7 gyakori főzési hiba, ami elválaszt a tökéletes csirkemelltől

GettyImages-502975074
Olvasási idő kb. 3 perc

A csirkemell az egyik legnépszerűbb húsféle, sokaknak azonban még mindig nehézséget okoz úgy elkészíteni, hogy tökéletesen átsüljön, de közben szaftos is maradjon.

Attól, hogy néhányszor elszúrtad a csirkemellet, még nem késő tanulni a hibáidból. A legtöbb esetben már néhány apró változtatás is elegendő lehet ahhoz, hogy a csirkéd omlósra és szaftosra sikerüljön. Lássuk, hogy melyek a legtipikusabb hibák, illetve hogyan lehet javítani rajtuk.

1. Bőr nélküli csirkemellet veszel

Az emberek gyakran a csont és bőr nélküli csirkemellet keresik a szupermarketekben, hiszen könnyebb vele dolgozni. Csakhogy a bőröstül elkészített csirke sokkal szaftosabb maradhat – írja a Reader's Digest. Bár korábban úgy tartották, hogy a csirke bőre túlzottan zsíros, ezért egészségtelen a fogyasztása, ez tévhitnek bizonyult. A kutatások rámutattak, hogy nagyrészt egészséges, telítetlen zsírsavakat tartalmaz, tehát nincs miért tartanod tőle.

Ha a bőrével együtt készíted el a csirkemellet, szaftosabb lesz
Ha a bőrével együtt készíted el a csirkemellet, szaftosabb lesznastya_ph / Getty Images Hungary

2. Nem pácolod be 

A csirkemell nem olyan zsíros, mint más húsfélék, ezért könnyebben kiszáradhat. Ha viszont előre bepácolod, akkor nemcsak ízesebb lesz, hanem szaftosabb is. Nem is kell nagyon túlbonyolítani a dolgot, már egy só- és borsalapú páccal is jó eredményt érhetsz el, de a lehetőségek száma szinte végtelen. Édesanyámnak például az a taktikája, hogy előző este fokhagymás tejbe áztatja a csirkemellet, majd reggelig beteszi a hűtőbe, ami csodásan puha és szaftos állagot kölcsönöz neki.

3. Nem klopfolod ki

A klopfolás fellazítja a hús izomszöveteit, arról nem is beszélve, hogy minél vékonyabb a csirkemell, annál hamarabb tudod elkészíteni. Ez azért is hasznos, mert így kisebb az esélye, hogy túlsütöd.

4. Nem figyelsz az egyenlő vastagságra

Ha egynél több csirkemellel dolgozol, akkor a klopfolásnál próbálj arra törekedni, hogy hasonló vastagságúak legyenek. Ezzel elkerülheted, hogy eltérő méretük miatt a sütés közben némelyik hamarabb kiszáradjon.

A tökéletes csirkemell egyik előfeltétele a klopfolás
A tökéletes csirkemell egyik előfeltétele a klopfolásKonstantin Karpov / Getty Images Hungary

5. Túl sokáig sütöd

Oké, senki nem szereti a félig átsült csirkét, a szalmonellát meg aztán végképp nem, de azért ne ess át a ló túloldalára sem. A túlsütött csirke menthetetlenül kiszáradhat, ezért nem lesz sok örömöd benne. A receptek ugyan néha hasznos tippekkel szolgálnak, de még így is nehézséget okozhat annak eldöntése, hogy meddig kell főzni, sütni a csirkét.

Ha biztosra akarsz menni, szerezz be egy húshőmérőt. Sok szakács szerint a csirke akkor tekinthető késznek, ha a belseje eléri a 70 Celsius-fokos maghőmérsékletet, amely a pihentetés közben aztán 74 fokig emelkedik.

6. Nem hagyod pihenni

Előfordult már, hogy amikor elkezdted felvágni az elkészült csirkemellet, kifolyt belőle a leve? Na, annak a lének jobb helye lenne a húsban, hiszen éppen az a cél, hogy minél lédúsabb legyen. Ezt úgy tudod elérni, ha a sütés után fóliát teszel a húsra, majd 10 percig pihenni hagyod.

7. Nem adsz mellé szószt

Ha úgy érzed, hogy a csirkemell még mindig nem elég szaftos, akkor sincs veszve semmi. Ha valamilyen finom szósszal együtt tálalod, akkor kevésbé fog szemet szúrni, hogy egy kicsit szárazabb.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek