A kellő mennyiségű és megfelelő minőségű alvás fontosságát talán nem is lehet eleget hangsúlyozni. Mégis időről időre sokan megpróbálják, ráadásul alátámasztására most újabb kutatási eredmények születtek. Ezek nem csak ijesztően megemelkedett halálozási arányszámmal, de még a GDP-n is szemmel látható csökkenéssel fenyegetnek alvashiány esetén.
A jó alvás hiánya a GDP-n is meglátszik
Friss kutatások eredménye szerint az Amerikai Egyesült Államok akár évi 411 milliárd dollár veszteséget is elkönyvelhet az alváshiány következményeként fellépő teljesítménykiesés miatt. Ez az Államok GDP-jének 2,28 százaléka. Ugyanez a kiesés Japánban elerheti az évi 138 milliárd dollárt, Németországban a 60, az Egyesült Királyságban pedig az 50 milliárdot. A kanadaiak viszont minden bizonnyal nyugodtan (és eleget) alszanak, az ő pénzügyi veszteségük alváshiány miatt „mindössze” 21,4 milliárd dollár.
Pedig az igazán jó alvás életbevágóan fontos
Dr. Sergio Garbarino, a Genovai Egyetem Idegtudományi, Szemészeti, Genetikai, Anya- és Gyermekegészségügyi Tanszék adjunktusa az alvás és az immunrendszer működésének összefüggéseit vizsgálva szintén fontos észrevételeket tett.
Ezek értelmében az alvásnak nem csupán antioxidáns funkciója van, de míg alszunk, addig szervezetünk elméletileg képes az összes energiáját az immunrendszer működésére is fordítani.
A kellő mennyiségű alvás hiánya ugyanakkor az immunrendszer mellett a bél-és emésztőrendszer feladatellátását is veszélyeztetheti, márpedig, ha ezen rendszerek működésében hiba lép fel, az gyulladást eredményezhet, fertőzéshez, de akár krónikus betegségek kialakulásához is vezethet.
Figyelembe véve, hogy az amerikai felnőttek több mint harmada rendszeresen túl keveset alszik, érthető, hogy az államok Centers for Disease Control and Prevention (CDC) központja az alváshiányt „közegészségügyi problémának” nyilvánította. Pedig a legfrissebb tanulmányok eredményei azt mutatják, hogy
az elégtelen napi 6 órás alvás 7 órára növelése már jelentős egészségügyi javulást hozna, amely segítene a gazdasági mutatókon is.
Ráadásul így a hagyományosan az alváshiányhoz társítható káros jelenségek, úgy mint az elhízás, túlzott alkohol- és cukrosital fogyasztás, dohányzás, a testmozgás hiánya, a mentális problémák megjelenése, vagy akár a munkahelyi stressz hatása is csökkenthető lenne.
Kánikulában még nehezebb jót aludni
A nyári extrém melegek csak tovább rontják egyébként is kritikus alvási szokásainkat és esélyünket a pihentető alvásra. Ezért a nyári meleg éjszakákon különösen érdemes megfogadni a szakértők tanácsait.
Pedig akár csak egy olyan egyszerű eszköz is, mint egy okosóra, megfelelően használva és a szükséges adatokat belőle okosan kiolvasva értékes tapasztalatokkal gazdagithatja viselőjét annak alvásáról: mikor milyen fázisban van az alvásunk és milyen lefekvés előtti tevékenységek akadályozzák a valódi regenerálódását ígérő pihenést.
Ha még ilyen úri huncutságokkal sem kívánunk élni, legalább dr. Ankit Parekh, a Sinai-hegyi Icahn Orvostudományi Iskola alvásgyógyászati adjunktusának tanácsait fogadjuk mega jó alvás és egészségünk megóvása érdekében:
- Kávét csak reggel, esetleg délben igyunk, a koffein hatása akár 6 órán át is fennmarad.
- Elalvás előtt se nehéz, se túl fűszeres ételeket ne fogyasszunk, így például a curry is kerülendő.
- Egy-egy alkoholos ital fogyasztása elalvás előtt nem hogy könnyebben álomba nyom, hanem kimondottan felszínesebbé teszi alvásunkat, de még alvási apnoé kialakulását is előidézheti.
- Elalvás előtt, de akár már este 7 óra után kerülendő a kardio gyakorlatok végzése, ez ugyanis megnehezíti az álomba szenderülést.
- Ugyanígy tesz mindenfajta monitor céltalan nézegetése is, legyen az laptop, tévé vagy mobiltelefon. Csalóka, ha az ágyban filmnézéstől várjuk a jobb alvást.
- A hálószoba hőmérsékletét tartsuk 18-22 Celsius-fok között.
- A rendezett, nem zsúfolt közeg segíti a gondolatok letisztulását is, így jobb alvást idézhet elő.
A szakértők szerint mindemellett a jobb alvás érdekében segítség lehet egy megszokott napi rutin betartása, de az is, ha napközben több időt töltünk természetes fénynél, és ha lefekvéskor légzőgyakorlatokkal támogatjuk a szervezet alvásra hangolódását.
Ha érdekelnek még egyéb jótanácsok is, e korábbi cikkünket is olvasd el.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés