Ne dobd ki: így használd a narancshéjat a kertben

Berényi Bianka
GettyImages-488218567
Olvasási idő kb. 4 perc

Számodra egyértelmű, hogy a narancs héját kidobod, miután meghámoztad? Ne tedd. Ahogy már megszokhattuk, mindig van új a nap alatt, és most épp a narancshéjról derült ki, hogy nem is olyan haszontalan. Különösen akkor érdemes figyelned, ha esetleg kerttel is rendelkezel.

A narancs héja ugyanis a kerted jóbarátja lehet. A növényi kártevőket és a csigákat is elűzheted a segítségével, ráadásul pofonegyszerűen és változatos formákban alkalmazhatod. Adj új életet a narancs héjának!

Máris mutatjuk, hogyan használhatod fel a haszontalannak gondolt narancshéjat a kertedben. 

Cserépként

A narancshéjjal akár a virágcserepeket is helyettesítheted. Ha nincs kerted, de palántázni szeretnél, akkor érdemes ezt a trükköt bevetned.

Legközelebb amikor narancsot eszel, tedd ezt: vágd félbe a gyümölcsöt, kanalazd ki belőle a narancshúst, és vágj egy lyukat a narancs héjába középtájt, hogy azon keresztül kicsöpögtethesd a maradék levét. Aztán a héj belsejébe helyezd bele a virágföldet és a magokat, és láss csodát. Idővel ki fognak kelni az elültetett magok, a héj pedig tökéletesen funkcionál majd cserépként. Ha pedig kikeltek a magok, azt már nyugodtan kiültetheted héjastól a kertbe, ha kertes házzal rendelkezel.

Csigacsaliként

Eleged van abból, hogy a kertedet megszállták a csigák? Akik köztudottan növényevők, tehát a szépen kiültetett és féltve gondozott virágaidat és terméseidet gyakran megcsócsálják, tönkretéve ezzel azokat. Viszont ha a fent említett módon kiültetjük a narancs héját a kertbe, az jó eséllyel csigacsalivá változik, és legyen szó akár éticsigáról, akár meztelen csigáról, azok jó eséllyel a narancs héjában fognak ragadni, és többé nem fogják károsítani a virágaid.

Kártevők ellen

De nem csak a csigák ellen hasznos fegyver a narancshéj. Más kerti kártevők ellen is kiválóan lehet hasznosítani.

Vágd darabokra a narancs héját, és szórd szét a kertben. A rovarok utálják a citrusfélék illatát, így ezzel a trükkel távol tarthatod őket a kertedtől.

De ha a narancs héjának darabjait összegyűjtöd, és azokat egy növény tövébe helyezed, akkor is garantálható, hogy azt a növényt innentől kezdve messze el fogják kerülni a kártevő rovarok.

Csak arra figyelj, hogy ne száradjanak ki túlságosan a héjdarabok, mert akkor nem hatásos a trükk. 

A narancs héja a növényeknek is jót tesz
A narancs héja a növényeknek is jót teszAsobinin / Getty Images Hungary

Sprayként

A narancshéjból természetes kártevőirtó spray is készíthető, mely távol tartja a kertből a csigákat, levéltetveket, hangyákat, szúnyogokat, molytetveket, muslincákat és más rovarokat is. Csak tegyél néhány narancshéjat egy kis csésze vízzel elkeverve egy edénybe, és forrald azt fel. Hagyd a keveréket 10 percig forrni, majd zárd el a tűzhelyet.

Ha kihűlt a folyadék, szűrd le, és öntsd egy üres sprayflakonba.

Ezzel permetezz 3-4 naponta a kertben, és meglátod, a kártevő rovarok közel sem lesznek már olyan nagy számban a kerted vendégei,

így a rózsáid és egyéb virágaid is sokáig szépek maradnak majd. 

Akár a rózsáidat is védheted a levéltetvek ellen a narancshéjjal
Akár a rózsáidat is védheted a levéltetvek ellen a narancshéjjalKathrin Ziegler / Getty Images Hungary

Érdemes tudnod még, hogy a narancshéj olyan, a föld és a növények számára hasznos anyagokat tartalmaz, mint a foszfor, a nitrogén és a kálium. Tehát a narancshéjjal való komposztálással csak nyerhetsz te is és a kerted is. Ráadásul az illata is finom. És még mindig van egy meglepetésünk. A narancshéjat ugyanis a konyhában is hasznosíthatod!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek