A mai élelmiszerárak mellett az ember kétszer is meggondolja, hogy mire költse a pénzét, ezért egyre inkább felértékelődik az olcsóbb termékek szerepe. Ilyen a löncshús is, ami más húsipari árukhoz képest még mindig elérhető áron kapható. De vajon itt is igaz, hogy olcsó húsnak híg a leve? A szakember válaszol.
Miből készül a löncshús?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a löncshús népszerűségének oka valóban nem gasztronómiai értékeiben keresendő. „A terméket eredetileg az amerikai hadsereg számára fejlesztették ki. Előnye, hogy tápláló, gazdaságosan előállítható, és speciális tárolási körülmények nélkül is hosszú ideig eltartható.
De miből készül? A szakember szerint ezt gyártója válogatja, de a színhúst hiába is keresnéd az összetevői között.
Előállításához olyan anyagokat használnak fel, amelyek más termékek gyártásából maradnak vissza. Ilyen például az úgynevezett szeparált hús.
Az élelmiszermérnök magyarázata szerint az utóbbi akkor keletkezik, amikor a feldolgozási eljárás során elválasztják a húst a csontoktól. „A húst még a legügyesebb hentesek sem képesek tökéletesen eltávolítani, ezért biztosan marad belőle a csonton.” Ez otthoni körülmények között elhanyagolható mennyiség, de egy olyan üzemben, ahol naponta több ezer kilónyi húsárut dolgoznak fel, már jelentős tétel lehet. Az apró húsdarabokat ezért mechanikus szeparátorok segítségével távolítják el a csontokról.
„Így jön létre az a húspép, ami alapanyagként szolgál a löncshúshoz. A termék gyártásához emellett felhasználhatnak további, kevésbé értékes húsrészeket, például fejhúst vagy belsőségeket, így akár tüdőt is” – árulta el Traszkovics Zsolt. Bár valószínűleg nem fut össze tőlük a nyál a szádban, az említett alapanyagok teljesen biztonságosan fogyaszthatók – még ha más termékek gyártásához nem is használhatók fel.
„Ha helyén kezeljük a löncshúst, akkor van helye a piacon, magasabb minőségi kategóriába tartozó termékekkel azonban nincs értelme összehasonlítani. A főzéshez is felhasználható alapanyagként, ami segíthet a költségek csökkentésében, de mint a legtöbb élelmiszernél, itt is igaz, hogy az alacsonyabb ár jellemzően alacsonyabb minőséget is takar” – vont konklúziót a szakember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés