Ha van olyan zöldség, ami egy magyar konyhából nem hiányozhat a só-bors-pirospaprika trióján felül, az a fokhagyma.
Hagymaféle ugyan, de erős íze és illata miatt nyugodtan tekinthetünk rá fűszerként.
Kerülhet a sültekre, pörköltbe, rántásokba, levesekbe, zöldségköretre, salátaöntetbe, spenótba, pirítósra, lángosra, szóval nagyjából mindenbe és mindenre, ami nem édesség.
A fokhagyma igazi csodaszer
Már időszámításunk előtt 1500 körül is használták gyógyászati célra a kolera, tífusz, influenza ellen is. Kutatások is alátámasztják, hogy különösen jó hatással van a szívünkre és érrendszerünkre. Csökkenti a koleszterinszintet, és gátolja a vérlemezkék összetapadását, ezzel nagymértékben képes csökkenteni a szívinfarktus és a stroke kockázatát, valamint a gyulladásos folyamatok csökkentésével is védi a szívet. Antibakteriális és gyulladáscsökkenő hatása mellett erősíti az immunrendszerünket is, amiről magunk is könnyen meggyőződhetünk, ha rendszeresen fogyasztjuk.
Terápiás hatása elsősorban bioaktív vegyületeinek köszönhető, mint például a szerves szulfidok, szaponinok, fenolos vegyületek, poliszacharidok, flavonoidok. Jellegzetes ízét és illatát kéntartalmú összetevői adják, közülük az allilcisztein-szulfoxid, más néven alliin van jelen a legnagyobb mennyiségben.
Jót tesz neki, ha összetörjük
Az alliin nevű aminosavból keletkezik az allicin nevű vegyület, amely a farmakológiai aktivitás nagy részéért felelős.
Amikor a fokhagymát összezúzzuk vagy felaprítjuk, akkor felszabadul az alliináz nevű enzim, és az alliint allicinné alakítja.
Felhasználás előtt mindenképp érdemes aprítani vagy zúzni a fokhagymagerezdeket, és ha van rá idő, kicsit pihentetni. Az allicin hőhatásra érzékeny, de minél több időt pihen, annál több keletkezik és marad épen a főzés során. Legjobb persze nyersen fogyasztani, de mivel erős aromája a leheletünket is átjárhatja, ezt nem mindig tehetjük meg.
Csak fokhagyma és olaj kell
A fokhagymás olaj készítése jó módszer, hogy azonnal kéznél legyen egy olyan fokhagymás ízesítő, ami tartalmazza az értékes allicint. Nem mindig van időnk arra, hogy főzés közben pihentessük az összezúzott gerezdeket, és natúr husik ízesítésénél is jól jön, hogy csak az íze kerül a sültre, így nem égnek oda a fokhagymadarabok. Egy kisebb befőttesüvegbe tegyünk bele 8-10 gerezd zúzott fokhagymát, hagyjuk állni 10 percet, és öntsük fel 1 dl olajjal. Kicsit rázogassuk össze, és hűtőszekrényben tároljuk. Használhatunk napraforgó- vagy olívaolajat is, mindkettőben jól kioldódnak az íz- és hatóanyagok. A kész olajjal megkenhetjük a sült húsokat, lángost, pirítóst, használhatjuk salátaöntethez, süthetünk és főzhetünk vele bátran, a fokhagyma húsát pedig felhasználhatjuk pörköltalaphoz. Az olajba tehetünk a fokhagyma mellé más fűszernövényeket is, így igazi fűszerolaj készülhet, ami egy mutatósabb üvegben még ajándékként is megállja a helyét.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés