A mai magas élelmiszerárak mellett a vásárlásnál egyre fontosabb szempont lehet a kenyér eltarthatósága is, hiszen senki nem szeretne feleslegesen pazarolni. Ennek apropóján megnéztük, hogy az eltarthatósági időtől elvonatkoztatva a tartós kenyér tényleg annyival rosszabb alternatíva-e, mint ahogy az a köztudatban él.
Milyen szempontokat érdemes mérlegelni a vásárlásnál?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a boltokban rengeteg kenyérfajta kapható, amelyek összetételüket, formájukat és minőségmegőrzési idejüket tekintve igen sokfélék lehetnek. Hogy melyik a jobb, azt a szakember szerint nem lehet egyértelműen eldönteni, hiszen minden élelmiszernek vannak pozitív és negatív tulajdonságai is.
„Egy hagyományos kenyérnél hátrány lehet a magasabb előállítási költség és a rövidebb eltarthatóság. A tartós kenyerek ezzel szemben sokáig elállnak, ami bizonyos helyzetekben praktikus lehet.”
Mitől tartós a tartós kenyér?
Az élelmiszermérnök magyarázata alapján a tartósság két alapvető okra vezethető vissza. Az első az, hogy a termékhez olyan adalékanyagokat – jellemzően tartósítószereket és különböző stabilizátorokat – adnak, amelyek megakadályozzák a káros mikrobák elszaporodását, illetve lelassítják a kedvezőtlen fizikai elváltozásokat, így például a kenyér kiszáradását.
Az adalékanyagok jelenlétét a termék címkéjén is fel kell tüntetni.
Traszkovics Zsolt hozzátette, az adalékanyagokkal kapcsolatos félelem a legtöbb esetben nélkülözi a racionális alapot, hiszen az előírások által megszabott mennyiségben felhasználva nincs semmilyen káros hatásuk a szervezetre nézve. „A hozzáadott tartósítószereknek valójában éppen az a céljuk, hogy az egészségre veszélyes mikrobák ne tudjanak elszaporodni.”
A második ok a speciális csomagolás, ami szintén hozzájárul a termék hosszabb eltarthatóságához. Ezért is lényeges, hogy fogyasztásuk után mindig gondosan zárd vissza a tartós kenyerek csomagolását. Amennyiben ezt elmulasztod, annak a frissességük láthatja kárát.
„A tartós kenyerek is ugyanúgy készülhetnek minőségi alapanyagok felhasználásával, akár teljes kiőrlésű lisztekből is, ezért nem feltétlenül gyengébb a minőségük. Ugyanakkor egy hagyományos kenyér is lehet szakmai szempontból nagyon silány minőségű. Tehát azt, hogy valaki számára melyik a megfelelő kenyér, több tényező is befolyásolhatja, beleértve az egyéni ízlést is” – vonta le a konklúziót a szakember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés