Egy valójában nem létező vodafonos pontprogrammal próbálnak adatokat lopni csalók. A szöveges üzenet látszólag a Vodafone-tól érkezik, ám a +255-ös hívószám igazából tanzániai telefonszámot rejt. A bűnözők azzal érvelnek, hogy a „Vodafone Pontprogram” elnevezésű akcióban a cég minőségi ügyfeleit ajándékpontokkal jutalmazzák. A pontok azonban három napon belül lejárnak, így gyorsan fel kell őket használni, nehogy kárba vesszenek. Az SMS, amelyet a Dívány újságírója is megkapott, egy linket is tartalmaz: erre kattintva lehet az üzenet szerint beváltani a pontokat ajándékokra.
Innen tudhatod, hogy csalókról van szó
Közelebbről szemügyre véve az üzenetet azonban hamar kiderül, hogy csalásról van szó. Eleve gyanús lehet a +255-ös nemzetközi előhívó szám, amely Tanzániához tartozik. A másik árulkodó jel a weboldal címe lehet: nem tűnik valószínűnek, hogy a Vodafone qrco.de kezdetű internetes oldalon bonyolítja le nyereményjátékát. Ráadásul erre az url-re rákeresve hamar kiderül, hogy
az egyébként valóban létező szolgáltatást, amelynek segítségével átirányítható QR-kódokat lehet létrehozni, előszeretettel használják csalók.

Korábban is éltek vissza a mobilcég nevével
A „vodafone pontprogram” keresőkifejezésekre adott találatokból az is kiderül, hogy korábban is alkalmazták ezt a módszert bűnözők. Akkor az érintett telekommunikációs cég is reagált közösségi oldalán.
„Az elmúlt napokban többen jeleztétek nekünk, hogy csalók a Vodafone nevével visszaélve próbálnak személyes- és bankkártya adatokat lopni. A gyanútlan felhasználók egy SMS-t kapnak, ami az állítólagos Vodafone Pontprogram egyenlegükről tájékoztatja őket, az üzenet végén pedig egy link látható.”
– írták tavaly augusztusban. Hozzátették: „a Vodafone semmilyen Pontprogrammal nem rendelkezik”. A Vodafone azt is kiemelte, hogy az SMS végén található link egy, a vállalat weboldalához nagyon hasonló oldalra juttat, ahol a csalók személyes- és bankkártya adatokat próbálnak begyűjteni. Nem a Vodafone az egyetlen cég, amelynek nevével visszaélve az utóbbi időben pénzt vagy adatokat próbáltak kicsalni a bűnözők.

Nagyon könnyű bedőlni az új utazási csalástípusnak, a megtévesztéshez mesterséges intelligenciát alkalmaznak.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés