paraméterek, vízáteresztés), ezek nélkülözhetetlen alapadatok a tervezés során elkészítendő számításokhoz, az építés számítógépes modellezéséhez.

Az 5-ös metró kötné össze az északi és déli HÉV-vonalakat
Az 5-ös metró kötné össze az északi és déli HÉV-vonalakatBFK

Ez az új alagút lenne a majdani 5-ös metró első üteme, amelynek továbbépítésével 11 kilométeres belvárosi mélyépítési szakasz kötné össze a déli HÉV-vonalakat az északiakkal. Ennek révén 150 kilométer hosszú, észak-déli irányú átjárható gyorsvasúti hálózat jönne létre, Esztergomtól Szentendrén át Csepelig és Ráckevéig.

Bár a tervekkel nem árt óvatosnak lenni: 54 éve, az első metróvonal átadása után például kisebb távolságokra különböző sebességgel haladó mozgójárdákat vizionáltak, a nagyobbakat pedig olyan expresszmetrók forgalomba állításával gondolták áthidalni, amelyek csak a fontosabb állomásokon, 3-5 kilométerenként állnának meg. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, de ezekből az elképzelésekből semmi sem valósult meg.

Ha érdekel a metró múltja, ide kattintva találhatsz még róla érdekességeket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek