Ezért veszélyes teletankolni az autód

auto-tank-1400500695
Olvasási idő kb. 3 perc

Ha azután is folytatod a tankolást, hogy kattan az üzemanyagtöltő pisztoly, autód meghibásodását kockáztatod.

Bár logikusnak tűnhet a gondolat, hogy csurig töltsd autód tankját – hiszen így valamivel később kell csak tankolnod, és adott esetben nyerhetsz pár forintot, ha kicsit olcsóbban kapható az üzemanyag –, a szakemberek nem ajánlják, hogy kísértsd vele a sorsot. Többet árthat ugyanis, mint amennyit segíthet.

Ezért kattan a töltőpisztoly

A kattanó hang, amit akkor hallasz, amikor automatikusan leáll a tankolás, a töltőpisztoly csövének végén lévő kis lyuknak köszönhető. A világszerte alkalmazott megoldást az 1930-as években, Amerikában szabadalmaztatták. A lyuk szerepe, hogy azt elérve megszűnik a levegőáramlás, és működésbe lép a töltőpisztoly belsejében lévő elzárószelep.

„A pisztolyban van egy szűkítő, így az üzemanyag nem akadálytalanul áramlik, ami mögött egy kisebb nyomású tér alakul ki, szóval az üzemanyag-áramlást szűkíti le és levegőt ad hozzá ezen a pici csövön"

– írja a technikáról a Vezess.hu.

Nem véletlenül van a töltőpisztoly csövén az a kis lyuk
Nem véletlenül van a töltőpisztoly csövén az a kis lyukCatEyePerspective / Getty Images Hungary

Amíg tehát a levegő jelen van, az elzárószelep is nyitva áll, de ahogy az üzemanyagszint eléri a lyukat, vákuum keletkezik, így megszűnik a további üzemanyag-áramlás.

A túltöltött tanktól károsodhat az autó

Erre figyelmeztet a Consumer Reports amerikai fogyasztóvédelmi szervezet. „Az üzemanyag-rendszerek az idő múlásával egyre kifinomultabbá váltak, hogy lépést tudjanak tartani az egyre szigorúbb kibocsátási szabályokkal” – közölte John Ibbotson, a szervezet vezető szerelője.

A szakember szerint ennek okán a túltöltés károsíthatja azt a rendszert (nálunk EVAP néven ismert), amely a tankolási folyamat során összegyűjti a potenciálisan káros benzingőzt, és aktív szén segítségével megköti azt. Méghozzá nem is keveset. A rendszer

95 százalékkal csökkenti a szénhidrogén-kibocsátást az üzemanyag-feltöltés során.

Az autó tankjának túltöltése költséges meghibásodásokhoz vezethet
Az autó tankjának túltöltése költséges meghibásodásokhoz vezethetDrazen_ / Getty Images Hungary

Ha azonban a töltőpisztoly kattanása után tovább tankolsz, üzemanyag kerülhet a szénszűrőbe, így az meghibásodhat. Ez nemcsak azt jelenti, hogy az EVAP nem fogja tudni elnyelni a káros gázokat, hanem az autó biztonságos használata is veszélybe kerülhet miatta, javítása pedig tetemes költséggel járhat.

Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a túltöltés következében megtörténhet akár az is, hogy a teli tankból az üzemanyag kiloccsan a földre, ami szintén komoly biztonsági és környezetvédelmi kockázatok vet fel. Állítólag vannak olyan benzinkutak is, ahol a pisztoly kattanása után az üzemanyag már nem is jut el a tartályig, hanem visszafolyik a csőbe, így a próbálkozó autós végképp nem nyerhet vele semmit.

És vajon mennyi üzemanyag van még az autóban, amikor kigyullad a műszerfalon a jól ismert figyelmeztető lámpa? Ide kattintva ezt is megtudhatod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek