A Mental Floss szerint a vonalak nem pusztán esztétikai alapon kerülnek a kosárlabdára, hanem fontos funkciót töltenek be. Nélkülük nem is lenne ugyanolyan a játék, mint ahogy manapság ismerjük.
Megkönnyítik az irányítást
Csakúgy, mint a felületén sorakozó pontok, a fekete vonalak is a kosárlabda irányíthatóságát szolgálják, ami rendkívül fontos egy olyan játéknál, melynek során a résztvevőknek összetett manővereket kell végrehajtaniuk, miközben a pályán pattogtatják. A vonalak nemcsak abban segítenek, hogy könnyebben fogást találjanak a labdán, hanem abban is, hogy a megfelelő irányba terelhessék azt, amikor egy rövidke pillanat erejéig érintkezik a kezükkel. Egy sima felületű kosárlabdával ez sokkal nehezebb mutatvány lenne. Ezért is teljesen más érzés egy régi, elhasználódott labdával játszani, amiről már lekoptak a gumicsíkok.
Habár a sportág ma már elképzelhetetlen a kosárlabda modern, funkcionális dizájnja nélkül, ez nem volt mindig így. Kezdetben sima focilabdákkal játszották felcsiszolt padlójú pályákon, így a játékosok számára legalább akkora kihívást jelentett megfogni a labdát, mint a kosárba juttatni. Akkoriban egyébként még a pattogtatást sem vezették be, ezért onnan kellett eldobniuk a labdát, ahol hozzájuk került, ami tovább szaporította a nehézségeiket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés