Jobb, ha ezt nem halogatod túl sokáig, mert a csatornagázoknak való hosszas kitettség kellemetlen panaszokat, hányingert és szédülést okozhat, hidrogén-szulfid-mérgezés esetén pedig akár halálos kimeneteltű is lehet. Arról nem is beszélve, hogy extrém mértékű felhalmozódása robbanást válthat ki.
Ezért is veszélyes a fürdőszobai csatornaszag
Ha nem cselekszel, akkor a csatornagázokat távol tartó tömítés sérülése esetén számolnod kell azzal a veszéllyel is, hogy a csatornában élő baktériumok a levegőbe kerülnek, így sebezhetővé válhatsz a kórokozókkal szemben. A szakemberek ezért azt javasolják, hogy amíg a probléma elhárításán dolgozol, viselj festőmaszkot, hogy az esetlegesen mérgező gőzöket véletlenül se lélegezd be. Lássuk tehát, hogy melyek azok a lépések, amelyeket a bűz megszüntetése érdekében ajánlott elvégezned.
1. Ellenőrizd, hogy nincs-e dugulás
Ezt a legkönnyebb orvosolni, mivel kis mázlival egy bolti lefolyótisztító is elegendő lehet hozzá. A teendőd csupán annyi, hogy a csomagoláson szereplő utasításokat pontosan követve beleöntöd a lefolyóba, kivárod a szükséges időt, majd leöblíted vízzel. Ha a szag néhány nap alatt eltűnik, ezzel meg is vagy.
2. Keress szivárgásra utaló jeleket
Nézd meg, hogy nem áll-e a víz a mosdókagyló alján lévő U alakú cső (vagyis a szifon) alatt, illetve húzd végig a kezed a csövek teljes hosszán, hogy nem nedvesek-e. Ha valahol nedvességet tapasztalsz, az mindkét esetben a szivárgás biztos jeleként tekinthető.
Az U alakú csőben általában kisebb mennyiségű víz gyűlik össze – még akkor is, ha nincs használatban –, felfogva a csatornagázokat, amelyek egyébként a lefolyónyíláson keresztül a lakás légterébe kerülnének. Ha azonban a benne lévő víz kicsöpög, kiszáradhat a belseje, így a gázok szabadon áramolva a levegőbe juthatnak.
Amennyiben ez megtörténik, valószínűleg annak köszönhető, hogy a csővezetékben lévő tömítések, alátétek megsérültek, ezért cserére szorulnak. Ha már szétszereled a szifont, ellenőrizd azt is, hogy nincsenek-e benne felgyülemlett szennyeződések. Ez ugyanis szintén kellemetlen szagokat okozhat.
3. Bízd a profikra
Ha nincs dugulás és az U alakú cső is rendben van, akkor a probléma mélyebben gyökerezhet, így nem nagyon marad más lehetőséged, mint vízvezeték-szerelőt hívni. Elképzelhető, hogy elöregedett a WC ültetőgumija, eltömődött a szellőzőrendszer, a csövek nem szakszerűen lettek telepítve, vagy a padlóösszefolyó nem működik megfelelően. Ezeket még a szakemberek számára is kihívás lehet megoldani, így jobban jársz, ha nem kezdesz a saját szakálladra próbálkozni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés