Legutóbb azt jártuk körbe, hogy mik azok az emberi ételek, amiket a kutyák is bátran fogyaszthatnak, most pedig bemutatjuk az érme másik oldalát is, vagyis hogy milyen élelmiszereket nem szabad kapniuk. A listán szerepelnek viszonylag egyértelmű tételek is, mások azonban kevésbé ismertek, így ha nem tudod, hogy vigyázni kell velük, komoly veszélyt hordozhatnak magunkban.
Amit nem ehet meg a kutya
A Dívány által megkérdezett állatorvos, dr. Bodó Andrea szerint az egyik legrosszabb emberi étel, amit a kutyának adhatsz, a csokoládé. Ez ugyanis egy koffeinhez hasonló, teobromin nevű anyagot tartalmaz, amit az állat szervezete nagyon lassan bont le, ezért durva izgalmi tüneteket válthat ki nála. „Minél magasabb a csoki teobromintartalma (tehát minél keserűbb), annál veszélyesebb: fogyasztása szapora szívverést, remegést, lihegést, nyáladzást, hasmenést és hányást okozhat.”
A kutyára nézve káros a xilit, azaz a nyírfacukor is, ami az édességek mellett rágógumikban, cukorkákban és fogkrémekben is előfordulhat. Ez jelentősen megemeli az inzulinszintjét, így a vércukorszintje kritikusan lecsökkenthet, ami hasmenést, hányást, levertséget, bizonytalan mozgást vagy kómát képes előidézni, illetve májkárosító hatása is lehet.
Az állatorvos nem javasolja a nyers húsos etetést, különös tekintettel a sertéshúsra, ami nemcsak fertőzésveszélyes, hanem akár Aujeszky-betegség, vagyis álveszettség is kialakulhat miatta, csakúgy, mint a túl zsíros, fűszeres ételeket sem, melyek hasmenést, hányást, gyomorrontást vagy hasnyálmirigy-gyulladást eredményezhetnek. Sokan nem tudják, de a kutya számára szintén kerülendő a szőlő és a mazsola, mivel fogyasztásuk hasmenéshez, vagy ritkábban veseelégtelenséghez vezethet, illetve a paradicsom is, ami hasmenést, hányást, nagyobb mennyiségben pedig izomremegést és szívritmuszavart okozhat. Dr. Bodó Andrea hozzátette: a zöldségek közül tiltottak még a hagymafélék, így a vöröshagyma és a fokhagyma is, melyek károsíthatják a vörösvérsejteket, illetve súlyosabb esetben hozzájárulhatnak a vérszegénység kialakulásához.
„A tünetek szempontjából – főleg a csokinál és a nyírfacukornál – sokat számít a felvett mennyiség, valamint az állat tömege is. Ha sikerül észlelni a bajt, célszerű mielőbb állatorvoshoz fordulni. Ilyenkor az elsődleges cél, hogy 2 órán belül hánytatással eltávolítható legyen a méreg. Ha ehhez már túl késő, akkor a tünetek enyhítésén kell dolgozni” – magyarázta a szakember.
A Lifehacker a fentieken túl a következő élelmiszereket emelte ki a kutyák számára leginkább veszélyes élelmiszerek között, kitérve arra is, hogy fogyasztásuk milyen tüneteket vonhat maga után:
- alkohol: mérgezés, kóma, halál;
- avokádó: hasmenés, hányás;
- főtt csont: gyomorfekély;
- diófélék, makadámia: idegrendszeri és izomkárosodások;
- egyes gombafélék: sokk, halál;
- túl sok tejtermék: hasmenés;
- emberi gyógyszerek: vese- és májelégténség, gyomorfekély.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés