Ezt sokan rosszul csinálják: így kerüld el a kárt, ha kátyúba hajtasz

GettyImages-1268318029
Olvasási idő kb. 4 perc

Az, hogy keletkezik-e kár az autódban, amikor kátyúba hajtasz, a vezetési technikádon is múlik. Mutatjuk, mi a legjobb stratégia.

A téli időszak végére mindig több a kátyú az utakon, ezért érdemes fokozott óvatossággal közlekedni. De mi a teendő akkor, ha az ember az út vagy a közlekedési helyzet sajátosságai miatt nem tudja elkerülni az előtte lévő kátyút? A szakemberek azt mondják, a megfelelő reakcióval nagyban csökkenthető annak a valószínűsége, hogy az eset költséges javítással végződjön.

Ezért van most annyi kátyú az utakon

A kátyúk akkor képződnek, amikor a nedvesség beszivárog az aszfalt belsejébe, majd megfagyva kitágul. Az ismétlődő jelenség hatására az aszfalt egyre jobban meggyengül, így a víz könnyeben behatol a belsejébe, és egyre nagyobb szerkezeti károsodást okoz.

Ettől rések, üregek képződnek benne, majd a forgalom hatására a felső rétege megrepedezik, végül pedig beszakad.

Az áthaladó forgalom csak tovább ront a helyzeten, így mire a tavaszi időszakban megkezdődhet a kátyúk javítása, az utak meglehetősen rossz állapotba kerülhetnek. Most lássuk, hogy a saját kereteiden belül mit tehetsz, hogy minimalizáld a károkat.

A kátyúk különféle károkat, így akár defektet is okozhatnak
A kátyúk különféle károkat, így akár defektet is okozhatnakaquaArts studio / Getty Images Hungary

1. Győződj meg róla, hogy rendben van a gumid

Rendszeresen ellenőrizd a gumik kopottságát, és győződj meg róla, hogy a profilmélység megfelel-e az ajánlásokban szerepelő minimum 4 milliméteres értéknek. Fontos az optimális guminyomás tartása is. Ha ez megfelel a gyártó által javasolt szintnek, az csökkenheti a kátyúk okozta károkat. Ha nincs az autódban olyan rendszer, ami figyelmeztet az alacsony nyomásra, az ellenőrzést rendszeresen végezd el – különösen, amikor alacsonyabb a hőmérséklet. A hidegben ugyanis gyorsabban csökken a nyomás.

2. Vezess lassabban

Ha egy rossz, hibákkal teli úton haladsz, jobban jársz, ha inkább egy kicsit lassabban, megfontoltabban vezetsz, hogy legyen időd reagálni. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy hirtelen el kell rántanod a kormányt, ami más közlekedőket is veszélyeztethet.

Az alacsonyabb sebesség csökkenti a kerekek és a felfüggesztés károsodásának kockázatát.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a tócsákon mindig óvatosan hajts át, hiszen kátyúkat is rejthetnek.

A pocsolyák kátyúkat is rejthetnek
A pocsolyák kátyúkat is rejthetnekbeekeepx / Getty Images Hungary

3. Ne kapd el a kormányt

Persze, ha ki tudsz kerülni egy kátyút anélkül, hogy elhagynád a sávod, illetve más közlekedőket veszélyeztetnél, akkor tedd meg. Ellenkező esetben viszont – és ez az, amit sokan nem tudnak – a

legjobb döntésed az lehet, hogy egyenesen áthajtasz rajta.

Ha ugyanis nem sikerül kikerülnöd a kátyút, és az erőhatás a gumi oldalfalát éri, nagyobb a sérülés esélye. Itt megint csak érvényes, hogy minél lassabban hajtasz, annál jobb. Amennyiben tehát a helyzet megengedi, a kátyú elérése előtt óvatosan fékezz le, majd hagyd átgurulni rajta az autót. Ezzel más autósokat is figyelmeztethetsz a közelgő veszélyre.

Ha a kátyú a gumi oldalát kapja el, rosszabbul jársz
Ha a kátyú a gumi oldalát kapja el, rosszabbul járszkozmoat98 / Getty Images Hungary

4. Ellenőrizd az esetleges károkat

Ha belehajtasz egy nagyobb kátyúba, vagy nagyobb sebességgel mész át rajta, az nemcsak defektet okozhat, hanem egyéb, kevésbé nyilvánvaló károkat is. Éppen ezért ilyen esetben érdemes félreállnod egy biztonságos helyen, hogy ellenőrizhesd a gumiabroncsok és a kerekek esetleges sérüléseit. Ha ezután vezetés közben furcsa rezgésre vagy vibrálásra leszel figyelmes, vagy észreveszed, hogy félrehúz az autó, ajánlott mielőbb szervizbe vinned. A következő időszakban érdemes a szokásosnál is jobban ügyelned a keréknyomásra, mivel az általában nem hirtelen, hanem lassan, fokozatosan csökken le.

Tudtad, hogy a kátyúk által okozott károk miatt kártérítést is kaphatsz? Ha kíváncsi vagy a részletekre, kattints ide, és olvasd el korábbi cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek