A banánevés nem nagy művészet, nem is igazán szoktunk azon gondolkozni, miközben banánt eszünk, hogyan is kell azt a héjából kiszabadítani, igaz? Pedig a legújabb kutatások szerint van, amit elleshetnénk a majmoktól.
Tévhitben éltünk a majmok és a banán kapcsolatáról
A majmok nincsenek annyira oda a banánért, mint azt mi, emberek, hisszük. Természetesen megeszik és ízlik nekik, de nem akkora rajongói a gyümölcsnek, mint a sztereotípiák vélik, a banán ugyanis nem része a vadmajmok természetes étrendjének. „Az egész vadmajom-banán kapcsolat valójában totális kitaláció” – mondta Katharine Milton, a Kaliforniai Egyetem főemlősök táplálkozási ökológiájával foglalkozó professzora.
„Az ehető banán termesztett, háziasított növény és gyümölcs.
A vadon élő majmok soha nem találkoznak banánnal, hacsak nem olyan emberi lakhely közelében vannak, ahol banánt ültettek vagy ültettek.”
Ezen mi is meglepődtünk. Viszont az elvitathatatlan tőlük, hogy profin hámozzák azt meg.
Cipzár vagy fogantyú a szár a hámozásnál?
A banán hámozásában kapaszkodót jelent a szár, a nagy kérdés pedig az, hogy megfogod, és lehúzod, mint egy cipzárt, vagy fogantyúként használod, miközben a tömzsi végénél hámozod?
Ha az első kérdésre igennel válaszoltál, akkor sajnálattal tudatjuk, hogy ez a banánhámozás rossz módja. Hogyan tudtál eddig így élni?
Ha prémium banánevési élményre vágysz, az úgynevezett „majommódszer” lehet a helyes út. Hogy pontosan hogyan is csinálják a majmok?
Mindjárt kiderül, de előbb jöjjön egy kis banánanatómia.
A banán fürtben nő, tömzsi vége valójában a gyümölcs „teteje”,
a kemény szár pedig az „alja”. Ezért úgy tűnik, hogy a szár fogantyúként alkalmazása a logikusabb módja a pucolásnak.
Így néz ki ez a gyakorlatban:
Így jutnak hozzá a majmok ehhez az ételhez
A szárat az egyik kezedben tartva ujjaid között összenyomhatod a gyümölcs tetejét, amely érett banán esetében könnyen szétesik. Ezután meghámozhatod a banánt anélkül, hogy a gyümölcs megnyomódna. Mondjuk azért szerintünk így egy kicsivel körülményesebb banánt enni.
Meg az sem kizárt, hogy furcsán néznének ránk közben. De ha nem lett volna egyértelmű az útmutató, mutatunk egy videót is, hogyan hámozza meg a majom a banánját.
Ezek után nem tudjuk, hányan fognak változtatni banánevési szokásaikon, de legalább ma is tanultunk valami újat. És reméljük, mosolyogtál a cikk olvasása közben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés