Bár vannak olyan ételek – mint például a sajt vagy a kolbász –, amelyek penészesen is ehetők lehetnek, a kenyér egészen más lapra tartozik. Mutatjuk, miért kockázatos fogyasztani belőle, ha a penész zöldesfehér nyomait látod rajta.
Ez a teendő a penészes kenyérrel
Ha nem akarsz pazarolni, felmerülhet benned a gondolat, hogy a penészes szeletet kidobod, de a kenyér többi részét felhasználod, ám a szakértők ezt semmiképp nem javasolják, mivel az egészséged láthatja kárát.
Attól, hogy nem látod a penészt, még nem biztos, hogy nincs is ott.
A gond az, hogy a kenyér porózus szerkezetű, te viszont csak a felszínét látod, így a penészgombák apró szálai mélyen átszőhetik, és messzire elterjedhetnek anélkül, hogy bármit észrevennél belőle.
A penészes ételekben ráadásul a gombák mellett a baktériumok is elszaporodhatnak, illetve mikrotoxinokként ismert méreganyagok képződhetnek, így fogyasztásukból különféle betegségek származhatnak. És akkor a potenciálisan fellépő allergiás reakció veszélyéről még nem is beszéltük.
Az ajánlásokban ezért egyértelműen azt írják, hogy mivel a kenyér a felszín alatt mindenféle külső jel nélkül szennyeződhet, nem szabad vele kockáztatni, vagyis ha penészes, az egészet ki kell dobni.
Így lehet tovább friss a kenyér
Persze érthető, hogy kerülni akarod a pazarlást, de ha nem akarod, hogy a kenyér a kukában végezze, már tárolása során is oda kell figyelned. A kenyeret soha ne hagyd a bolti nejlonzacskóban, mert az felfogja a nedvességet, így felgyorsítja a romláshoz és a penészedéshez vezető folyamatokat.
A kenyeret mindig jól szellőző, sötét helyen tartsd – lehetőség szerint szobahőmérsékleten.
Erre a célra a kenyértartó (vagy esetleg egy jól szellőző kenyeres zsák) az egyik legjobb választás. Itt megfelelő körülmények között, a kenyér megfelelő minősége esetén akár egyhetes eltarthatósági idővel is számolhatsz. De ha nem akarod megvárni, hogy negatív irányba változzon a kenyér íze és textúrája, 3-5 napon belül fogyaszd el.
Hogy a kenyeret érdemes-e a hűtőben tartani, arról megoszlanak a vélemények. Az alacsony hőmérséklet ugyan lelassítja a romlást, de ha nincs légmentesen becsomagolva, a nedvesség utat találhat a kenyér belsejébe, ezért megint csak az lehet a vége, hogy kénytelen leszel kidobni.
A kenyér hosszú távú tárolására a fagyasztás az ideális megoldás. Ez akár 3 hónapra is kitolhatja eltarthatóságát – feltéve, hogy egy légmentesen zárható dobozban vagy fagyasztózacskóban tartod.
Ha kíváncsi vagy, hogy melyek azok a sajtok, amelyeknél nem jelent problémát a penész, a figyelmedbe ajánljuk következő cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés