Több százezer forintodba kerülhet, ha ilyen hirdetésre kattintasz

hirdetes-virus-1327820343
Olvasási idő kb. 3 perc

Elég egyetlen rossz kattintás ahhoz, hogy a Magniber zsarolóvírus titkosítsa a felhasználók adatait, ha pedig megtörtént a baj, a bűnözők csak több százezer forintos váltságdíj megfizetése esetén oldják föl a zárolást. Ezt a kártevőt ráadásul nem cégekre, hanem kifejezetten egyéni felhasználókra szabták, és többek között hamis hirdetéseken keresztül fertőzik meg vele a számítógépeket.

Titkosítja és zárolja a számítógépet, ellopja vagy akár törölheti is az adatokat az a zsarolóvírus, amely az utóbbi időben keltett aggodalmat a kiberbiztonsági szakemberek körében – írja a HVG. A Magniber ransomware-rel fertőzött és titkosított gépek feloldásáért a bűnözők több százezer forintos váltságdíjat követelnek. 

Nem teljesen új a vírus

A zsarolóvírus Windows operációs rendszert futtató számítógépeket támad. Először 2017-ben figyeltek föl rá a szakemberek, akkor még Cerber néven használták a bűnözők és elsősorban ázsiai felhasználók adatait tették vele elérhetetlenné. Azóta több frissítésen átesett, manapság már az egész világon terjed. Az Európai Unióban is megjelent, a szakemberek szerint a közelmúltban több tízezer felhasználó életét keserítette meg az unióban.

A kártevő ráadásul folyamatosan frissíti titkosítási algoritmusait, vagyis szinte lehetetlen tartósan működő visszafejtési eszközt kifejleszteni ellene.

Szoftverfrissítést ajánl a vírussal fertőzött hirdetés
Szoftverfrissítést ajánl a vírussal fertőzött hirdetésfiladendron / Getty Images Hungary

Az otthoni felhasználókra les – hirdetésekkel terjed

A Magniber a legkülönféle módokon terjed. Kihasználja a Windows ismert sebezhetőségeit, hamis böngésző- és operációsrendszer-frissítéseken keresztül, tört szoftverekkel és kulcsgenerátorokkal terjed. A bűnözők fertőzött email-csatolmányokat és adathalász leveleket is bevetnek. Sőt, olyan szalaghirdetések is a vírust terjeszthetik, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy a felhasználó biztonsági szoftvere elavult, azonnali frissítésre szorul.

Ha valaki gyanútlanul rákattint egy ilyen hirdetésre és a letöltött fájlt futtatja, máris telepítette a kártevőt a számítógépére.

A zsarolóvírust kifejezetten egyéni felhasználókra fejlesztették ki, és a Magniber ellen sajnos egyelőre nincs hatékony ellenszer. Ráadásul biztonsági szakemberek arra figyelmeztetnek: a váltságdíj kifizetése sem garancia arra, hogy a felhasználó visszakapja az uralmat számítógépe felett. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek