Ha éretten veszed meg az epret, nagyon hamar megromolhat, ami rendkívül frusztráló tud lenni, hiszen nem mondható éppen olcsónak, ráadásul így csak az élelmiszer-hulladék végeláthatatlan mennyiségét növeli. A megfelelő tárolási móddal viszont akár egy hetet is nyerhetsz, így ezt a finom és tápláló gyümölcsöt remélhetőleg soha többé nem kell kidobnod.
Hogyan tároljam az epret?
A Real Simple több megoldást is kínál, de akármelyik mellett is döntesz, fogyasztása előtt mindig ellenőrizd az epret, hogy nincs-e rajta penész vagy más olyan jel, amely arra utalhat, hogy megromlott.
- Zárd üvegbe: A mosatlan eperszemeket egyszerűen szórd bele egy légmentesen záródó üvegedénybe vagy befőttesüvegbe, és gondoskodj róla, hogy szorosan le legyen zárva.
- Fektesd papírtörlőre: Tegyél egy száraz papírtörlőt egy tárolóedény aljára, fektesd rá a mosatlan epreket, zárd le a dobozt, majd tárold a hűtőben.
- Áztasd ecetbe: Az epreket néhány percre áztasd bele egy három rész vízből és egy rész ecetből álló keverékbe. Ezután a szemeket csepegtesd le és óvatosan töröld szárazra, majd helyezd őket egy papírtörlővel kibélelt üvegedénybe. Végül lazán tedd rá a fedőt az edényre, és tartsd a hűtőben.
Hogyan tároljam a felvágott epret?
Ha felvágva szeretnéd eltenni az epret, akkor tárolásához az előbbi három módszer bármelyikét használhatod, de beletekerheted akár folpakba vagy alufóliába is. Ennek azonban megvan a hátránya. Amint megmosod és feldarabolod az epret, onnantól kezdve felgyorsulnak a bomlási folyamatok, így a hűtőben csak 3-4 napig húzza.
Hogyan tároljam az eperpürét?
A pürésítés kiváló lehetőség a maradék eper felhasználására, amely így 3-5 napig is eláll a hűtőben. A másik lehetőség a fagyasztás, ami akár 3 hónappal is kitolhatja az eperpüré eltarthatóságát. Ha szeretnéd elfogyasztani, előtte éjszakára rakd át a hűtőbe, hogy kiolvadjon, vagy 20-30 másodpercre dobd be a mikróba.
Akkor egészben is lefagyaszthatom az epret?
Naná! Más alapanyagokkal ellentétben az eper szinte bármilyen formában, egészben vagy felezve is lefagyasztható. Ha az utóbbi megoldást választod, akkor az eperdarabokat a vágott felükkel lefelé helyezd el egy viaszpapírral bélelt tepsin, és így tedd be a mélyhűtőbe. Ha megfagytak, rakd át őket egy légmentesen zárható edénybe vagy zacskóba, majd mehetnek is vissza a fagyasztóba. Ilyen módon 10-12 hónapig is frissek maradhatnak.
A fél vagy egész eprek kiolvasztásnál hasonlóképpen kell eljárnod, mint a pürésített változatnál: egyszerűen tedd át őket a hűtőbe, ahol legkevesebb 6 óra alatt kiolvadnak. Amennyiben nem akarsz ennyit várni, a folyamatot felgyorsíthatod, ha az epreket folyó víz alá tartod vagy beáztatod.
Számolj vele, hogy felengedésük után az eperdarabok kissé sötétebb és lágyabb textúrát kaphatnak, de ez még nem a vég: egy turmixban, joghurtban vagy gabonapehelyben így is gond nélkül felhasználhatók.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés