Tömegek hiszik, hogy ufók hajlították meg a titokzatos erdő fáit

GettyImages-914812712
Olvasási idő kb. 4 perc

Tündérmesékben, gyermekeknek szóló rajzfilmekben és fantasy történetekben találkozhatunk elvarázsolt erdőkkel, azt hihetnénk, a való életben ilyenek nincsenek. Ám ez hatalmas tévedés.

Lengyelországban, Gryfinóban járva például igen-igen elcsodálkozhatunk, ha eljutunk a "görbe erdőbe", amely arról a hozzávetőleg négyszáz fáról kapta a nevét, amelynek a törzse kilencven fokban meghajlott. De vajon milyen erő képes ilyesmire, mi lehet a magyarázat erre különös természeti jelenségre?

Számtalan teória létezik a görbe erdő kialakulására

Az 1930-as években telepített erdő görbe fáira az egyik legkevésbé hihető magyarázat, hogy földönkívüliek akartak landolni az űrhajójukkal, ám a parkolás nem úgy sikerült, ahogy ezt szerették volna. Nos, ezt a verziót el is vethetjük, illetve meghagyhatjuk az UFO-hívőknek. Akadnak olyanok, akik szerint a gravitáció okozta a fák görbületét, de ez ellentmondana a fizika minden törvényének, hiszen a gravitációs erő lefelé húz, nem oldalirányba.

Ennek némileg ellentmond a Maryland Egyetem tájépítész professzorának véleménye, a férfi ugyanis azt állítja, hogy ha a törzs merőleges a gravitációs erő irányára, vagyis vízszintes irányban helyezkedik el, a növény képes megváltoztatni a növekedés irányát, vagyis elgörbülhet úgy, ahogy ebben a lengyel erdőben is látható. 

Megint mások szerint a második világháborúban a tankok tarolták le a fákat, és amikor azok a földön hevertek, akkor kezdtek ilyen módon nőni. Ám mivel az erdőben ez a furcsa jelenség mindössze néhány száz fát érint, a többi pedig egyenesen nő, ez a teória sem tűnik meggyőzőnek. 

Ez a valódi oka a görbületeknek

Biztosat nem állíthatunk, mivel a helyiek, akik az erdőt telepítették, a világháború alatt elhagyták a területet, és nem maradt ránk semmilyen dokumentáció a fákat illetően. Azonban két lehetőség tűnik reálisnak: az egyik az, hogy a kemény telek és a havazás miatt a fiatal fák törzse elhajlott, meggörbült. De ezzel a teóriával megint az a gond, hogy miért csak néhány fával történt ez, és nem az összessel.

Ilyen durván görbülnek a fák ebben a lengyel erdőben
Ilyen durván görbülnek a fák ebben a lengyel erdőbenWikimedia Commons

Az utolsó és egyben a leglogikusabb magyarázat az, hogy ezeket a fákat különleges célokra akarták használni, mégpedig bútorokat, dísztárgyakat, kereteket szerettek volna készíteni belőlük, ezért meghajlították a facsemeték törzsét, lekötözték őket, hogy görbén nőjenek. Erre van bizonyíték is, ugyanis a fák törzsén vágások és csomók nyomai láthatóak.

A lekötözés módszerével úgy formálhatták a fát, hogy később kevesebb munka legyen a feldolgozásnál és különlegesebb tárgyak születhessenek. 

Láthatjuk tehát, hogy bár a tündérmesék világa igen vonzó, és néha felemelő hinni a csodákban, ez az erdő Lengyelországban nem varázslat és nem földönkívüliek közreműködésével jött létre. 

Kínában is telepítettek egy különleges erdőt, hogy mitől olyan érdekes, itt elolvashatod. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek