Persze a muslicák nyári inváziója nem annyira meglepő, hiszen a nyitott ablakon keresztül bármikor berepülhetnek otthonodba, és mivel az érett gyümölcsök és ételmaradékok mágnesként vonzzák őket, azok miatt be is repülnek. Na, de mi van a hűvösebb hónapokkal, amikor kint olyan hideg van, hogy elméletileg nem is maradhatnának életben?
Ezért lepik el a lakást a muslicák
Magyarországon elsősorban a közönséges muslicával, avagy ecetmuslicával (Drosophila melanogaster) találkozhatsz, amely ugyan csak 30 napig él, de azt elég aktívan tölti. A roppant idegesítő (ugye, hogy te is utálod, amikor a fejed körül repkednek!?), ám az emberre nézve teljesen ártalmatlan rovar az erjedő gyümölcsön képződő gombákkal és baktériumokkal táplálkozik, miközben rendkívüli sebességgel szaporodik. A muslica kedvenc fészekrakó helye a sérült, rothadó gyümölcs, melybe a megtermékenyített nőstény
akár 80 petét is lerakhat naponta.
Erre vezethető vissza az is, hogy a rovar a hidegebb időszakokban is megjelenhet a lakásban. A muslica leginkább a nyári meleget szereti, amikor a napi átlaghőmérséklet 26–29 Celsius-fok körül alakul, és vizsgálatok szerint a fagypont alatti hőmérsékletet nem is éli túl (de a tárolókban, ahol télen sem süllyed 0 fok alá a hőmérséklet, képes áttelelni). A legvalószínűbb magyarázat tehát az lehet, hogy petéit te magad viszed haza a megvásárolt gyümölcsökkel. Ha pedig ez egyszer megtörténik, alig egy hét alatt kifejlődhet belőlük az újabb nemzedék.
Így védekezhetsz ellenük
A legjobb, ha az inváziót csírájában fojtod el. Ehhez a boltból hazaérve alaposan mosd meg a gyümölcsöket, majd miután megszáradtak, takard is le őket, hogy a muslicák ne férjenek hozzájuk. Ha már késő, vagyis a rovarok betették a csápjukat a lakásba, akkor a következő módszerrel állíthatsz nekik csapdát.
„Helyezz egy kevés almaborecetet egy tálkába, közel ahhoz a helyhez, ahol a muslicák nyüzsögnek. Ezek után tegyél egy pár darab túlérett gyümölcsöt a tálkába, majd fedd le folpakkal, és rögzítsd egy gumigyűrűvel. Ha ezzel megvagy, fogpiszkáló segítségével szúrj pici lyukakat a folpak felületére. A muslicákat az almaborecet illata becsalogatja a tálkába, s onnan már nem tudnak menekülni” – tanácsolja a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
Lehet, hogy nem is muslicák
Ha arra leszel figyelmes, hogy apró, pár milliméteres rovarok legyeskednek a szobanövényeid körül, akkor elképzelhető, hogy a betolakodó nem is a muslica, hanem a hasonló külsejű tőzeglégy, amely nevéhez híven tőzeggel elkevert földdel (a gyakorlatban általában egy új cserepes növénnyel, vagy a virágfölddel) kerülhet be a lakásba.
A tőzeglégy lárvája a talajban él, és a korhadó növényi részekkel táplálkozik.
Ha azonban elszaporodik, az ép gyökereket és magokat is kikezdi. A tőzegléggyel szemben szintén a megelőzés a leghatékonyabb fegyver. A rovar lárvái nagyon szeretik a nedves közeget, ezért a túlöntözést próbáld kerülni, a vásárlásnál pedig mindig ellenőrizd, hogy a kiválasztott cserepes növények nem fertőzöttek-e. Ha biztosra akarsz menni, érdemes lehet rászánni magad a frissen vásárolt virágföld fertőtlenítésére is, amihez egy gyors hőkezelés a legegyszerűbb megoldás (csak tedd be 30 percre a 95 Celsius-fokra előmelegített sütőbe).
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés