Ha fehér ruhát viselsz a grillezéskor, akkor valahogy törvényszerű, hogy az első adandó alkalommal leeszed magad. Ilyenkor fontos, hogy az elő sokkból felocsúdva minél hamarabb a tettek mezejére lépj, mert minél tovább vársz, a foltot annál nehezebb lesz kiszedni. Főleg, ha mustárról vagy ketchupról van szó.
Hogyan lehet kiszedni a mustárfoltot a ruhából?
A mustár jellegzetes élénksárga színét a kurkuma adja. Ha nem cselekszel időben, ezt sajnos szinte lehetetlen eltávolítani a ruhából, ezért a következő lépéseket a lehető leggyorsabban végezd el:
- Egy tompa késsel vagy kanállal kapard le a mustárt az anyagról, a maradékot pedig azonnal itasd fel. Fontos, hogy ne dörzsölgesd a foltot, nehogy még jobban szétkend a mustárt, vagy emiatt az mélyen beivódjon a szálakba.
- Nézd meg a címkén, hogy a ruha milyen anyagból készült, és a gyártó milyen tisztítási módot javasol. A selyem és a gyapjú például száraztisztítást igényel, ezért jobb szakemberre bízni.
- Ha az anyag mosógépben mosható, kezeld a foltot valamilyen folteltávolító szerrel (ez lehet bolti vagy házi megoldás is), de először próbáld ki egy kevésbé feltűnő részen, hogy nem okoz-e elszíneződést. Ha a kiszemelt termék ammóniát tartalmaz, akkor inkább ne használd, mert csak elmélyíti a foltot.
- Amennyiben a folt már beszáradt, a Grove Collaborative azt javasolja, hogy áztasd az anyagot hideg vízbe, keverj hozzá színbiztos oxigéntartalmú fehérítőt, majd várd meg, amíg kifejti hatását (de ne legyen több egy óránál). Ha a folt nem tűnik el, ismételd meg ezt a lépést.
- Alternatív megoldásként keverj össze három rész mosogatószert egy rész tiszta alkohollal (olyat keress, amire az van ráírva, hogy „rubbing alkohol” vagy „izopropil alkohol”), 10 percre áztasd be a ruhát az oldatba, majd öblítsd le forró vízzel, és a szokásos módon mosd ki. Hasonló házi folteltávolító oldatot készíthetsz félcsészényi vízből, fél teáskanálnyi mosogatószerből és néhány csepp ecetből is.
Hogyan lehet kiszedni a ketchupfoltot a ruhából?
- Egy tompa késsel vagy kanállal kapard le a ketchupot a ruháról, majd óvatosan törölgesd meg a szennyezett felületet egy tiszta, fehér színű papírtörlővel vagy törlőkendővel.
- Fordítsd ki a ruhát, és a folt hátsó felét öblítsd le hideg vízzel (a forró víz kerülendő, mert elmélyítheti a foltot).
- Kívülről befelé haladva dörzsöld be a foltot egy tetszőleges folteltávolítóval, mosószerrel vagy folyékony mosószerrel. Hagyd rajta néhány percig, majd öblítsd le hideg vízzel.
- Gyapjú, kötött és más kényes anyagok esetén a ruhát áztasd hideg vízbe, adj hozzá kímélő mosószert, finoman dörzsöld bele a folyadékot a foltba, és 10 percen át hagyd ázni.
- A fenti előkezelés után öblítsd ki a ruhát, majd dörzsöld át egy ecettel átitatott szivaccsal. Ha a folt továbbra sem tűnik el, dörzsöld át folyékony mosószerrel is, aztán 30 percre áztasd meleg vízbe.
- Végezetül mosd ki a ruhát a kezelési útmutatón szereplő legmagasabb hőfokon, majd terítsd ki száradni (a szárítógépet ne használd, mert a magas hő elmélyítheti a foltot).
Kéne valami megoldás a vörösborfoltok eltávolítására is? Alábbi cikkünkből ehhez is hasznos tippeket kaphatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés