A kedvenc futócipődnek búcsút inteni fájdalmas lehet, de mint az élet olyan sok területén, itt is igaz, hogy semmi nem tart örökké. De mégis honnan lehet tudni, hogy mikor érett meg a cserére? Itt van néhány szempont, ami segíthet dűlőre jutni.
Hány kilométeren át használható egy futócipő?
Lewis Moses, a brit futóbajnokból lett edző szerint a legtöbb sportmárka és szakértő nagyjából 500–800 lefutott kilométernél húzza meg a határt. Egy 2011-es tanulmány ugyanakkor úgy találta, hogy egy minőségi futócipő akár 1000 kilométer után is megfelelő stabilitást és párnázást nyújthat.
Persze a cipő pontos élettartama több tényezőtől is függhet. Nemcsak a márka számít, hanem az is, hogy milyen futásformához, milyen terepen használod, illetve sok múlhat azon is, hogy mennyire vigyázol rá. Moses mindenesetre azt javasolja, hogy lehetőség szerint ne az utolsó pillanatban cseréld le.
Mielőtt még megpróbálnád kipréselni az utolsó kilométereket is belőle, vedd figyelembe az ezzel járó sérülésveszélyt.
Egy kutatás, amely a British Journal of Sports Medicine című tudományos folyóiratban jelent meg, megerősítette, hogy egy „rossz futócipő” negatívan hathat a mozgásmintára, ami sérüléshez vezethet, miközben egy „jó vagy új” cipőnek támogató szerepe lehet.
Leegyszerűsítve, ha helyesen mozgunk, kisebb a valószínűsége annak, hogy megsérülünk, és ebben az újabb futócipők is segíthetnek.
Honnan lehet tudni, hogy egy futócipő megérett a cserére?
Van néhány árulkodó jel, ami arra utal, hogy ideje lenne új cipő után nézned. Moses szerint erről tanúskodik, ha látványosan elvékonyodik a talpa, vagy egyre kényelmetlenebbnek érzed.
„Ha megnézed a cipődet – különösen az alját és a futófelületét –, az sokat elárulhat az állapotáról. Ha kezd kopottá, viseltessé válni, valószínűleg nincs már nincs sok hátra, ezért én 500 kilométer lefutása után rendszeresen ellenőrizném a talpát.”
Megnövelhető valahogy a futócipők élettartama?
Bár a megfelelő gondoskodással elérheted, hogy a futócipőd egy kicsit tovább bírja, minél közelebb kerül életciklusa végéhez, annál kevesebbet tehetsz érte. „Ne hagyd, hogy nedves és sáros maradjon. Mindig próbáld megtisztítani és megszárítani, mivel nincs rosszabb, mint felvenni egy átázott, megkérgesedett futócipőt.”
Ha aktívan sportolsz, és belefér az anyagi keretedbe, a különböző futásformákhoz jó ötlet lehet több cipőt beszerezned. „Ha a futás jellegéhez és a terepviszonyokhoz igazodva több pár cipőt tartasz, az nemcsak a teljesítményed szempontjából lehet hasznos, hanem meghosszabbíthatja azok élettartamát is, hiszen így nem kell mindig ugyanazt a darabot viselned” – tette hozzá Moses.
Melyek a legtartósabb futócipőtípusok?
Természetesen léteznek olyan futócipők, amelyeket kimondottan strapabíróra terveznek. „A nagy futásteljesítményű vagy párnázott cipők általában tartósabbak, mint a szokásos verseny- vagy a merev lemezzel ellátott »karboncipők«” – tette hozzá Moses.
Ha nem teljesen szabályos a mozgásod, és mindig a lábfejed egy adott oldalára érkezel, akkor számolnod kell azzal is, hogy a cipőd egyik fele hamarabb elkophat. Ilyen esetben egy járásanalízis segíthet pontosabb képet alkotni a problémáról.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés