A legfrissebb kutatások azt mutatják, hogy a rossz szájhigiénia markerei – beleértve az ínybetegségeket, a hiányzó fogakat és a lepedék felhalmozódását – fokozhatják a stroke, vagyis az agyvérzés kialakulásának kockázatát. A kutatók úgy gondolják, ez újabb bizonyíték lehet arra, hogy a fogbetegségek a szervezet más területein is komoly egészségügyi problémákat okozhatnak.
Az agyadra megy
Míg a korábbi vizsgálatok a fogak állapotát a szívbetegségek kockázati tényezőivel hozták összefüggésbe, addig az új kutatás az agy közötti kapcsolatra koncentrált, mondta el dr. Cyprien Rivier, a tanulmány szerzője, a Connecticut állambeli Yale School of Medicine neurológiai posztdoktori munkatársa.
Tanulmányuk kiterjeszti a meglévő bizonyítékokat a száj egészségének szív- és érrendszerre gyakorolt káros hatásairól.
Rivier és kollégái arról számoltak be, hogy azoknál az embereknél, akik genetikailag hajlamosak a fogszuvasodásra és hiányosak a fogaik, nagyobb valószínűséggel fordulnak elő az agyat érintő egészségügyi problémák.
A károsodás az agy fehérállományát érintheti.
A kutatók ugyanakkor megjegyezték, annak megerősítéséhez, hogy a szájhigiénia javítása jótékony hatással lehet az agy egészségére, további vizsgálatok szükségesek.
A fogak állapota az egész szervezetre kihat
Az eddigi kutatások alapján egyre biztosabbnak látszik, hogy a rossz szájhigiénia az egész szervezetre nézve negatív következményekkel járhat. Az egyik lehetséges ok az lehet, hogy amikor szervezetünk felveszi a harcot az ínybetegségeket okozó baktériumokkal, az a test más részein is gyulladásokat hozhat létre.
Ez a szisztémás gyulladás növelheti számos olyan krónikus betegség kockázatát, mint a szívroham, a stroke, a demencia, a terhességi szövődmények és bizonyos rákos megbetegedések.
Jobb félni, mint megijedni
Sok fogászati betegség, lassan, az idő múlásával fejlődik ki, és ha nem kezelik őket, az további szövődmények kialakulásához vezethet.
A fogak élettartama 40-50 év, de sok ember akár duplaennyi ideig is él, ami rendkívül fontossá teszi a szájápolást.
Fogorvosok szerint a rutinszerűen végzett szájápolás segít megakadályozni a baktériumok elszaporodását. Ennek érdekében érdemes rendszeresen fogat mosni, fogselymet használni, eltávolítani a felhalmozódó lepedéket, illetve odafigyelni az íny állapotára. Nem szabad elhanyagolni ugyanakkor a fogorvosi kontrollt sem, ami feltárhatja a kialakulóban lévő, kezelést igénylő problémákat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés