Az ősz kezdetének csalhatatlan jele, hogy megkezdődik a poloskák menetrendszerű inváziója. Megjelenésük elég bosszantó tud lenni, mivel szinte bárhová képesek beférkőzni, és védekezés gyanánt büdös szagú váladékot választanak ki, amitől legalább olyan nehéz megszabadulni, mint maguktól a rovaroktól is. De vajon hogy jutnak be a lakásba, és mit lehet ellenük tenni?
Mit keresnek a poloskák a lakásban?
A poloskák eredetileg Ázsiából származnak, de mára elterjedtek az egész világon. Az éghajlat változásával az invazív poloskafajok egyre nagyobb számban jelennek meg Magyarországon is. Közülük is a leggyakrabban a barnás színű ázsiai márványpoloskával, illetve a zöld vándorpoloskával lehet találkozni, melyek természetes ellenségek hiányában évről évre képesek elszaporodni.
A jellegzetes külsejű poloskák csak meleg körülmények között érzik jól magukat, ezért a téli hónapokat hibernált formában töltik, az őszi időszakot pedig arra használják, hogy menedéket keressenek a hideg elől. Ilyenkor szoktak tömegesen megjelenni a lakásban.
A poloskák nem tudják, hogy a kiszemelt hely mennyire meleg, ahogy azt sem, hogy alkalmas-e a telelésre. Csupán az vezérli őket, hogy bármi áron menedéket találjanak. Amint ez megtörténik, olyan vegyi anyagot bocsátanak ki, ami odacsábítja a többi poloskát is.
Mi a legjobb módszer a távol tartásukra?
Ha a poloskák egyszer már betették a lábukat a lakásba, körülményes lehet megszabadulni tőlük, ezért jobb, ha a megelőzésre koncentrálsz. Ehhez mindenekelőtt le kell zárnod minden apró hézagot és repedést, amely bemeneti pontként szolgálhat számukra. Ahhoz, hogy beférkőzzenek otthonodba, az is elegendő, ha a szúnyogháló nem illeszkedik tökéletesen, vagy van rajta egy kis lyuk, amit nem veszel észre.
A poloskák a legkisebb, 1-2 milliméteres réseken át is bejuthatnak a lakásba.
„Az ázsiai márványospoloska épületekbe való behúzódását, aggregációját legjobb megelőzni például egy jól záródó, erős szúnyoghálóval, az esetlegesen bejutott állatokat pedig kitessékelni. A kiskerti kártétel esetén is működhet a megelőzés, ami ez esetben azt jelenti, hogy a levelek fonákján található tojásokat a levéllel együtt eltávolítjuk, ezzel megakadályozva az újabb nemzedék kikelését.
A rovarölő szerek alkalmazása a már jelen lévő állatok ellen megoldást jelenthet, azonban két szempontból problémás. Egyfelől ezek nem szelektív szerek, így a környéken jelen levő más, sokszor hasznos ízelt lábú szervezeteket is elpusztítják; másfelől, mivel ezek a rovarok főleg az érésben lévő vagy érett terméseket részesítik előnyben, ezért a permetezés utáni kivárási idő sok esetben a termés elvesztését jelentheti” – figyelmeztetett dr. Kóbor Péter, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének tudományos munkatársa.
A poloskainvázió megelőzéséhez hatásos fegyver lehet a fokhagyma is, mivel a rovarok ki nem állhatják a szagát. Ezt érdemes vízbe beáztatni, hogy illóanyagai kioldódjanak belőle, majd egy szórófejes flakonba töltve körbespriccelni az ablakok, ajtók körül. Egyetlen hátulütője, hogy a fokhagyma szaga nehezen tolerálható sok ember számára is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés