Téli nyűgnek tartod, pedig te nyered vele a legtöbbet: ezért vágj bele már most

GettyImages-1282055185
Olvasási idő kb. 5 perc

Mindenki ismeri a mondást: jobb adni, mint kapni. Biztosan érezted már te is azt a jóleső elégedettséget, amikor örülnek az ajándékodnak. Gondolkodtál már azon, ilyenkor miért leszel ettől boldog? Mitől olyan jó az ajándékozás?

Ajándékozni öröm! Számomra legalábbis. Szeretem kitalálni, hogy ki minek örülne, mi az a meglepetés, amivel mosolyt lehet csalni az arcára. Ha saját kezűleg készítem, akkor az ajándék elkészítése szintén örömmel tölt el. December elején elkezdjük sütni a gyerekekkel a mézeskalácsot, és előfordul, hogy körbejárjuk a szomszédokat egy kis kóstolóval. Nem nagy dolog, de ki ne örülne egy kis sütinek? Örülnek a szomszédok, örülünk mi is, de mi is okozza ezt az örömöt?

Rossz szokás az ajándékozás?

Az ünnepi időszakban nemcsak a karácsonyi díszítgetés kerül előtérbe, de az adományozás és az ajándékozás is. Év közben van ugyan egy-egy esemény, születésnap, amikor meglepjük szeretteinket, barátainkat, de karácsonykor ez nagyobb hangsúlyt kap. Van, akit ez nyűgként, kötelező feladatként éli meg, de ha jobban belegondolunk, akkor inkább az ajándék kiválasztása a probléma, mert amikor odaadjuk, és örülnek neki, azért az mégiscsak jó érzés.

Az ajándékozás boldog pillanatokat teremt
Az ajándékozás boldog pillanatokat teremtJessica Lee Photography / Getty Images Hungary

Sokszor hallom mostanában, hogy az ajándékozás miatt a karácsony már csak az ajándékokról szól, és emiatt elvesztette a valódi jelentését a szeretet ünnepe. Ezzel egyet is tudok érteni, ha az ajándékozás öncélú, és csak azt hivatott szolgálni, hogy megmutassuk, milyen drágát, sokat, nagyot tudunk adni. Viszont ha azt tartjuk szem előtt, hogy a másik mire vágyik, mi tenné boldoggá, akkor van helye a fa alatt akár egy értékesebb tárgynak is. 

Ha nem veszünk semmit

Előfordul az is, hogy egy baráti társaságban, vagy a családban megbeszéljük, hogy nem veszünk egymásnak semmit, csak találkozunk, együtt vacsorázunk. Ez kényelmes megoldás, de fontos, hogy előre egyeztessük, mert ha elmarad, az kínos helyzetet szülhet. Valójában ilyenkor is ajándékozunk, hisz mi más az együtt eltöltött értékes minőségi idő, ha nem ajándék?

Fontos, hogy jól válasszunk

De a tárgyaknál, vagy „élményajándékoknál” maradva. Az érthető, hogy sokaknak stresszes ez az időszak, hisz jó ajándékot találni nem könnyű, és kockázata van. A jól fogadott ajándék javíthatja az ajándékozó és a címzett közötti kapcsolat minőségét azáltal, hogy fokozza a kötődés érzését, és az elkötelezettséget. Egy rosszul megválasztott ajándék ennek az ellenkezőjét eredményezheti. 

Hogy milyen a jó ajándék? 

Átgondolt, és személyes, tehát olyat adjunk, aminek örülni fog az, aki kapja, ezzel is jelezzük, hogy figyelünk rá. Tanulmányok szerint az egyik legrosszabb megoldás, ha pénzt adunk, mert az azt a benyomást kelti, hogy mivel nem fordítottunk időt az ajándék kiválasztására, nem fontos számunkra. Helyette egy ajándékkártya jó választás lehet, ha nincs ötletünk. A legjobb ajándék egy 2016-os tanulmány szerint, ha élményt adunk, ez erősíti a legjobban a kapcsolatot ajándékozó és megajándékozott között. 

Az is boldog, aki adja

És ha sikerült megtalálnunk a legjobb ajándékot, akkor a boldogság számunkra is garantált. Egy tanulmányban megfigyelték, hogy miközben a résztvevők pénzt költöttek másokra, az agy empátiával és boldogsággal kapcsolatos részein fokozott aktivitás jelentkezett.

Más tanulmányokban megfigyelték, hogy az agyunk jutalmazó régiói aktivizálódnak nagylelkű viselkedés közben, valamint nő a dopaminszint.

Ez figyelhető meg akkor is, amikor adakozunk, és itt nincs különbség abban, hogy egy adott személy részére, vagy egy nagyobb szervezetnek adományozunk. Viszont az adományozási hajlandóság nagyobb, ha egy konkrét személy megsegítéséről van szó.

GettyImages-170693091
Adni is öröm, nem csak kapni Chris Ryan / Getty Images Hungary

Az adakozás öröme tovább tart

Egy 96 fővel végzett tanulmányban figyelték meg ezt a jelenséget. A résztvevők 5 napon keresztül írták le szubjektív boldogságérzetüket, és azoknál, akik magukra költöttek pénzt, ez fokozatosan gyengült, míg akik ugyan annyi összeget adakoztak, állandó volt. Az is érdekes, hogy általában egy tevékenységhez kapcsolódó örömérzet a tevékenység ismétlésével fokozatosan csökken – ezt nevezzük hedonikus alkalmazkodásnak –, de adakozás esetén ez nem jelentkezik.

Így már tudományosan is alátámasztották, hogy valóban jobb adni, mint kapni. Szóval ha legközelebb karácsonyi ajándékot válogatsz a kollégáknak, akkor ne azon törd a fejed, hogy mi értelme ennek, hanem gondolj arra, hogy nemcsak a kapcsolatotok lesz jobb, de még boldogabb is leszel.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek