Az élelmiszerek eltarthatósági idejét nem mindig könnyű nyomon követni. Ez különösen igaz a sütéshez szükséges szárazárukra, amelyek gyakran csomagolásuktól megfosztva, különböző tárolódobozokban kerülnek a spájzba, a konyhaszekrénybe vagy a kamrába. A CNET összeszedte, hogy mi meddig használható fel biztonságosan.
Sütőpor
A bontatlan sütőpor akár 18 hónapig is felhasználható marad, ezután azonban már veszít hatásából a sütés során. Felbontva ezzel szemben csupán 6 hónapig tartható el. Ha gyakran használsz sütőport, praktikus lehet, ha összeöntöd több tasak tartalmát egy tárolódobozban, csak ne felejtsd el felcímkézni a felbontás dátumával, hogy később ne kelljen találgatnod.
Szódabikarbóna
Mindaddig, amíg nincs megbontva, a szódabikarbóna meglepően sokáig, akár 3 évig is eláll. Viszont onnantól kezdve, hogy felnyitod a csomagolását, meg vannak számlálva a napjai: legfeljebb fél évig őrzi meg minőségét. A CNET azt javasolja, hogy felhasználásával ne is várd meg az utolsó pillanatot.
Mind a szódabikarbóna, mind a sütőpor fontos összetevő a sütéshez, ezért egyaránt igaz rájuk, hogy minél frissebbek, annál jobb.
Liszt
A lisztnek számtalan típusa létezik, melyek közül manapság a fehér és a teljes kiőrlésű változat a legelterjedtebb. A búzalisztről elmondható, hogy bontatlanul körülbelül fél évig tárolható a kamrában. Ha egyszer kinyitod, utána érdemes betenned a hűtőbe, így ugyanis akár 8 hónapra is kitolhatod eltarthatósági idejét. A fehér liszt ehhez képest egy évig áll el bontatlanul, illetve 8 hónapig, ha felbontod, ám hűtve így is friss maradhat egy éven keresztül is.
Ha bogarakat találsz a lisztben, az annak a jele lehet, hogy nem a megfelelő módon lett tárolva. Ennek elkerülésére a lisztet légmentesen zárható tárolóedényben vagy a hűtőben kell tartani. A bogarak jelenléte egyébként nem feltétlenül jelenti azt, hogy a liszt megromlott, mindenesetre így már nem szabad felhasználni.
A liszt arról is híres, hogy tele van baktériumokkal. Ezért is fontos, hogy fogyasztásuk előtt a lisztes ételeket mindig kellő hőkezelésnek vesd alá (vagyis alaposan főzd át / süsd meg).
Mandulaliszt
A mandulalisztről tudni kell, hogy magasabb az olajtartalma, mint más liszteknek, ezért az avasodás elkerülése végett célszerű eleve hűtve vagy fagyasztva tárolni. Ugyanez érvényes más diófélékből készült lisztekre is.
A Bob's Red Mill szerint a mandulaliszt az eltarthatósági időn túl még 4-5 hónapon át is felhasználható lehet, feltéve, hogy légmentesen lezárva, a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolod.
Cukor
A kristálycukor gyakorlatilag soha nem romlik meg, de az ajánlások általában azt írják, hogy felbontva maximum két évig érdemes tárolni. Hasonló irányelv vonatkozik a barna cukorra és a porcukorra is.
Az aranyszabály minden esetben az, hogy ha nem vagy biztos benne, hogy valami jó-e még, akkor inkább dobd ki, és ne kísértsd a sorsot!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés