Medvehagyma, akác, bodza, fenyőrügy - egymás után indul a kedvelt tavaszi gyógynövények szezonja. A hellovidek.hu összefoglalója az utóbbival kapcsolatban figyelmeztet az eseteleges veszélyekre. A fenyőrügy ugyanis kedvelt finomság, de szinte megszólalásig hasonlít rá egy mérgező növény.
Valóságos csodaszer lehet a házpatikában a fenyőrügyből készített szirup, melyhez a napokban már elkezdhetjük gyűjteni a legfontosabb hozzávalót. A fenyők tavaszi, zsenge hajtásaiból és rügyeiből készített népi orvosság vitamindús immunerősítőként segíthet majd bennünket a téli hónapokban.
A fenyő friss rügyei csillapítják a köhögést
"Gyógyászati célra több féle fenyő is felhasználható, mint például a jegenyefenyő, a vörösfenyő, a törpefenyő, az ezüstfenyő és a lucfenyő. Ez utóbbinak rendkívül erős gyógyító hatása van, mivel sok terpentint tartalmaz, ami a legerősebb természetes oldószer: minden lerakódást felold a légutakban" - összegezte a lap.
A fenyők szinte minden része régóta ismert és alkalmazott gyógyhatással bír. Tűlevele dúskál a vitaminokban, illóolajokban, hajtásait régóta bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák, ugyanis a köszvény és a rüh ellen is hatékony népi orvosság. A fenyő gyantájából készült fenyőgyantatej az asztmatikus tüneteket mérsékli a néphagyományok szerint, de megszünteti a köhögési ingert is.
A természetes alapanyagokból, házilag készített fenyőrügy szirup pedig igazi csodaszere a megfázásos betegségeknek, elkészítésének nagy hagyománya van Magyarországon is. Köptetőként is régóta alkalmazzák, ugyanis nyákoldó hatással rendelkezik. Gyógyítja a megfázást, a köhögést, a torokfájást, de egyéb légúti problémákat és a hörghurutot is kezelhetjük vele. Oldata képes enyhíteni a reumás panaszokat, illóolaja fertőtlenítő, nyákoldó, köptető, erősítő, élénkítő hatású, gyulladáscsökkentő.
Mérgező örökzöldek
Nem véletlen, hogy sokan vágnak neki a hazai erdőségeknek április és május során annak érdekében, hogy a friss hajtásokat beszerezzék a szirup elkészítéséhez. De nem mindegyik tűlevelű növény fenyőféle, akadnak köztük veszélyes, mérgező példányok is, melyek külsőre nagy hasonlóságot mutatnak a valódi fenyőfákkal.
Míg a luc, az erdei fenyő, a jegenyefenyő, a vörösfenyő, és az ezüstfenyő hajtásai biztonsággal fogyaszthatóak, a rájuk hasonlító tiszafa mérgező.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés